15. 4. 2025 – 14.30

Daj mi en cigaret

Audio file
Vir: TJ
Audio file
27. 3. 2024 – 17.00
V obravnavi predlog o prepovedi kadilnic in arom za elektronske cigarete

Naslednji teden začne veljati novela zakona o omejevanju tobačnih izdelkov. Novela je pravzaprav zgolj prenos direktive Evropske unije v slovensko zakonodajo in kot glavno novost uveljavlja prepoved vseh arom v elektronskih cigaretah, razen tobačnih. Slovenija bo tako med prvimi državami Evropske unije, ki bo poskušala omejiti prodajo nikotinskih izdelkov z določenimi aromami, zaradi katerih so elektronske cigarete, bolj znane kot vejpi, sploh privlačne.

Arome največkrat posnemajo okus sadja ali mentola, kar kadilcu daje občutek, da ne kadi klasičnih, smrdljivih cigaret, ampak sebe in okolico odišavlja s prijetnimi sadnimi parfumi. Predvsem mladoletniki posegajo po vejpih tudi zato, ker jih je težje zavohati, s čimer se izognejo morebitnemu nasprotovanju staršev. Tudi generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na pristojnem ministrstvu Vesna Marinko je kot glavni cilj ukrepa izpostavila zaščito mladih pred odvisnostjo od nikotina.

Audio file
17. 12. 2015 – 7.05
O škodljivih elektronskih cigaretah in novem postopku pridobivanja grafenovega oksida

Toda prepoved arom je zgolj še ena epizoda v desetletja trajajočem boju med tobačno industrijo in javnozdravstvenimi regulacijami. Spomnimo, vejpi so pred dobrim desetletjem, ko so se začeli pojavljati na tržišču, veljali za dobro, če ne celo zdravo alternativo navadnim cigaretam. Predstavili so jih kot naprave, ki bodo kadilcem pomagale pri odvajanju od kajenja. Takšno stališče je leta 2013 zavzel tudi Evropski parlament med razpravo o tem, da bi imeli vejpi status medicinskih pripomočkov. To bi sicer pomenilo strožjo regulacijo, a obenem priznavalo njihovo zdravilno moč.

Zadnje spremembe na področju omejevanja prodaje tobačnih izdelkov so odločevalci v Sloveniji sprejeli leta 2017. Takrat so bile zakonsko prepovedane cigarete z aromami, največkrat mentolovimi. V sklopu sprememb zakona leta 2017 je bil oblikovan tudi Pravilnik o embalaži tobačnih izdelkov, ki je za vse cigaretne škatlice in vrečke tobaka uvedel enotno olivnorjavo barvo. Ta zakonodaja je po takratnem poročanju medijev Slovenijo uvrščala med države z najstrožjimi protitobačnimi zakoni na svetu.

Vsaka prepoved ali regulacija pa je zgolj pirova zmaga v boju s tobačno industrijo. Po letu 2000 je v Evropski uniji število kadilcev vztrajno padalo. Leta 2020 je tako kadila zgolj dobra četrtina prebivalcev, kar predstavlja skoraj desetodstotno znižanje v primerjavi z letom 2000. Zato je bila tradicionalno marketinško iznajdljiva tobačna industrija prisiljena v izumljanje načinov za pridobivanje novih strank.

29. 5. 2014 – 10.05
Od poskusa državnega udara do poskusa finala.*

Arome, ki nikotinske izdelke delajo privlačne, so tako postale način, kako ustvariti novo generacijo kadilcev. Formula je preprosta: najprej folk navlečeš na vejpe, ko jih prepovejo, bodo pa itak šli na čike. Pri tem ohraniš večino kadilcev, ki se zaman trudijo odnehati s čudežnim zdravilom, ki jim ga prodajajo iste korporacije, kot prodajajo čike. Vsi proizvajalci tobačnih izdelkov, kot sta na primer Philip Morris International ali British American Tobacco, so namreč imeli svojo linijo elektronskih cigaret. Poleg tega so vejpi dražji za izdelavo, saj za razliko od precej preprosto izdelanih cigaret med drugim vsebujejo tudi baterije.

V tem načrtu je tobačni industriji uspelo z nikotinom zasvojiti še mladoletnike, ki so raje kot po klasičnih cigaretah, ki smrdijo, jih je težje skriti in nimajo dobrega okusa, posegali po vejpih. Kot kaže raziskava Globalne agencije za raziskovanje trga in javnega mnenja Ipsos iz lanskega marca, 80 odstotkov anketirancev ocenjuje, da obstaja možnost, da se bodo v primeru prepovedi vejpov vrnili h kajenju navadnih cigaret. Treba je tudi omeniti, da je v isti raziskavi 26 odstotkov anketirancev dejalo, da bodo poskušali iskati druge načine za pridobivanje arom.

Tako bo začetek izvajanja ukrepov novele zakona o uporabi tobačnih izdelkov v praksi verjetno prinesel zgolj minimalne učinke. Da bi ljudi dejansko obvarovali pred škodljivimi posledicami kajenja nikotinskih izdelkov, bi morali elektronske cigarete prepovedati že vsaj leta 2017, saj takrat še niso bile tako razširjene. Vejpi so bili tedaj okorne in velike mašine, ki si jih lahko kupil zgolj v specializiranih trgovinah, danes pa so prisotni v vsaki trafiki v velikosti manjšega pisala. Bomo videli, kdaj se bo država odločila prepovedati fuge.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Komentarji

John Wayne / 16. April 2025 / 22.48

Nikotin hočejo prepovedat, ker bistri um in podaljšuje življenjsko dobo možganov.

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.