Podpora ali pokora?
Predsednica nemške Krščansko-demokratske unije ali krajše CDU Annegret Kramp-Karrenbauer je napovedala odstop. Gre za še enega v vrsti odstopov, ki so se začeli s Thomasom Kemmerichom iz Svobodne demokratske stranke oziroma liberalcev. Kemmerich je bil namreč minulo sredo izvoljen za ministrskega predsednika zvezne dežele Turingije v koaliciji s CDU, zmagal pa je zaradi podpore neonacistične stranke Alternative für Deutschland oziroma AfD. To je v javnosti sprožilo tolikšno ogorčenje, da je s političnega odra zgrmelo več vidnih figur, nazadnje Kramp-Karrenbauer, ki je tudi povedala, da ne bo kandidirala na prihodnjih splošnih volitvah, na katerih so jo mnogi videli kot najverjetnejšo naslednico Angele Merkel. Obenem je, kot kažejo zadnje javnomnenjske ankete, afera povzročila porast podpore stranki Levica - Die Linke - in upad podpore liberalcem in krščanskim demokratom.
Dogajanje predstavi Wenke Christoph, članica Die Linke in fundacije Rosa Luxemburg Stiftung.
Odločitev AfD, da podpre Kemmericha, je bila nepričakovana. Denijal Jegić, novinar in doktorski študent Univerze v Mainzu, meni, da za odločitvijo stoji več razlogov poleg uradnega, torej da bi preprečila levo vlado.
Podpora AfD je povzročila ogorčenje, in kot pravi Christoph, prelom v nemški politični kulturi.
Liberalcem je sicer že na volitvah komaj uspelo dobiti pet odstotkov glasov, sedaj pa jim je podpora še upadla. Predvsem pa je dogajanje prizadelo nemško vladajočo stranko CDU. Christoph meni, da dogajanje pomeni tudi razkol med dvema frakcijama vladajoče stranke na nacionalni ravni.
Christoph predstavi še neposredne posledice za CDU.
Del CDU se torej vse bolj nagiba k sodelovanju z AfD. Jegić meni, da se desno krilo CDU po svojih idejah bistveno ne razlikuje od neonacistične stranke. Nagibanje k sodelovanju z njo v trenutku, ko je zgolj njena podpora Kemmerichu povzročila tolikšne politične posledice, morda čudi. Jegić razloži, kako se je diskurz o AfD skozi čas spreminjal, tako da danes sodelovanje z njimi morda ne bi več vodilo v politično pogibel.
Kljub uveljavitvi AfD v političnem prostoru je eden od razlogov, da je podpora AfD povzročila takšen škandal, tudi zgodovinska paralela. V Turingiji se je namreč pred devetdesetimi leti oblikovala vlada ravno s podporo nacistov.
Povezovanje CDU in liberalcev z AfD je bilo v predvsem posledica želje, da bi preprečili levo vlado. To CDU in Liberalci vidijo kot izrazito radikalno. Turingija je bila pred volitvami edina nemška dežela z levo vlado, in kot pove Christoph, je bila ta prej socialdemokratska kot pa radikalno leva. Prejšnji premier iz Levice Bodo Ramelow se je še posebej v zadnjem času v javnosti predstavljal kot zmerno lev in ne radikalen. Morda se tudi zaradi tega njegova podpora po javnomnenjskih anketah trenutno giblje pri 70 odstotkih. Več Christoph.
Po aferi je podpora Levici in drugim levim strankam narasla. Christoph sicer ni prepričana, v kolikšni meri bo situacija dolgoročno pripomogla k uspehu Levice. Njena usoda, tako v Turingiji kot na nacionalni ravni, je še negotova.
Dodaj komentar
Komentiraj