Britoff napadov na staroselske aktiviste
OSMA
Bahamska ustava se je posodobila in sedaj v večji meri lahko preprečuje diskriminacijo žensk. Gre za tri spremembe, ki se tičejo predvsem državljanstva moških, poročenih z Bahamkami, ter državljanstva njihovih otrok, in sicer v teh primerih pravice žensk izenačujejo z do sedaj že obstoječimi pravicami bahamskih moških. Zadnja sprememba pa vnaša kategorijo spola v člen ustave, ki govori o osebnih okoliščinah, na podlagi katerih ne sme prihajati do diskriminacije.
Na svojem domu v Hondurasu je bila ubita Berta Caceres, ena vodilnih aktivistk za okoljevarstvo in staroselske pravice. Kljub temu da je od Medameriške komisije za človekove pravice prejela zaščito zaradi vedno bolj pogostih groženj njej in drugim aktivistom, naj honduraška vlada potrebnih ukrepov ne bi izvajala. Proti njej so bile grožnje v zadnjih usmerjene predvsem zato, ker so aktivistične skupine uspele zaustaviti gradnjo jezu Agua Zarca. Zaradi svojega dela je bila mednarodno priznana, lani je prejela Goldmanovo nagrado za okoljevarstvo.
V zaporniškem nemiru v gvajanski prestolnici Georgetown je umrlo 16 ljudi, večina zaradi vdihavanja dima ob požaru. Dogajanje je zaenkrat še nejasno, nekateri zaporniki naj bi sprožili požar, zatem pa paznike pričakali z orožjem, narejenim iz delov lesenih postelj. Upor naj bi sprožil zaseg mobilnih telefonov zapornikov, ki jih ti ne bi smeli imeti v lasti.
DESETA
Oxfam je objavil raziskavo, v kateri ugotavlja, da je poltretja milijarda ljudi odvisna od staroselske in skupnostne zemlje, ki predstavlja polovico vseh območij na svetu. Vendar pa si uradno lastijo le petino teh območij, ostala uporaba in neformalni sistemi lastništva pa od države niso priznani. Zato so pogosto podvrženi samovolji države ali koncesionarjev, ki jih zaradi izkoriščanja naravnih virov preseljujejo ali uničujejo okolje. Avtorji poročila zato vlade pozivajo, naj staroselskim skupnostim in drugim prebivalcem priznajo zasebno lastnino nad zemljo, na kateri živijo in jo obdelujejo, saj naj bi jim bil tako omogočen razvoj, predvsem najemanje posojil in tehnična pomoč pri izboljšanju kmetovanja. To naj bi povečalo proizvodnjo hrane, zmanjšalo konflikte in omogočilo trajnostno ravnanje z zemljo.
William Alexander Oime Alarcon, staroselski vodja v kolumbijski provinci Cauca, je bil v sredo po podatkih kolumbijskega varuha človekovih pravic žrtev poskusa atentata. Cauca ima pretežno staroselsko prebivalstvo, na čigar plečih se že več let odvijajo boji med desničarskimi milicami, trgovci z drogo in raznimi tolpami, ki hrepenijo po nadzoru nad ozemljem in naravnimi viri.
Profesorica Jane Simpson z avstralske nacionalne univerze je začela projekt oživljanja nekaterih staroselskih jezikov. Teh je v Avstraliji med 300 in 700, odvisno od tega, kako definiramo jezik in kako dialekt. Vendar pa od tega otroci govorijo le še 13 jezikov, kar je seveda pogoj za vsaj približno dolgoročno ohranitev jezika. Profesor Simpson se je tako odločila, da bo v sodelovanju s skupnostjo Aboriginov na jugozahodu države poskušala obuditi jezik Noongar. Na tečajih si pomagajo predvsem s starimi slovarji in starimi ljudmi, v pomoč pa so tudi različni romani in popularna kultura, v katerih so ohranjene nekatere fraze in besede.
Dodaj komentar
Komentiraj