16. 5. 2025 – 14.00

OFFicium supra omnia

Audio file
Vir: Avtoričin kolaž
Novi nemiri na protestih pred Višjim sodiščem v Novem sadu, vlada potrdila nov sveženj sodniške zakonodaje
Vir: White House via CCL 3.0
Audio file
28. 3. 2025 – 17.00
In kdo še pleše?

Združeni arabski emirati in Združene države Amerike so podpisali sporazum, s katerim bo ta zalivska država zgradila največji kampus za umetno inteligenco zunaj ZDA. Gre za enega od večjih dogovorov o umetni inteligenci, sklenjenih med obiskom Donalda Trumpa na Bližnjem vzhodu. Osrednji del sporazuma predstavlja 25,9 kvadratnih metrov velik kampus za umetno inteligenco v Abu Dabiju s petimi gigavati zmogljivosti za podatkovne centre umetne inteligence. Kot so sporočili iz Bele hiše, sporazum vključuje zavezo ZAE, da bodo vlagali v, gradili in financirali ameriške podatkovne centre. Poleg tega pa vsebuje tudi zgodovinsko zavezo ZAE k nadaljnji uskladitvi svojih predpisov o nacionalni varnosti z ameriškimi, vključno z močno zaščito za preprečevanje preusmerjanja tehnologije ameriškega izvora. Kampus bo zgradilo državno podjetje G42 iz Abu Dabija, ki je pod pritiskom ZDA že začelo odstranjevati kitajsko strojno opremo, ki jo je uporabljalo, in prodajati kitajske naložbe.

Nadaljujejo se izraelski napadi na Gazo, v katerih je bilo vse od polnoči dalje ubitih najmanj 64 ljudi. Napadi so ljudi primorali k begu iz begunskega taborišča Džabalija in mesta Beit Lahija, sledili pa so podobnim napadom, v katerih je bilo po poročanju ministrstva za zdravje Gaze ubitih več kot 143 ljudi.

Audio file
24. 1. 2022 – 17.00
Poskus državnega udara v Burkina Fasu

Oborožena skupina Jama'a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin, krajše JNIM, je zatrdila, da je ta teden v vojaškem oporišču v Burkini Faso ubila 200 vojakov. Gre za gibanje, povezano z Al Kaido. JNIM je prav tako napadla policijsko postajo in tržnico. Gibanje je sicer prevzelo odgovornost za napad v severni provinci Loroum, v katerem so ubili 60 vojakov.

Vir: Tia Kozjek
Audio file
1. 3. 2025 – 11.00
Prenos v živo s protesta v Nišu

Na drugi dan protestov študentov in državljanov pred Višjim sodiščem v Novem Sadu je prišlo do novih nemirov, v katerih je bila poškodovana vsaj ena oseba. Incident se je zgodil po tem, ko je policija poskušala v sodno stavbo pripeljati skupino zaposlenih, pri čemer je uporabila solzivec in palice. Policija je dopoldne pridržala tudi fotoreporterja Gavrila Andrića, ki je redno poročal o protestih in študentskih blokadah. Protesti so se začeli po odločitvi sodišča o podaljšanju pripora šestim aktivistom opozicijskega Gibanja svobodnih državljanov, krajše PSG, in študentske skupine STAV. Protestniki blokirajo vse vhode sodišča, organizatorji pa so sporočili, da se bodo blokade nadaljevale, vse dokler vseh šestih pridržanih novosadskih aktivistov, ki so v priporu že dva meseca, ne bodo izpustili.

Audio file
6. 3. 2024 – 17.00
Kadrovske menjave na vrhu ukrajinske vojske

Ruski predsednik Vladimir Putin je odstavil Olega Saljukova, zdaj nekdanjega vrhovnega poveljnika ruskih kopenskih sil, ki je namesto tega prevzel funkcijo namestnika sekretarja Varnostnega sveta Ruske federacije za nacionalno varnost, Sergeja Šojguja. Ta je bil lani odstavljen s položaja obrambnega ministra. Saljukov je bil za kopenske sile odgovoren vse od leta 2014, nadzoroval pa je sodelovanje v sirski državljanski vojni in ofenzivi v Ukrajini. Pred tem je Saljukov štiri leta opravljal tudi funkcijo namestnika načelnika generalštaba. Pred manj kot tednom dni je Saljukov skupaj z obrambnim ministrom Andrejem Belousovom vodil tudi vojaško parado ob dnevu zmage na Rdečem trgu.  

Belgijski parlament je izglasoval preklic načrtovane jedrske opustitve v državi. Predlog je bil sprejet s 102 glasovi za, osmimi proti in 31 vzdržanimi glasovi. Leta 2003 je belgijski parlament sprejel zakon o postopnem opuščanju jedrske energije, ki je določal, da je treba jedrske elektrarne zapreti najkasneje do leta 2025. Ob tem je prepovedal gradnjo novih reaktorjev. Postopno opuščanje je bilo že leta 2022 odloženo za deset let, zaradi energetske negotovosti, ki jo je povzročila ruska vojna v Ukrajini. Prejšnja koalicijska vlada, ki je vključevala tudi okoljevarstveni stranki Ecolo in Groen, je odpravi postopnega opuščanja nasprotovala, sedanja pa več kot očitno tovrstnih zadržkov nima.

Audio file
29. 9. 2022 – 17.00
Predlog ustavnih sprememb, ki bi pristojnost imenovanja sodnikov prenesle na predsednika republike

Vlada je po besedah podpredsednika vlade Mateja Arčona potrdila sveženj sodniške zakonodaje, med drugim zakon o sodiščih, nov zakon o sodnikih, novelo zakona o sodnem svetu in novelo zakona o državnem tožilstvu. Med najpomembnejše novosti pravosodnega četverčka sodita uvedba le ene vrste sodišč na prvi stopnji, okrožnih sodišč, in uvedba enovitega prvostopenjskega sodnika. Kot je v svoji izjavi za medije povedala pravosodna ministrica Andreja Katič, je nova zakonodaja osredinjena predvsem okoli odgovornosti predsednika sodišča, čigar ključna naloga je zagotoviti enakomerno obremenitev sodnikov in pravočasno reševanje zadev, s čimer se zagotavlja učinkovito varstvo pravic strank.

Svet je pretresla novica o izginulem bronastem kipcu Melanie Trump v njeni rojstni Sevnici. Bronasti izdelek izpod rok ameriškega konceptualnega umetnika Brada Downeyja, ki je v Sevnici ponosno stal vse od leta 2020, je bil s strani neznanega storilca trinajstega maja izpodrezan pri gležnjih in odnešen neznano kam. Novica o kraji je ustvarjalca kipca Downeyja precej razžalostila, razlaga pa si jo kot posledico volitev v Ameriki. Tragična usoda bronastega kipca se pridružuje nesrečnemu koncu primarnega kipca lokalnega umetnika Aleša Župevca, ki je izginil zaradi posledic požara.

OFF je napisala vajenka Izabella, kavo je zraven pil Tilen.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi