26. 5. 2025 – 17.00

Opozicijske počitnice

Audio file
Vir: Wikimedia Commons (Eneas De Troya), prirejeno
Parlamentarne (in lokalne) volitve v Venezueli
Vir: Flickr, Joka Madruga, Licenca Creative Commons
Audio file
30. 7. 2024 – 17.00
Peta republika v krizi

V Venezueli je na nedeljskih regionalnih in parlamentarnih volitvah z 42-odstotno udeležbo z veliko prednostjo slavila vladajoča Združena socialistična stranka Venezuele, krajše PSUV. Stranka, ki jo vodi trenutni predsednik Nicolas Maduro, je na regionalnih volitvah od 24 guvernerskih mest osvojila 23 mest, medtem ko je na parlamentarnih volitvah prejela 82-odstotno podporo volivcev. V prejšnjem mandatu so opozicijski kandidati skupno zmagali v štirih zveznih državah, tokrat so slavili samo v eni, imenovani Cojedes, ki leži vzhodno od prestolnice Caracas. V 285-članski narodni skupščini bo PSUV zasedala 253 poslanskih mest. V skupščini so si mesta pridobili še opozicijska aliansa Demokratična enotna platforma s 6 odstotki glasov, Demokratično zavezništvo s 5 odstotki glasov in Fuerza Vecinal z 2,5  odstotka. Dogajanje na včerajšnjih volitvah opiše Paul Dobson, neodvisni novinar v Venezueli.

Izjava

Nesorazmerna porazdelitev poslanskih sedežev je posledica poziva opozicije k bojkotu volitev. Maríía Corina Machado, nekdanja poslanka in vodja največje opozicijske stranke Demokratične enotne platforme, je bojkot upravičila, češ da gre za način zoperstavljanja netransparentnosti in nedemokratičnosti volilnega sistema v Venezueli. Povod za bojkot so bile med drugim junijske predsedniške volitve, na katerih je Maduro z 51-odstotno podporo volivcev osvojil že tretji zaporedni mandat, kljub protestom in pozivom opozicije in državljanov k razveljavitvi glasovanja. Mnogi državljani so na ulicah protestirali proti staremu predsedniku, medtem ko je Maduro obračunaval s svojimi političnimi nasprotniki. Od takrat je policija namreč aretirala skupno 2000 ljudi, mnogi so še vedno priprti. Vtis državljanov po volitvah oriše sogovornik.

Izjava

Audio file
5. 4. 2024 – 17.00
Venezuelski predsednik Maduro podpisal zakon o priključitvi regije Essequibo

Tudi pred tokratnimi volitvami je oblast v 48 urah aretirala 70 članov opozicije in civilnih aktivistov. Med političnimi nasprotniki so aretirali Juana Pabla Guanipo zaradi obtožb o terorističnih načrtnih v sodelovanju z Združenimi državami, s katerimi bi z oblasti vrgel Madura. Prav tako je policija aretirala aktiviste iz Ekvadorja, Argentine, Nemčije, Srbije in Pakistana. Več o represivnih prijemih, ki se jih po predsedniških volitvah poslužuje Maduro, pojasni sogovornik.

Izjava

Audio file
13. 6. 2022 – 17.00
O podpisu dogovora o gospodarskem sodelovanju med Iranom in Venezuelo

Na tokratnih volitvah je bilo prvič omogočeno glasovanje prebivalcem v regiji Essequibo, ki sicer pripada sosednji Gvajani. Kljub odločitvi Meddržavnega sodišča v Haagu, ki je v začetku maja prepovedal izvajanje glasovanja, so z regionalnimi volitvami v regiji torej prvič izvolili guvernerja za nadaljnjih pet let. Območje je majhno in redkeje poseljeno, vendar je bistvenega pomena za gospodarstvo, saj je bogato z rudninami zlata, litija in kobalta in nafto. Nejasnost poteka glasovanja v regiji pojasni Dobson.

Izjava

Aprila lani je predsednik Maduro podpisal zakon, s katerim želi priključiti pokrajino k Venezueli. Dobson pojasni napet odnos med Venezuelo in Gvajano.

Izjava

Audio file
19. 12. 2020 – 15.00
O parlamentarnih volitvah v Venezueli, frakcijah znotraj čavizma in protiblokadnem zakonu

Opozicijski klic po bojkotu volitev je očitno uspel, sčasoma pa se bo pokazala tudi njegova učinkovitost. Dolgoletni predsednik še naprej ostaja na oblasti, kljub protestnemu ozračju v Venezueli od julija lani.

OFFsajd je pripravila vajenka Ajla, spodbudne misli je prispevala Iman.
 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Komentarji

zala / 26. Maj 2025 / 23.39

Wtf, kaj se je zgodilo z ršem? Kr zdaj ma linijo boga opozicija, ki jo maduro represira??? Wtf!?! Pa kr Essequibo "sicer pripada Gvajani"??? Contested area je, še sogovorc to pove!
Res se da iz marsikaterega vidika kritizirat madura, ampak zavzet tako imperialistično ameriško linijo je pa samo uau. sploh od rša, ki je mel včasih lepo pokrito ukvarjanje z venezuelo in tradicijo kritike madura z leve, ne z desne, kot je tole sranje! Mogoče poglejte mal, kaj je rš včasih delal o venezueli, ker tole kam ste padli, je boleče

@Zala / 27. Maj 2025 / 10.44

Žal je Bernaysova mašina tako efektivna, da se mladi RŠevci raje poravnajo z resnico, ki jo producira Du Reutersov imperij, kot da bi zavzeli pozicijo, v kateri je *nasilna, nedemokratična* večina sveta.

Anonymous / 27. Maj 2025 / 14.25

Ja pač, to se zgodi, ko novinarsko delo sestoji iz prepisovanja iz mainstream medijev imperialistične mašinerije (BBC, Guardian, Reuters itd..) in citiranju ter intervjuvanju zaposlenih v raznoraznih NGOjčkih, ki so kot profesionalni ideologi režima prav tako mastno financirani s strani taistih imperialistov.

Glede na preteklo ideološko linijo trenutnega uredništva pa tako stanje in toleranca do kolaborantskih, že malodane nacifašističnih narativ ne more presenečati.

Problem RŠa je trenutno do imperialistične propagande popolnoma ravnodušno uredništvo, ki to propagando rade volje reciklira, in to vse v imenu "objektivnega, nevtralnega" poročanja. Vajenci in "mladi RŠevci" so zgolj kolateralna škoda uredniške politike.

Sej, tko se pač te zadeve maskirajo. Kot "znanost" in "samoumevnost" ter "zdrava kmečka pamet".

V resnici ni nič samoumevnega. Vse je ideološko in zaznamovano s strani politike. Vse na koncu zavisi od tega, kdo govori iz kakšne pozicije.

Če hočete še zadnji branik pravega raziskovalnega novinarstva, raje glejte GrayZone, RŠ je pač prolupao, tko je.

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi