Referendumske klofute
Takole je predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša komentiral rezultat včerajšnjega zakonodajnega referenduma, na katerem so volivci zavrnili Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je glasovalo čez 92 in pol odstotka, kar pomeni več kot 400 tisoč volivcev. Volilna udeležba je bila skoraj 26-odstotna, dosežen pa je bil tudi zavrnitveni kvorum, po katerem mora proti zakonu glasovati vsaj petina vseh volivcev. Glede na zadnje podatke o številu volivcev, ki jih je okoli milijon sedemsto tisoč, je to skoraj tristo štirideset tisoč volivcev.
Zakon so volivci zavrnili v vseh osmih volilnih enotah, najbolj prepričljivo v volilni enoti Ptuj, kjer je proti njemu glasovalo 94,4 odstotka volivcev. Referenduma se je največ volivcev udeležilo v volilni enoti Celje, in sicer več kot 28 odstotkov, najmanj pa v volilni enoti Postojna, in sicer manj kot 22 odstotkov.
V volilnih odborih je bilo tudi več članov APR. S kranjskega terena se nam javlja Matej.
Iz okraja Murska Sobota poroča Pia Zala.
Dogajanje v Ljubljani predstavi Žiga.
Iz volilnega štaba Svobode je rezultate referenduma ob objavi komentirala podpredsednica stranke Sara Žibrat.
V predreferendumsko kampanjo se je vključilo 11 strank, med njimi tudi vse parlamentarne stranke. Kljub temu koalicijske stranke niso enotne glede zavzetega stališča. Gibanje Svoboda in Levica sta pozivala k bojkotu referenduma. Socialni demokrati so volivce nagovarjali k podpori na kulturnem ministrstvu pripravljenega zakona, obenem pa so poziv koalicijskih partnerk k bojkotu označili za politično nedorasel.
Odločitev o bojkotu komentira ministrica Asta Vrečko.
Da je bila odločitev o bojkotu pravilna, trdi tudi član poslanske skupine Levica Marko Rusjan.
Poslanec SDS-a Andrej Hoivik je tako v Odmevih pohvalil imenske rojake SD, saj so edina stranka, ki se drži obljube iz koalicijskega dogovora. V dogovoru so se vse tri stranke zavezale, da je eden od njihovih ciljev, citiramo: Zagotoviti način uresničevanja volilne pravice kot temeljne človekove in politične pravice tako, da se bo povečalo vključevanje mladih v demokratične procese in institucije oziroma spodbujalo politično participacijo mladih, da se bo spodbujala volilna udeležba oziroma olajšalo sodelovanje na volitvah in referendumih in tako dalje.
Poleg političnih strank se je v predreferendumsko kampanjo vključilo tudi Društvo Asociacija. V društvu menijo, da je zakon o pokojninah za izjemne dosežke, ki ga je pripravilo ministrstvo, potreben izboljšav. Kljub temu menijo, da je boljši od trenutno veljavnega. Pomanjkljivosti in izboljšave novega, zdaj zavrnjenega zakona, pojasni strokovna vodja Asociacije Polona Torkar.
Asociacija je bila v svojem odzivu kritična tudi do predloga pokojninske reforme, ki po njihovem mnenju obsežno varčevanje prelaga na delavce. Pokojninsko reformo v kontekstu rezultatov včerajšnjega referenduma komentira Torkar.
V Asociaciji so med drugim predlagali, da se v predlog pokojninskega zakona vpišejo točke o karierni dinamiki z vplivom na višino pokojnin kulturnih delavcev in umetnikov. Več o tem pojasni sogovorka.
Da je Slovenski demokratski stranki uspelo mobilizirati svojo volilno bazo in preseči kvorum, potreben za veljavnost referenduma, ni presenečenje. Svojo moč je stranka namreč dokazala že na evropskih volitvah, ko ji je med potegujočimi se strankami uspelo najbolje mobilizirati svoje podpornike. Tokrat so k temu prispevali tudi nekateri levosredinski volivci. Teh sicer ni pritegnila kampanja SDS-a, temveč nesposobnost vladajoče koalicije.
Dodaj komentar
Komentiraj