Tiha reka bregove dere
Avgusta 2023 so Slovenijo prizadele hude poplave, ki so vlado Roberta Goloba prisilile, da bo do zdaj ignorirano področje urejanje voda sistemsko uredila. Lanskega septembra se je Svet za vode, posvetovalno telo v okviru Ministrstva za naravne vire in prostor, seznanilo s strokovno študijo, ki opisuje štiri modele reorganizacije na področju urejanja voda. Med njimi kot najbolj optimalno rešitev navaja ustanovitev novega državnega podjetja, ki bi prevzelo naloge vzdrževanja vodotokov od koncesionarjev. Večina članov sveta je do take spremembe izrazila zadržke, kljub temu pa je vlada izbrala prav ustanovitev družbe imenovane Slovenske vode d. o. o. Ministrstvu za naravne vire je naložila, da pripravi podrobnejši načrt institucionalnega preoblikovanja upravljanja voda, Slovenskemu državnemu holdingu pa, da ministrstvu pošlje pobudo za dopolnitev letnega načrta upravljanja naložb za leto 2026, v katerega se umesti ustanovitev družbe Slovenske vode. S tem bi podjetje de facto nadomestilo Direkcijo za vode.
Minister za naravne vire in prostor je nato izjavil, da vladni načrti glede ustanovitve podjetja družbe v tem mandatu ne bodo uresničeni. Ministrstvo bo tako koncesije podjetjem za vzdrževanje vodotokov, ki se iztečejo sredi leta, podaljšala do konca leta 2026. Kljub temu bodo nadaljevali s pripravo načrtov za tako reorganizacijo v prihodnosti.
Kaj pomeni ustanavljanje družbe Slovenske vode ter reogranizacija upravljanja voda in zakaj vlada to izvaja tako hitro in potihoma smo analizirali s Primožem Banovcem z Inštituta za vodarstvo in Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani in Barbaro Čenčur Curk izredno profesorico na oddelku za geologijo ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete in članico Sveta za vode.
Dodaj komentar
Komentiraj