Britoff omejitev
Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz, s katerim je za nedoločen čas prepovedal vstop v Združene države vsem sirskim beguncem, možnost pridobitve vizuma pa bo za 90 dni onemogočena tudi državljanom Iraka, Irana, Jemna, Libije, Sudana in Somalije. Poleg tega je za naslednjih 120 dni prekinil ameriški migrantski sprejemni program, število sprejetih migrantov v letu 2017 pa prepolovil. Od načrtnih 110.000 določenih v času mandata Baracka Obame, je Trump tako kvoto zmanjšal na 50.000 migrantov.
Ameriška zvezna sodnica v New Yorku Anna Donnelly je delno ustavila izvajanje prepovedi. Odredila je začasno zaustavitev deportacij tistih imetnikov vizuma za Združene države, ki so v času vpeljave ukrepa že prispeli v ZDA in tako ostali ujeti na letališčih. Omenjen poseg v prepoved zadeva med 100 in 200 oseb.
Angleška premierka Theresa May se je, le dan po srečanju z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, v Ankari srečala s turškim predsednikom Recepom Tayypom Erdoganom. V pogovoru sta poudarila okrepitev trgovine med državama po izstopu Velike Britanije iz Evropske unije, ki naj bi, sodeč po napovedi Erdogana, narasla na 18,7 milijarde evrov. Ob srečanju sta sklenila tudi meddržavni obrambni sporazum v vrednosti 100 milijonov funtov, sodeč po katerem bo Velika Britanija pomagala pri razvoju letal za turške zračne sile.
V Barceloni je mestni svet sprejel zakon, s katerim želi omejiti letno število turistov, ki obiščejo mesto. Le v lanskem letu je Barcelono, mesto z dobrim miljonom in pol prebivalcev, obiskalo 18 milijonov turistov, ki so v mestu prenočili. Iz vidika enodnevnega obiska pa naj bi mesto obiskalo še dodatnih 12 milijonov obiskovalcev. Novi zakon tako hotelom in ostalim prostorom za uradne turistične namestitve omejuje število postelj, med drugim pa uvaja tudi moratorij na gradnjo novih hotelov in izdajo licenc za apartmaje. Sprejetje zakona je podprl velik protest na eni najbolj popularnih turističnih ulic v Barceloni - Ra Lambla. Protest je organizirala barcelonska zveza urbanih sosesk v sodelovanju z meščani. Protestniki na shodu so stali za skupnim sloganom “Barcelona ni na prodaj”, s čimer so opozarjali na rastoče cene stanovanjskih najemnin in nepremičnin, zaradi česar je vse več ljudi primorano zapustiti mestno jedro.
Srbske zračne sile pa bodo v prihodnjem letu bogatejše za šest letal tipa mig-29 in raketne sisteme BUK, ki jih bo Srbija prejela kot darilo s strani Belorusije. Srbski obrambni minister je ob vrnitvi iz Belorusije povedal, da bo Srbija tako krila stroške prenove in modernizacije pridobljene opreme, ki bo državni proračun po trenutnih napovedih stala med 180 do 230 milijonov evrov.
Dodaj komentar
Komentiraj