16. 4. 2025 – 14.00

PrihOFF v Strasbourg

Audio file
Vir: Wikimedia Commons, Filip Maljković, CC BY-SA 2.0
Vir: Quaysnews, Creative commons.
Audio file
4. 4. 2025 – 17.00
Razvoj dogodkov v sudanski državljanski vojni

Sudanske paravojaške Sile za hitro posredovanje, znane kot RSF, so razglasile vzpostavitev vzporedne vlade enotnosti in miru na območjih pod nadzorom RSF. Paravojaške sile so februarja v kenijski prestolnici Nairobi z zaveznicami podpisale listino, v kateri so izrazile željo po oblikovanju vzporedne rivalske vlade. Poveljnik RSF, Mohamed Hamdan Dagalo, je ob razglasitvi dejal, da z oblikovanjem vlade sledijo prehodni ustavi, ki so jo RSF z zavezniškimi političnimi skupinami in oboroženimi gibanji podpisale marca. Podpisniki nairobijske listine so določili, da mora biti Sudan sekularna, demokratična in decentralizirana država z enotno nacionalno vojsko, ob tem pa so ohranili pravico oboroženih skupin do nadaljnjega obstoja. Od začetka državljanske vojne pred dvema letoma je umrlo vsaj 20 tisoč ljudi, razseljenih pa je trinajst milijonov ljudi. Prejšnji mesec je državna vojska ponovno prevzela nadzor nad prestolnico Kartum, ki jo je RSF nadzorovala skoraj od začetka vojne.

Francoske oblasti so naznanile odpoklic svojega ambasadorja iz Alžirije in izgon dvanajstih alžirskih diplomatov iz Francije. Ukaz o izgonu je odgovor na ponedeljkov poziv alžirskih oblasti dvanajstim francoskim diplomatom, naj v 48 urah zapustijo državo. Alžirija se je za poziv odločila zaradi aretacij treh alžirskih državljanov v Franciji, med drugim tudi člana alžirskega konzulata. Po mnenju francoske policije so bili aretirani povezani z ugrabitvijo vplivneža Amirja Boukhoursa aprila lani. Boukhoursa so alžirske oblasti izgnale leta 2016 zaradi protivladnega delovanja, politični azil pa je dobil v Franciji. Zoper Boukhoursa je Alžirija izdala devet mednarodnih nalogov za aretacijo, s katerimi ga obtožuje goljufije in terorizma.

Audio file
16. 7. 2022 – 15.00
Južna hemisfera o debaklu demokracije v Tuniziji

V Tuniziji se je pred poslopjem državne Narodne garde v mestu Al Mazzunah zbralo več sto protestnikov, ki so zahtevali, da vlada prevzame odgovornost za zrušitev šolskega zidu, zaradi katere so umrli trije učenci, dva pa sta bila ranjena. Protestniki so z zažiganjem pnevmatik blokirali več ulic in razbili vladno vozilo, vse bližnje trgovine in šole pa so bile zaprte. Po mnenju protestnikov je zrušitev odraz zanemarjanja vzdrževanja starajoče se infrastrukture in vse slabših javnih storitev v državi. Po zrušitvi je Tunizijski splošni delavski sindikat pozval k vsešolski stavki v protest proti nezmožnosti oblasti, da najde rešitve za javne šole. Demonstranti so se zbrali tudi v prestolnici Tunis, kjer so zahtevali odstop vlade. Državne oblasti so sprožile preiskavo dogodka, tiskovni predstavnik za pravosodje pa je sporočil, da je policija aretirala ravnatelja šole. 

Hrvaško prekrškovno sodišče je omogočilo, da se deveterica pridržanih propalestinskih protestnikov na policijske obtožbe o kršitvah javnega reda in miru ter neupoštevanja navodil policije lahko brani s svobode in ne iz pripora. Skupina 17 protestnikov je v ponedeljek zjutraj blokirala vstop v zgradbo zunanjega ministrstva, od katerega je zahtevala prekinitev vseh stikov z Izraelom. Protestniki so vzklikali gesla, kot so »Izrael in Hrvaška, dva vojna zločinca«, »Plenki, Plenki, kje se skrivaš, umivaš si roke od genocida«, »Grlić Radman, naj te bo sram, roke imaš krvave«. Policija je protestnike z vhoda v zgradbo odstranila s silo in skupino pridržala, osmerico so izpustili isti dan, devet pa jih je prenočilo v priporu. Za očitana prekrška kršitve javnega reda in miru ter neupoštevanja navodil policije je predvidena kazen do dva tisoč evrov ali en mesec zapora. 

Vir: Tia Kozjek
Audio file
1. 3. 2025 – 11.00
Prenos v živo s protesta v Nišu

Skupina okoli 80 študentov in drugih članov štirih srbskih univerz je prispela v Strasbourg, kjer jih je s srbskimi zastavami in žvižgi pričakalo več sto ljudi. Študentje so se na okoli 1400 kilometrov dolgo pot skozi Subotico, Budimpešto, Bratislavo, Dunaj, Linz, Salzburg, München, Augsburg, Ulm in Stuttgart iz Novega Sada odpravili 3. aprila. Cilj kolesarjenja v alzaško prestolnico je bil evropske uradnike opozoriti na trenutne razmere v Srbiji in jih seznaniti s študentskimi zahtevami. Študentje v Beogradu sicer še vedno vztrajajo pred stavbo srbske Radiotelevizije in poslopje blokirajo že tretji dan. Sočasno potekajo tudi protest in blokade v Kraljevu. V srbskem parlamentu medtem poslanci nadaljujejo z razpravo o novi vladi Srbije, katere mandatar je Đuro Macut.

Britansko vrhovno sodišče je presodilo, da se izraza ženska in spol v Zakonu o enakosti iz leta 2010 nanašata na biološko žensko in biološki spol. Vrhovno sodišče je odločalo o zadevi glede pravne definicije žensk, ki jo je na sodišče vložila škotska skupina For Women Scotland. O zadevi je odločalo več škotskih sodišč, škotska vlada je namreč trdila, da so transspolne osebe s posebnim potrdilom o priznavanju spola, v katerem je spol naveden kot ženski, upravičene do zaščite na podlagi spola. Nasprotno je For Women Scotland trdila, da so zaščite upravičene zgolj ženske, ki se rodijo kot ženske. Petčlansko sodišče je dodalo, da zakonodaja še vedno ščiti transspolne osebe pred diskriminacijo. 

Audio file
9. 5. 2022 – 17.00
Kako upravičeno je razburjenje lovcev ob spremembah Zakona o varstvu okolja?

Državni zbor je sprejel novelo Zakona o divjadi in lovstvu, ki med drugim uvaja obvezno označevanje parkljaste divjadi neposredno po odvzemu. V okviru novele bodo vzpostavljeni novi finančni mehanizmi za izplačilo odškodnin zaradi škode, ki jo povzroči divjad, predvsem šakal. Vzpostavljene bodo tudi nove evidence oškodovancev, prehodno obdobje odškodninske odgovornosti države pa se podaljšuje do 1. septembra leta 2029. Novela uzakonja posebni varstveni status divjadi kot naravne dediščine države, divjad dodatno zavaruje v obdobjih poleganja in vzreje mladičev ter uvaja dvoletno načrtovanje lovišč. Državni zbor je novelo na pobudo koalicije obravnaval na izredni seji, čeprav jo je vlada v državni zbor poslala po rednem postopku, saj se 20. aprila konča prehodno obdobje kritja škod zaradi šakala. Novelo je podprlo 64 od 72 prisotnih poslancev, Tatjana Greif iz stranke Levica in svobodna poslanka Mojca Šetinc Pašek sta glasovali proti noveli. 

Poslanci državnega zbora so zavrnili vladni predlog za začetek postopka sprememb 160., 161. in 162. člena ustave, v okviru katerega bi ustavno sodišče prejelo diskrecijsko pravico pri izbiri zadev za obravnavo. Predlog je podprlo 38 poslancev Svobode in Socialnih demokratov, nasprotovalo pa mu je 31 poslancev iz vrst Slovenske demokratske strank, Levice, Nove Slovenije in poslanske skupine nepovezanih poslancev. Za sprejetje bi ga morali podpreti dve tretjini navzočih poslancev. Predlog bi v ustavo zapisal seznam kvalificiranih predlagateljev, ki lahko na ustavno sodišče podajo zahtevo za presojo ustavnosti in jih sedaj določa zakon. Predvideval je tudi možnost prenosa določenih pristojnosti ustavnega sodišča na drugo sodišče. Predlog za začetek postopka sprememb ustave ni prejel dovolj podpore že na matičnem delovnem telesu, zato je državnozborska ustavna komisija predlagala njegovo zavrnitev. 

23. 11. 2022 – 17.00
Na terenu na Ježici

Ustavno sodišče je presodilo, da je odlok Mestne občine Ljubljana, s katerim je občina razlastila lastnike zemljišč ob trasi kanala C0, neustaven. Za prekategorizacijo zasebnih poljskih poti v občinske so se na občini odločili, saj so poti potrebovali za dostop do trase kanala C0. Mestno redarstvo je lastnikom zemljišč, ki so napovedali civilno tožbo proti vsem trem občinam, skozi katere poteka kanal C0, naložilo več kazni, a so jih sodišča pozneje razveljavila. Odločitev ustavnega sodišča komentira župan Mestne občine Ljubljana, Zoran Janković.

Izjava

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.