Britoff misij v tujini
Maijski predsednik Ibrahim Boubacar Keita je imenoval novega premiera, po tem ko je dozdajšnja vlada v petek nenapovedano odstopila. Boubeyeja Maigo bo zamenjal Abdoulaye Idrissa Maig, bivši minister za obrambo. Slednji velja za zaveznika Keita, ki se bo čez dobrega pol leta potegoval za nov predsedniški mandat. Politična situacija v Maliju še vedno nestabilna šest let po tem ko so Tuareški borci za samostojnost prevzeli oblast nad severom države. Po tem ko se na območju začele delovati teroristične skupine, med drugimi Al Kaida, je vojaško posredovala Francija, ki ima na širšem območju Sahela še vedno okoli 4000 vojakov. Francosko vojaško posredovanje sta med tem nadomestili dve mednarodni operaciji. MINUSMA je operacija Združenih narodov, ki pomaga Malijski vladi vzpostavit oblast in implementirati dogovor mirovni dogovor med vlado in Tuaregi, ki je bil sklenjen leta 2015. Drugo mednarodno operacije bodo sestavile države v regiji: Mali, Burkina Faso, Čad, Mauritanija in Niger. Pri urjenju teh sil v okviru Evropske misije, ki vodi usposabljanje, s petimi vojaki sodeluje tudi Slovenija.
Nove vlade v tem letu pa ne proti pričakovanjem ni dobila Nemčija. Nemška kanclerka Anglea Merkerl je zato izkoristila novoletno poslanico, da dodatno pritisna na ne navdušene socialdemokrate, da bi z njenimi konservativci ponovno formirali vlado velike koalicije. Pogovori se bodo začeli 7. januarja. Kanclerka je nagovoru priznala tudi, da se politične delitve v Nemčiji poglabljajo, na kar je potrebno odgovoriti povečanimi vlaganji v družbeno kohezivnost. Podpora Angeli Merkel je od septembrskih volitev precej padla. Po raziskavi javnega mnenja, ki jo je med 28. in 30. decembrom opravila časopisna hiša Die Welt, si 46 odstotkov Nemcev želi, da bi kanclerka odstopila, 63 pa meni, da bi morala to storiti, če propadejo pogovori z SDP o formiranju nove vlade.
Protivladni protesti ne potekajo zgolj v Iranu, ampak tudi v Demokratični republiki Kongo. V protestih proti predsedniku Josephu Kabili in njegovemu poskusu, da spremeni ustavo in si omogoči tretji mandat, so umrli trije ljudje. Kabili se je drugi mandat izstekel že pred več ko enim letom, večkrat prestavljene volitve pa so sedaj napovedane za december 2018. Vlada v nedeljo blokirala dostop do interneta in SMS telefonska sporočil. Protesti, ki so jih poskušali organizirati predvsem aktivisti, ki delujejo v organizacijah katoliške cerkve, je bil prepovedan. Nedeljska bogoslužja pa zastražena.
Dodaj komentar
Komentiraj