Neustavna ustava
Narodna skupščina Republike Srbske odloča o novi ustavi entitete, saj je predsednik Republike Srbske Milorad Dodik konec prejšnjega meseca predlagal novo ustavo entitete, vsebina katere je bila javno objavljena včeraj. Poslanci parlamenta entitete glasujejo o potrditvi osnutka ustave, za kar je potrebna le navadna večina, o dokončnem sprejetju nove ustave pa bodo predvidoma glasovali čez pol leta. Na mizi narodne skupščine je tudi predlog zakona o varstvu ustavne ureditve, ki ga je prav tako predlagal predsednik Dodik. Medtem je tožilstvo Bosne in Hercegovine danes izdalo naloge za prijetje Dodika, predsednika vlade Republike Srbske Radovana Viškovića in predsednika narodne skupščine Republike Srbske Nenada Stevandića. Očita jim kaznivo dejanje napada na ustavni red.
Dodikov predlog nove ustave Republike Srbske vsebuje določila, ki so v nasprotju z ustavo Bosne in Hercegovine, čeprav Dodik trdi, da ni tako. Načrt vključuje sporazum o spremembi meje med Federacijo BiH in entiteto Republiko Srbsko, člen o lastni vojski Republike Srbske in možnost razglasitve vojne nevtralnosti ter pridrževanje pravic za odstop od sporazumov na nivoju BiH. Dogajanje v državi opiše banjaluški novinar Aleksandar Trifunović.
Za dokončno potrditev ustave bo potrebna dvotretjinska večina, kar v parlamentu s 83 poslanci pomeni 56 glasov. 48 poslancev imajo vladne stranke, devet poslancev pa njihovi zunajkoalicijski partnerji, kar pomeni, da vlada ima potrebno večino. Današnjemu glasovanju o potrditvi osnutka bo sledila šestmesečna javna razprava, o kateri več pove aktivistka in novinarka Gordana Katana.
Sodišče Bosne in Hercegovine je Milorada Dodika konec prejšnjega meseca obsodilo na eno leto zapora in šestletno prepoved opravljanja politične funkcije zaradi neupoštevanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti Christiana Schmidta. Parlament entitete je na Dodikov predlog po obsodbi sprejel štiri zakone, s katerimi je med drugim tožilstvu in sodstvu na državni ravni odvzel pristojnosti na ozemlju Republike Srbske. Kot pojasnjuje sogovorka, je tudi novo ustavo in radikalizacijo Dodikovega secesionizma treba razumeti v tem kontekstu.
Tožilstvo BiH je izdalo nalog za prijetje predsednika entitete potem, ko se ta ni odzval na dva poziva na zaslišanje zaradi kršenja ustave s sprejetjem štirih zakonov o institucijah BiH po njegovi obsodbi. Kaj bi se lahko zgodilo, če bosanska policija dejansko poskusi aretirati Dodika, komentira Katana.
Zakon o zaščiti ustavnega reda Republike Srbske, ki ga narodna skupščina obravnava poleg predloga nove ustave, kriminalizira napad na ustavni red entitete. Sem prišteva ogrožanje ozemeljske integritete, odstavljanje najvišjih predstavnikov Republike Srbske, spravljanje Republike Srbske v podrejen ali odvisen položaj in nameščanje oboroženih skupin na ozemlje entitete. Ta zakon stopi v veljavo takoj po sprejetju. Katana meni, da je nevarnejši od samega spreminjanja ustave.
Nova ustava, ki jo načrtuje Dodik in ki bi jo ščitil omenjeni zakon, bi redefinirala Republiko Srbsko kot državo, torej ne več kot entiteto. S tem bi dobila pravico do samoodločbe in pravico do tvorjenja konfederacij zunaj Bosne in Hercegovine. Republika Srbska bi bila suverena in bi sama izvajala vse državne funkcije, z zakonodajnimi, ustavotvornimi, izvršnimi in sodnimi vred, razen tistih, ki so izrecno omenjene v tretjem členu ustave Bosne in Hercegovine. Entiteta, oziroma po novi ustavi država, bi imela svojo vojsko in bi se neodvisno od vlade in parlamenta Bosne in Hercegovine odločala o pridruževanju vojaškim zavezništvom ali o nevtralnosti. Omenjeni tretji člen ustave BiH sicer pristojnost za zunanjo politiko dodeljuje centralni vladi. Vsebino nove ustave komentira Katana.
Kot smo slišali, je predlog nove ustave v nasprotju z Daytonskim sporazumom, vendar, kot pojasnjuje Trifunović, se mednarodna skupnost za zdaj ne odziva s konkretnimi ukrepi.
Po Dodikovi obsodbi, nalogu za prijetje proti predsedniku in kolegom zaradi napada na ustavni red in radikalizaciji Dodikovega secesionizma tako lahko pričakujemo poglabljanje krize, ki jo bo, kot kaže, morala BiH reševati sama.
OFFsajd je pripravila vajenka Iman, mentoriral je Matej.
Dodaj komentar
Komentiraj