Prvič tragedija, drugič farsa
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je po pričakovanjih predal mandat za sestavo vlade Herbertu Kicklu, predsedniku skrajno desne Avstrijske svobodnjaške stranke. V soboto so namreč po petkovem odstopu liberalne stranke Neos od koalicijskih pogajanj ta dokončno propadla med konzervativno Avstrijsko ljudsko stranko in pa Socialdemokrati, zaradi česar je kot kancler in vodja stranke odstopil Karl Nehammer. Za koalicijska pogajanja, ki trajajo že od konca septembrskih volitev, je ljudski stranki ÖVP mandat predal predsednik Van der Bellen. Predsednik države je sprva preskočil zmagovalce volitev, svobodnjake, saj z njimi po volitvah v koalicijo ni bila pripravljena stopiti nobena od drugih strank. Po odstopu Nehammerja pa je vodstvo konzervativcev prevzel začasni vodja Christian Stocker, ki je izjavil, da so sedaj konzervativci pripravljeni sodelovati s svobodnjaki. Politično dogajanje povzame profesor Avstrijske politike, Reinhard Heinisch, z univerze v Salzburgu.
Če bi prišlo do sodelovanja med ÖVP in svobodnjaki, bi namreč slednji prvič v avstrijski zgodovini prevzeli vodilen položaj v vladi. Več o novi potencialni sestavi koalicije pove sogovornik.
Po mnenju Heinischa je imela odločitev predsednika, da preskoči svobodnjake, vpliv na njihovo popularnost.
Avstrijska ljudska stranka je ob spremembi vodstva stranke postala potencialni partner svobodnjakov, toda to je po sogovornikovem mnenju zgolj del širše strategije ÖVP, ki si lahko obeta tudi vrnitev bivšega kanclerja Sebastiana Kurza.
Sogovornik podrobneje razloži tudi to, da je bilo za preobrat konzervativcev glede sodelovanja s svobodnjaki ključno gospodarstvu prijazno krilo stranke.
Nova vlada se bo soočala z več ekonomskimi težavami, kjer pa ne svobodnjaki ne konservativci nimajo izdelanega načrta, imata pa stranki več skupnih mnenj na področju kulture in migracij. Več o tem pove sogovornik.
Politika nove vlade pod vodstvom svobodnjakov sicer ni jasno razvidna, saj je stranka že ob kandidaturi na volitvah objavila pomanjkljiv program.
Preostale stranke so svobodnjaki na septembrskih volitvah močno prehiteli, saj so jih razdirali interni spori, svobodnjaki pa so bili bolj vešči v rabi socialnih omrežij ter so dosegli več mlajših in politično neangažiranih volilcev.
Za konec sogovornik pojasnjuje, da se bo Kickl zgledoval po Madžarski in zaobšel politično moč konservativcev.
Po pričakovani predaji mandata svobodnjakom Avstrija tako stopa po dobro uhojeni poti oportunističnega sodelovanja med ustaljenimi konzervativnimi politiki in skrajno desnico. Oportunizem in prepričanje, da bo sodelovanje začasno, skrajna desnica pa sila, ki jo bo možno nadzirati, je nekaj, kar bi morali naši nemško govoreči sosedje že dobro poznati. Če se nam poleg tega obeta še povratek cepelinov, pa na aktualno politični redakciji komaj čakamo na izgradnjo cepelina Van der Bellen.
OFFsajd je pripravila Vida, zraven je sedela Tia.
Dodaj komentar
Komentiraj