Plača po liniji minimalnega odpora
Več sindikatov s prvopodpisanim Sindikatom delavcev trgovine Slovenije je ministru za delo Luki Mescu poslalo poziv z zahtevo za dostojno minimalno plačo. Sindikati opozarjajo, da se bo predviden dvig minimalne plače uskladil samo z zakonskim minimumom, in dodajajo, da trenutna metoda izračuna ne bo pokrila dejanske rasti življenjskih stroškov za slovenska gospodinjstva. Izpostavljajo, da je lanski dvig minimalne plače za 4,2 odstotka močno zaostajal za rastjo povprečne plače, ki je znašala 9,7 odstotka. Več o stanju minimalne plače v sektorju trgovine za začetek oriše predsednica Sindikata delavcev trgovine Slovenija, Tina Skubic.
Andraž Mali, sindikalist iz Centra za družbeno raziskovanje, krajše Cedra, pritrjuje, da točno število ljudi, ki prejemajo minimalno plačo, ni znano. Po ocenah Cedre ima minimalno plačo okoli 60 tisoč oseb, večina teh pa je zaposlenih v storitvenem sektorju.
Poleg tega Mali doda, da je storitveni sektor ne samo najbolj potreben za osnovno delovanje družbe, temveč tudi najbolj izkoriščen, hkrati pa je sektor pod največjim pritiskom kapitala ter slabše sindikalno organiziran kot drugi sektorji.
Sogovorec poudarja, da imata pristojno ministrstvo in vlada po trenutni zakonodaji glede določanja minimalne plače proste roke, saj ta določa spodnjo mejo, ki je zamejena z državno inflacijo. Sindikati po njegovih besedah zahtevajo, da se ministrstvo za delo na čelu z Luko Mescem glede uskladitve minimalne plače zgleduje predvsem po uskladitvi pokojnin.
Dejstvo, da je edina smernica državna inflacija, sogovornik izpostavi kot glavno pomanjkljivost in doda, da se v trenutnem sistemu sploh ne ohranja kupna moč delavk in delavcev, ki prejemajo minimalno plačo.
Ključna zahteva sindikatov je, da ministrstvo bolj natančno in redno pripravlja izračune življenjskih stroškov in jih upošteva v izračunu minimalne plače.
Skubic pa kot ključno zahtevo izpostavi tudi, da bi morali izračun minimalne plače opravljati prej. Kot pojasni, je višina minimalne plače v podjetjih odvisna od zavedanja o pomembnosti delavcev, ki to plačo prejemajo.
Minimalna plača ne bi smela pokriti zgolj minimalnih vsakdanjih stroškov, temveč bi morala zadostovati tudi za plačevanje nepričakovanih stroškov. Skubic pojasni, da je za letos predviden zajeten dvig plač funkcionarjev, za ljudi na minimalni plači pa večjega dviga ni na vidiku.
Ob opisani problematiki se tako poraja vprašanje, ki si ga je nekoč zastavljal mlad študent prava Vladimir Iljič Uljanov: Kaj storiti? Odgovor na zagonetko pa nam ponudi sogovornik Mali.
OFFsajd je pripravila vajenka Vida, zraven je teorijo brala Tia.
Dodaj komentar
Komentiraj