18. 6. 2024 – 15.00

Na TajskOFF

Audio file
Vir: Chainwit

Tajsko državno tožilstvo je nekdanjega tajskega predsednika vlade Takšina Šinavatro obtožilo razžalitve monarhije. Obtožnica se navezuje na izjavo iz intervjuja za južnokorejski medij leta 2015, ko je dejal, da je bil tajni državni svet, ki ga imenuje tajski kralj, vpleten v proteste pred vojaškim udarom leta 2014. Po plačilu varščine v višini skoraj trinajst tisoč evrov je bil Šinavatra izpuščen, če bo spoznan za krivega razžalitve, pa bo obsojen na tri do petnajst let zapora. Po naročilu sodišča Šinavatra brez dovoljenja ne sme zapustiti države. Šinavatra je bil premier od leta 2001 do 2006, ko je oblast z državnim udarom prevzela vojska. Leta 2008 je iz države pobegnil zaradi obtožb korupcije in utaje davkov. Na Tajsko se je vrnil lani, ko ga je vrhovno državno sodišče obsodilo zlorabe moči in korupcije. Tajski kralj mu je kazen nato znižal na eno leto.

Audio file
17. 5. 2023 – 17.00
Tajci na volitvah odločno zavrnili vojaško oblast

Ostajamo na Tajskem. Tajski senat je s 130 glasovi za in štirimi proti potrdil zakon, ki razširja pravice pripadnikov LGBTQ skupnosti. V okviru zakona bodo legalizirane poroke istospolnih parov, ki bodo tako lahko posvojili otroka ter imeli pravico do dedovanja po partnerju. Spodnji dom parlamenta je predlog zakona potrdil marca, zakon pa potrebuje še formalno potrditev kralja. Tajska je tako postala druga azijska država, ki je legalizirala poroke istospolnih parov, za Nepalom, ki je to storil lani. Tajvan je takšen zakon sprejel leta 2019.

Ruski predsednik Vladimir Putin začenja svoj obisk pri severnokorejskem voditelju Kim Džong Unu. Putin bo Severno Korejo obiskal prvič po letu 2000, voditelja pa sta se sestala že lani v Rusiji. V Severni Koreji je medtem ob demilitariziranem območju na meji z Južno Korejo prišlo do minskih eksplozij, zaradi katerih je, kot poroča južnokorejska tiskovna agencija Jonhap, umrlo več vojakov. V ločenem incidentu je po informacijah načelnikov generalštaba v demilitarizirano območje vstopilo med dvajset in trideset delavcev, ki so po opozorilih območje zapustili. 

Demokratski guverner Wes Moore ameriške zvezne države Maryland je podpisal odlok, s katerim bo pomilostil okoli 175 tisoč ljudi, obsojenih zaradi prekrškov, povezanih s konopljo. Po odloku je predvidena pomilostitev okoli 150 tisoč ljudi zaradi posedovanja konoplje in okoli 18 tisoč zaradi rabe ali posedovanja z namenom uporabe pripomočkov za pridelavo, hrambo ali uporabo drog. Moore je odlok sprejel, da bi popravil posledice krivične policijske in sodne prakse za Afroameričane, saj so, kot je razložil Moore, ti bolj verjetno pridržani zaradi prekrškov, povezanih s konopljo. Marylandske zvezne oblasti so posedovanje in rabo konoplje za osebno rabo lani legalizirale za vse, starejše od 21 let. 

Vir: Evropski parlament
Audio file
10. 6. 2024 – 17.00
Po evropskih volitvah in razpustitvi francoskega parlamenta

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je naznanil, da voditelji držav članic Evropske unije na neformalnih pogovorih, ki se jih je udeležil tudi slovenski premier Robert Golob, niso dosegli dogovora o razdelitvi vodilnih položajev v institucijah Evropske unije. Glavni kandidatki za predsednico Evropske komisije in predsednico Evropskega parlamenta ostajata Ursula von der Leyen in Roberta Metsola iz Evropske ljudske stranke, krajše EPP. Pri EPP-ju želijo, da bi položaj predsednika Evropskega sveta po izteku prvega dveinpolletnega mandata dobili oni. Doslej je bila uveljavljena praksa, da se prvemu predsedniku sveta, za katerega se omenja Portugalca Antónia Costo iz vrst socialdemokratov, potrdi tudi drugi mandat. Glavna kandidatka za visoko zunanjepolitično predstavnico EU je liberalka, estonska predsednica vlade Kaja Kallas. 

Po poročanju palestinskih medijev je izraelska vojska v nočnem napadu v begunskem taborišču v Nusejratu ubila 17 ljudi. V ločenem zračnem napadu na hišo v Nusejratu so jih ubili še vsaj sedem. Izraelska okupatorska vojska je na Zahodnem bregu v racijah vasi v Ramali in Al Birehu aretirala pet ljudi. 

Vlada je s položaja državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo razrešila Rudija Medveda, ki je podal odstopno izjavo. Utemeljil jo je z odhodom v pokoj. Medved je bil v času vlade Marjana Šarca minister za javno upravo, pred tem pa je opravljal položaj urednika dnevnoinformativnega in aktualnopolitičnega programa na Radioteleviziji Slovenija. Premier Robert Golob je po evropskih volitvah dejal, da bodo za zamenjavo Šarca, ki je bil izvoljen v Evropski parlament, razmišljali o kandidatih znotraj trenutne ekipe. Na obrambnem ministrstvu bo po upokojitvi Medveda 14. julija edini državni sekretar Damir Črnčec, nekdanji državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade Marjana Šarca. 

Vir: Twitter, Davorin Kopše
Audio file
12. 6. 2024 – 17.00
Terensko-anketni OFFsajd z ljubljanskih ulic

Gibanje Svoboda je v koalicijsko usklajevanje poslalo predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, v okviru katerega se bo poveličevanje skrajnih ideologij obravnavalo kot prekršek. Kdor bi na javnem mestu razkazoval simbole, vzklikal pozdrave ali obešal zastave nacističnih ali fašističnih organizacij, bi za to plačal globo med tisoč in dva tisoč petsto evrov. Prepovedano bo tudi razkazovati simbole organizacij, ki so v času druge svetovne vojne sodelovale z državami okupatorkami ozemlja Republike Slovenije v Kraljevini Jugoslaviji, med katere spadajo organizacije, kot so Slovensko domobranstvo, Prostovoljna protikomunistična milica in Črna roka. Simbole organizacij, ki so sodelovale z okupatorkami, ter simbole nacističnih ali fašističnih ideologij se bo lahko uporabljalo za izobraževalne namene in v gledališčih, muzejih in podobnih ustanovah. Predlog novele sledi shodom samooklicane Slovenske obrambne straže. 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.