Rožnodolski ezan za solidarnost
Karitas, slovenska organizacija za humanitarno pomoč, ki je bila ustanovljena pod okriljem Rimskokatoliške cerkve, v okviru svetovnega dneva beguncev organizira solidarnostni pohod na Rožnik, ki se je pričel pred eno uro. S prostovoljnim planinarjenjem, eno izmed najstarejših in najžlahtnejših slovenskih prostočasnih dejavnosti, želi izkazati sočutje do vseh, ki so zaradi različnih razlogov morali zapustiti svoj dom.
Shod se dogaja prav v času zaostrovanja zakonodaje o tujcih, v kateri je še posebej sporen 10.b člen, ki v izrednih razmerah policijo pooblašča za sistematično zavračanje prošenj za mednarodno zaščito. Zakon je trenutno še v javni razpravi, potem ko je ustavno sodišče prejšnji predlog označilo za neustaven, predlagatelji pa vsebine niso bistveno spremenili. Solidarnostni pohod in njegov namen opiše organizatorka pohoda Jana Lampe iz nevladne organizacije Skupni dom pod okriljem Karitasa.
Izjava
Organizatorka si želi v projekt vključiti predvsem mlade, ki bi se z aktivnim druženjem osvobodili strahu in predsodkov do migrantov.
Izjava
Pohod je del širšega projekta, ki ga organizira Evropska unija, nanj pa so poleg javnosti povabili tudi begunce.
Izjava
Lampe poudari prispevek beguncev h gospodarskemu in trajnostnemu razvoju.
Izjava
Lampe nadaljuje s tipološko razdelitvijo migracij, to je prisilnih in prostovoljnih.
Izjava
Samer Arkawi, avtor oddaje 60 minutes with a refugee na najboljšem radiu pod soncem, ni bil posebej vabljen na današnji pohod, ob opisu dogodka pa poudarja, da migrantov ne moremo na tako lahek način predalčkati glede na njihove vzgibe za odhod od doma.
Izjava
Nič manj problematična po njegovem mnenju ni delitev migrantov glede na njihov geografski izvor.
Izjava
Projekt nabiranja kilometrov v znak solidarnosti z begunci poteka v okviru iniciative What is Home, ki poteka po celotni Evropski uniji. A prav v zakonodaji in odzivih EU se skriva največji razlog za težke pogoje na migrantski poti.
Izjava
Katja Utroša iz nevladne organizacije InfoKolpa ob tem opozarja, da se podobni projekti velikokrat izkažejo le za promocijske poteze organizacij, kar pa ne pomeni, da aktivni udeleženci nimajo dobrih namenov.
Izjava
Kljub želji po urejenih razmerah se organizatorica Lampe ni želela opredeliti do policijskega nasilja nad migranti.
Izjava
Slovenska policija že vsaj dve leti krši ustavo in mednarodno pravo s tem, da brez individualne obravnave onemogoča migrantom zaprositev za mednarodno varovanje. Utroša ob tem opozarja na posledice takšne migrantske politike.
Izjava
Tudi solidarni pohodniki so namenili nekaj misli poslušalstvu Radia Študent.
Izjava
En srčen juhurihu vam z Rožnika želi vajenka Magdalena.
Dodaj komentar
Komentiraj