10. 5. 2013 – 14.00

Žrtve in agresorji

Več kot sto naselij na Zahodnem bregu, v katerih prebiva približno pol milijona Judov, po mednarodnem pravu ostaja nezakonitih, kar pa ne moti oblasti v Tel Avivu, ki planira gradnjo še 300 stanovanjskih objektov na obrobju mesta Beit El. Pred dnevi so krožile novice o neuradni zamrznitvi planirane gradnje s strani premiera Benjamina Netanyahuja, medtem ko je ministrstvo za obrambo danes sporočilo, da je civilna uprava namero potrdila. Glavna pogajalka s Palestino Tzipi Livni, ki se bo danes sestala z ameriškim sekretarjem Johnom Kerryjem, nasprotnikom širitvi naselij, je hitela razlagati, da je to šele prvo, ne pa tudi dokončno potrdilo o nameri gradnje, in dodala, navajamo: „Nobene potrebe ni, da bi ta postala pretveza za dramo ali srd.“ Sabri Saidam, svetovalec palestinskega predsednika Mahmuda Abbasa, pa meni sledeče: „Izrael je odločen, da uniči geografijo, na podlagi katere lahko zraste država Palestina.“

Sirski uporniki so zajeli štiri člane mirovnih sil Združenih narodov na višavju Golan, ki meji na Sirijo in je okupirano s strani Izraela. Zajeti so Filipinci, ki sicer predstavljajo tretjino tamkajšnjega kontingenta Združenih narodov. Gre že za drugo ugrabitev, tokrat naj bi uporniki zajete koristili za svoj lastni pobeg. Zunanji minister Filipinov Albert del Rosario je potrdil, da je predsedniku Benignu Aquini predlagal popoln umik filipinskih vojakov iz Golanskega višavja in dodal, navajamo: „To ni za nas.“

V smislu „to ni za vas“ pa gre razumeti uboj tajvanskega ribiča s strani filipinske obalne straže v morskem pasu, do katerega imajo pretenzije tako Tajvan kot Filipini, pa tudi Kitajska, Malezija, Vietnam in Brunej. Tajvan je ogorčen nad ubojem in od filipinske vlade pričakuje opravičilo ter preiskavo. Predstavniki obalne straže pa odgovarjajo, da so streljali v motor z namenom onesposobitve plovnosti in dodali, navajamo: „Če je kdo umrl, si zasluži naše sočutje, ne pa opravičila,“ konec navedka.

Vidni član največje bangladeške muslimanske stranke Jamaat Mohammad Kamaruzzaman, ki v sedemdesetih ni podpirala osamosvojitve od Pakistana, je obsojen na smrt zaradi pobojev, ki naj bi jih leta 1971 zagrešil proti civilnemu prebivalstvu. Sodišče ga je spoznalo za krivega genocida, čemur pa podporniki stranke oponirajo. Vsled sodnega procesa je letos umrlo že sto ljudi, predvsem članov in podpornikov stranke Jamaat ter policije. V preteklih tednih in mesecih so privrženci Kamaruzzamana že organizirali velike shode in civilno nepokorščino po državi, kar vnovič obljubljajo za nedeljo. Danes so pred sodiščem slavili predvsem potomci, prijatelji in družinski člani ubitih med državljansko vojno, ki je sicer terjala 3 milijone življenj.

Vlada Makedonije je ponovno uvedla tako imenovani patriotski račun, s katerim želi povišati nakup domačih proizvodov na račun tujih. Ukrep je premier Nikola Gruevski sprejel že leta 2008, a ga je ustavno sodišče tedaj označilo za neustavnega in v nasprotju s svobodnim trgom ter mednarodnimi akti, ki ga urejajo in katerih podpisnica je tudi Makedonija. Gruevski je ob ponovni uvedbi domoljubnega računa povedal, da je bilo tedanje članstvo ustavnega sodišča pod vplivom opozicijskih Socialnih demokratov, ki da tako in tako rušijo vsak pozitiven projekt vlade. Domoljubni račun bo ob vsakršnem nakupu nazorno razmejil proizvode glede na poreklo – na domače in tuje.

Kardinal Gianfranco Ravasi, predsedujoči Svetu pontifikata za kulturo, verujočim v Mehiki sporoča, da je čaščenje Santa Muerte – Svete Smri – degeneracija vere. Kult izvira iz časov kolonializma in združuje domorodna verovanja z elementi krščanstva, kot so ga učili misijonarji v času španskih osvajanj, danes pa v luči nasilja, bojev med narkokarteli in proti njim ponovno postaja vse bolj priljubljen. „Mafija, prekupčevanje drog in organiziran kriminal nimajo verskega aspekta in nimajo nič skupnega z vero, četudi uporabljajo podobo Santa Muerte,“ trdi Ravasi in zaključuje: “Vera slavi življenje, vi pa imate smrt.“

Okoljska študija sečnje gozdov v brazilskem porečju Amazonke pod taktirko Leydimere Oliviere z Univerze Vicosa ugotavlja, da bo sečnja gozdu v prid govedoreje in pridelovanja soje, dveh najpogostejših tamkajšnjih dejavnosti, botrovala višjim temperaturam in zmanjšanju padavin, kar naj bi zmanjšalo produktivnost govedoreje za dobrih 30 odstotkov in pridelovanja soje za slabih 30 odstotkov. Nemudoma so se odzvali drugi strokovnjaki, ki se z rezultati sicer strinjajo, a menijo, da se sečnja ne sme ustaviti, da pa bi bilo smotrno gozda očiščena območja koristiti za druge kulture, na primer afriško palmo, v namen pridobivanja palmovega olja.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.