1. 11. 2024 – 17.00

So Gruzijske sanje res sanje Gruzijcev?

Audio file
Vir: Marco Fieber, Flickr, All Creative Commons
Audio file
23. 2. 2021 – 17.00
Aretacija gruzijskega vodje opozicije Nike Melija

Pred slabim tednom dni, natančneje preteklo soboto, so v Gruziji potekale parlamentarne volitve. Na njih je s 54 odstotki glasov ponovno slavila vladajoča stranka Gruzijske sanje, s čimer si je zagotovila 89 stolčkov v 150-članskem parlamentu. Opozicijske stranke, ki so naklonjene Evropski uniji, so si skupno izborile 38 odstotkov podpore. Takoj po objavi uradnih rezultatov volitev je Tina Bokučava, vodja opozicijske stranke Združenje narodnega gibanja, volitve označila za nelegitimne, čemur se je kaj hitro pridružila tudi predsednica države Salome Zurabišvili. Gruzijci so se v odgovor na volilne rezultate množično podali na ulice prestolnice Tbilisi, volilna komisija pa je zaradi nezadovoljstva ljudstva odredila ponovno štetje glasov v nekaterih volilnih okrožjih. Volilne rezultate za začetek oriše James Baillie, raziskovalec gruzijske zgodovine na dunajski akademiji znanosti.   

Izjava

Audio file
9. 9. 2019 – 17.00
Nov gruzijski premier

Gruzijske sanje so se na oblast prvič povzpele leta 2012 kot koalicija strank, prvič pa je kot samostojna stranka na volitvah zmagala leta 2016. Stranka si je sicer glede na zadnje parlamentarne volitve leta 2020 zagotovila še več stolčkov. 

Izjava

Audio file
8. 5. 2018 – 17.00
Gospodarske investicije v Gruziji in položaj delavstva

Opozicijo tvorijo stranke Koalicija za spremembe, ki si je zagotovila 19 stolčkov, Združenje narodnega gibanja s 16 stolčki, Močna Gruzija s 14 stolčki in Za Gruzijo z 12. Razdrobljenost opozicije in zakaj se stranke ne združijo v širšo koalicijo strank, ki bi nastopila proti Gruzijskim sanjam, pojasni sogovorec. 

Izjava

Predvolilna kampanja in nastopi opozicije v času pred volitvami so osnovani na ustvarjanju razlike med proruskimi Gruzijskimi sanjami in proevropsko opozicijo. Slab teden pred volitvami je v Tbilisiju potekal shod podpornikov Evropske unije, na katerem se je zbralo več kot deset tisoč ljudi. Kakšen je dejanski odnos naroda do ene oziroma druge strani, pojasni Baillie. 

Izjava

Razhajanja v odnosu do Rusije in Evropske unije med vladajočo stranko in njenimi nasprotnicami so vidna zlasti na primeru politik, ki jih sprti strani zagovarjata oziroma sprejemata. Primer tega je zakon o tujih agentih, ki ga je gruzijski parlament sprejel aprila. Prav ta sprememba v zakonodaji je bila razlog, da je Evropski svet zamrznil pristopni proces Gruzije k Evropski uniji. 

Izjava

Sporni zakon zahteva, da se vse nevladne organizacije, ki več kot 20 odstotkov sredstev prejmejo iz tujine, registrirajo kot »organizacije v službi tujih sil«. Sprejetje zakona v parlamentu je sprožilo množične proteste, a zakon je kljub temu ostal v veljavi. 

Izjava

Protesti so ulice zajeli tudi po objavi volilnih rezultatov. Zaradi obtožb vmešavanja v volitve je gruzijska volilna komisija odredila ponovno štetje glasov v petih naključno izbranih volilnih okrožjih, a se je tudi po ponovnem štetju izkazalo, da je zmagala že vladajoča stranka. Predsednica Zurabišvili je izjavila, da je rezultat volitev posledica ruske posebne operacije, kar ruske oblasti kakopak zanikajo. Zakaj je ponovitev štetja le manever za utišanje ljudstva in ne dokaz o legitimnosti volitev, pojasnjuje sogovorec. 

Izjava

V Gruziji torej na oblasti ostajajo Gruzijske sanje, ki vse prej kot izpolnjujejo želje gruzijskega prebivalstva, rešitve iz nočnih mor pa ne ponuja niti opozicija, ki s svojo idealizacijo Evropske unije ni nikakršna alternativa.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Komentarji

Anonymous / 4. November 2024 / 9.12

Gruzijci nočejo, da njihova država postane nova Ukrajina oziroma Evropska/NATO kolonija, in to je za vas nadobudne novinarčke znak ruske propagande in njene posebne vojaške operacije?

Vaš smisel za "alternativno" spodbujanje mainstream medijskih narativ je v oči bodeč.

Anonymous / 4. November 2024 / 9.22

BTW, gruzijci so večinsko podprli zakon vlade o registraciji tuje financiranih organizacij, medtem ko se vi skupaj s sosednimi imperialisti/orodjem ameriške globoke države, Inštitutom 8. marec, pretvarjate, da trenutna gruzijska vlada s tem zakonom dela v navzkrižju z interesi ljudstva.

Anonymous / 1. December 2024 / 22.21

SLOVENSKA INTELEKTUALNA BURŽUAZIJA ODKRITO NAVIJA ZA ZAHODNI IMPERIALIZEM: INŠTITUT 8. MAREC IN SLOVENSKO DRUŠTVO PISATELJEV

Pred nekaj časa sem govoril o temu, da bi naši hohštaplerski intelektualci in akademiki ter ostali nadobudni "brainiaci", čez noč pozdravili nacifašizem, če bi to koristilo njihovim debelim priviligeranim zadnjicam.

In prav sem imel.

Sicer me imajo na FBju blokiranega, ker ne prenesejo resnice, a prišlo mi je na uho, da je "neuradni podaljšek" naših vladajočih političnih razredov po imenu Inštitut 8. Marec odkrito pozdravili gruzijsko verzijo Evromajdana. Proti na novo (demokratično) izvoljeni vladi pod vodstvom suverenistične, nacionalistične stranke Gruzijske sanje, ki je na volitvah oktobra prejela 54 odstotkov glasov so se po državi vneli nasilni protesti. Ljudi je k voljenju zmagovite stranke pritegnil njeno otopljevanje vezi z Rusijo in zavrnitev zahodnega vmešavanja v notranje zadeve Gruzije. Proevropska opozicija pod financami tujih upnikov (saj dobro vemo, kdo so in od kod prihajajo) pa si za Gruzijo želi ukrajinskega scenarija- državljanske vojne, ki bo spodnesla trenutno politično garnituro in nastavila nekoga, ki bo Gruzijo (potencialno) napravil v naslednje žarišče proti Rusiji!
Ker, saj veste, je Rusija nevaren "imperialist", ki kar tako malo za hec hara po svojih sosedah!

Za liberalne junake pri i8m je vse to istovetno z "pravičnim gruzijskim bojem za svobodo", čeprav protestirajoči NE zrcalijo interesa gruzijskega prebivalstva in NE delujejo samostojno, ampak pod direktivami predstavnikov zahodnega kapitala! Ali mislite, da so ljudje neumni in si res željo ponovitve dogodkov iz leta 2014? Neumni in neuki ste tisti, ki v svoji zaslepljenosti od malikovanje abstraktne svobode in demokracije ne vidite, da so z njima povezani diskurzi način utrjevanja zahodne imperialistične hegemonije, vi pa ste njena prikladna orodja, ki bodo izvedla to pervertirano poslanstvo.
Nadalje.

Verjetno še bistveno bolj ogabna poteza pa pripada slovenskemu PEN-u (društvu slovenskih pisateljev), ki je včeraj na Gospodarskem razstavišču gostil ukrajinsko dirigentko Oksano Madaraš in Olega Rogoza, soustanovitelja društva Ukrajincev v Sloveniji "Razom". Oba gosta sta notorična rusofoba, ki širita neutemeljeno propagando o "ruskih vojnih zločinih" v Ukrajini, paranoično, v maniri anti komunističnih lovov na čarovnice strašita pred "vplivi ruske kulture", češ, da je "militantna", "agresivna" in "krvoželjna" ter revizionistično opravičujeta reakcionarnost kolaborativnega ukrajinskega nacionalizma pod Stepanom Bandero, ki je med drugo sv. Vojno pobil na sto tisoče Judov, komunistov in ostalih "nezaželjencev" nacističnega režima.

V slednjem primeru Slovenija proti rusofobiji nismo mogli ostati tiho in smo se namenili na kraj dogodka, kjer smo z prisostvujočimi skušali skleniti dialog, pa so nad nas poslali varovalne službe ter nas zmerjali s fašisti.

Naše vladajoče elite nas aktivno vlečejo v scenarij jedrskega konflikta, njihova ideološka opora pa so ravno kadri kulturno akademskega statusa quo in NGOjevskih parazitov. Povedno je, da so to (bolj ko ne) visoko izobraženi ljudje, ki pa na vse pretege kažejo, da nimajo pojma o temeljni zgodovini, geopolitiki in o mahinacijah ameriške globoke države.
Naša naloga se je aktivno zoperstavljati kolaboracionizmu v vseh oblikah. Predvsem proti tistim, ki so orodja informacijske vojne, ki jo proti proletariatu vodijo vladajoči razredi.

I8M in slovenski PEN, skupaj s celo kopico podobnih kulturnih organizacij so nasprotnik proletariata in proti njim se moramo ustrezno postaviti s svojo verzijo revolucionarnega ideološkega boja!

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.