30. 10. 2024 – 17.00

Toplarna TEŠ

Audio file
Vir: Wikimedia Commons
Audio file
20. 9. 2019 – 17.00
Nacionalni energetski in podnebni načrt

Sindikat delavcev Termoelektrarne Šoštanj se je včeraj z odstopom od socialnega miru pridružil nasprotnikom predloga interventnega zakona o zagotavljanju toplote v Šaleški dolini, to je v občinah Soštanj in Velenje. Izvršni odbor sindikata je ugotovil, da predlagani zakon v nobenem členu ne predvideva nadaljnjega obratovanja termoelektrarne na dolgi rok in s tem ne zagotavlja pravičnega prehoda za delavce. Dan prej so nasprotovanje predlogu zakona, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, izrazili v Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije, prav tako zaradi neustreznosti pravičnemu zelenemu prehodu. Že prejšnji teden je zaradi predloga od socialnega miru odstopil sindikat Premogovnika Velenje. Poleg sindikatov so se proti predlogu izrekli tudi Ljudska iniciativa Velenje, občina Velenje in Gospodarska zbornica Slovenije.

Audio file
10. 8. 2021 – 17.00
Strukturne spremembe v Savinjsko-šaleški regiji

Interventni zakon so na ministrstvu predstavili kot začasni ukrep namenjen zagotavljanju toplotne energije za Savinjsko-Šaleško regijo do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote, predvidoma do leta 2030. V ta namen bi Termoelektrarna Šoštanj namesto električne energije začela proizvajati toplotno energijo za občini Velenje in Šoštanj, z drugo besedo, TEŠ bi postala toplarna. To bi tudi zagotovilo nadaljnje delovanje Termoelektrarne Šoštanj z novim primarnim namenom in ohranitev delovnih mest. Alternativne vire energije bi morali najti občini Velenje in Šoštanj ter distributer toplote. Predlog interventnega zakona predvideva tudi izplačevanje nadomestila termoelektrarni za izvajanje gospodarske javne službe. Med letoma 2025 in 2029 bi to predvidoma zneslo 833 milijonov evrov iz državnega proračuna. Zakon je ministrstvo v javno obravnavo poslalo sredi meseca, rok za oddajo pripomb pa se je iztekel včeraj.

Nasprotovanje predlogu zakona povzame predsednik sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot.

Lamot

V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike in Ljudski iniciativi Velenje menijo, da ministrstvo zavaja, ko trdi, da je namen zakona zagotavljanje energije za ogrevanje. Predstavnik sindikata Asmir Bečarević predvideva, da se bo Termoelektrarna Šoštanj v toplarno preoblikovala samo na papirju.

Bečarević

Audio file
25. 3. 2021 – 17.00
Zapiranje Premogovnika Velenje in prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije

Po mnenju velenjske občine z županom Petrom Dermolom na čelu,  bi morali zakonodajalci ob interventnem zakonu, ki bi preprečil stečaj Teša in premogovnika, sprejeti tudi zakona o prestrukturiranju regije in o postopnem zapiranju premogovnika. Predlog ministrstva po mnenju Dermola nikakor ne zagotavlja pravičnega prehoda. Po njegovem mnenju bi morala biti za dosego tega sprva sprejeta omenjena zakona, na katera pa občina čaka že tri leta. Podobnega mnenja je tudi Lamot, ki meni, da je pravični prehod v tako kratkem času, kot ga predvideva predlog ministrstva, nemogoče izvesti.

Lamot

V sindikatu in ljudski iniciativi menijo, da gre pri tem za prikrito nezakonito državno pomoč Holdingu slovenske elektrarne.

Bečarević

Kakšen zakon bi morala po mnenju sindikata sprejeti vlada, če bi šlo za zeleni prehod in ogrevanje, pojasni Bečarević.

Bečarević

Audio file
1. 3. 2023 – 21.00
Koliko stane reševanje evropske energetike

V Holdingu slovenske elektrarne so po drugi strani predlog zakona, ki predvideva plačevanje nadomestila termoelektrarni iz državnega proračuna, podprli prav z argumentom, da bi se tako zagotovilo financiranje termoelektrarne brez kršenja pravil Evropske unije o državni pomoči. Zaradi pravil Evropske unije sami od januarja prihodnjega leta ne bi mogli več zagotavljati zadostnih sredstev za TEŠ in posledično za Premogovnik Velenje, katerega izključni odjemalec je TEŠ. Kot so pojasnili, pravila Unije določajo, da lahko Holding termoelektrarni za energijo plačuje samo v okviru tržnih cen. Po koncu leta glede na projekcije cen za leto 2025 in nižje triletne povprečne cene elektrike, plačilo tržne cene za električno energijo, torej najvišje dovoljeno financiranje s strani Holdinga, ne bi več zadostovalo za pokritje stroškov termoelektrarne.

Že prejšnji teden so iz sindikata Premogovnika Velenje sporočili, da prekinjajo socialni dialog. Kot omenjeno, so včeraj to storili tudi v sindikatu Teša. Kaj prekinitev socialnega miru pomeni, pojasni Lamot.

Lamot

Iz opisanega je mogoče razbrati, da so odločevalci predlog pripravili brez posvetovanja s tistimi, ki jih ukrepi zadevajo. Med drugim niso vzeli v ozir omenjenih opozoril občine Velenje in lokalnega prebivalstva. Vprašanje je, ali se bodo nastale težave razrešile po oddanih pripombah v javni razpravi.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.