19. 2. 2024 – 16.00

15 nacionalnih preverjanj znanja

Audio file

Na petkovi izredni seji je vlada drugič obravnavala novelo zakona o osnovni šoli. Novela med drugim predvideva obvezni tuji jezik za prvošolce in pri učenkah in učencih, ki se izobražujejo na domu, obvezno opravljanje izpitov iz vseh predmetov, ne zgolj nekaterih, kot so to počeli do sedaj. Poleg tega predvideva uvedbo obveznega nacionalnega preverjanja znanja v 3. razredu in možnost uporabe uspeha pri nacionalnem preverjanju znanja v 9. razredu kot kriterija pri vpisu v srednje šole v primeru omejitve vpisa. Na seji je razprava večinoma tekla ravno o smotrnosti sprememb nacionalnega preverjanja znanja. Slovenska demokratska stranka je z enim od amandmajev predlagala črtanje obveznega opravljanja NPZ-ja v 3. razredu in uspeha NPZ-ja v 9. razredu kot merila za vpis v srednje šole. Predlog so argumentirali s tem, da je namen NPZ-ja povratna informacija o nivoju znanja na ravni države in ne selektivost, predlagana sprememba pa bi pri učenkah in učencih spodbudila le tek za točkami in ne dejanske uporabe znanja. Amandma so poslanci zavrnili, tako kot tudi amandma stranke Socialnih demokratov, v katerem so predlagali ohranitev trenutne ureditve izobraževanja na daljavo, torej da se količina opravljenih izpitov za takšne učence in učenke ne spreminja. Po končanem glasovanju o amandmajih sledi še zadnja obravnava zakona, ki se bo odvila na naslednji seji vlade.  

Audio file
31. 8. 2023 – 17.00
in drugi finančni podvigi Univerze v Ljubljani

Prejšnji torek je potekala 3. seja Sveta vlade za študentska vprašanja, na kateri so predstavniki in predstavnice študentskih svetov univerz, samostojnih visokošolskih zavodov ter Študentske organizacije Slovenije opozorili, da visokošolski zavodi študentkam in študentom zaračunavajo višje vpisne stroške, o čemer smo na univerzitetni redakciji poročale avgusta lani. Spremenjen Zakon za urejanje položaja študentov, ki je v veljavo stopil z januarjem 2023, visokošolskim zavodom namreč preprečuje zaračunavanje vpisnin. Visokošolski zavodi so namesto vpisnin začeli zaračunavati pravico uporabe knjižnic in informacijskega sistema, kar je bilo prej že vključeno v ceno vpisnine, le da so te postavke z letošnjim študijskim letom višje. Svet je sklenil, da bo pristojno ministrstvo od visokošolskih zavodov pridobilo informacije o dejanskih stroških, ki jih zaračunavajo študentom, s čimer naj bi povečali transparentnost zaračunanih stroškov. Predstavnice Študentske organizacije Slovenije so na seji opozorile tudi na to, da dvig subvencij za študentsko prehrano za en evro, ki ga je napovedalo ministrstvo za delo januarja lani, še ni bil realiziran

Na mariborski univerzi so razpisali vpisna mesta za prihodnje študijsko leto. Študijski programi bodo naslednje leto bogatejši za nov študij hungaristike na Filozofski fakulteti in študij kriznega managementa v angleščini na Fakulteti za organizacijske vede. Poleg tega se povečujejo vpisna mesta na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, nižajo pa se na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko na visokošolskem rednem študijskem programu informatika in tehnologije komuniciranja. Študij psihologije, ki je po lanskih ocenah o neizmernem interesu za študij in pomanjkanju psihologov in psihologinj doživel povečanje vpisnih mest na univerzah, pa letos ne spreminja števila razpisanih vpisnih mest.

Zaposlene in zaposleni na britanski univerzi v Kentu so bili konec januarja obveščeni o začetku 30 dni trajajočih formalnih pogovorov o predlogu za ukinitev več študijskih programov s področja humanistike, kot so študiji s področja jezikoslovja, primerjalne književnosti, filozofije, študijev religije, umetnostne zgodovine, antropologije ter nekaterih drugih. Navedena razloga za ukinitev študijskih programov naj bi bila premajhen vpis in nekonkurenčnost programov. Zaposleni predlogu nasprotujejo, saj ni nujno, da bo ukinitev programov rešila finančne težave univerze, poleg tega pa opozarjajo, da na jugovzhodu Velike Britanije tako ne bo več mogoče študirati družboslovnih in humanističnih ved. Več o tem pa v četrtkovi oddaji Kaj pa univerza.

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

V torek bo ob šestih popoldne v Modri sobi ljubljanske filozofske fakultete potekala predstavitev novega sociološkega zbornika, ki ga izdaja študentsko sociološko društvo Sociopatija. V predstavitvi boste lahko slišali prispevke študentk in študentov s področij sociologije, antropologije, politologije in filozofije.

Istega dne ob isti uri bo v dvorani na dekanatu Biotehniške fakultete potekal dogodek Mikrobiološka družina 2024, ki ga organizira Društvo študentov mikrobiologije Slovenije. Dogodek je sestavljen kot cikel krajših šestih predavanj, na katerih bodo predavateljice in predavatelji govorili o različnih temah s področja mikrobiologije.

V četrtek bo ob šestih popoldan v Narodnem muzeju Slovenije potekalo predavanje V strahu pred novo nevarnostjo - osmanski vpadi na Kranjsko v 15. stoletju. Predavatelj Jernej Kotar, kustos oddelka za zgodovino in uporabno umetnost v Narodnem muzeju Slovenije, bo predaval o zgodovini osmanskih vpadov in njihovih posledicah ter o preventivnih ukrepih prebivalcev in deželnih kmetov.

Do srede, 21. februarja, se lahko prijavite na izobraževanje za prostovoljke društva Ključ, ki deluje na področju boja proti trgovanju z ljudmi. Izobraževanje bo potekalo 28. in 29. februarja od petnajstih do devetnajstih, prijavo s priloženim življenjepisom pa pošljete na @email.

Vse literarno nadarjene duše lahko še do 1. marca sodelujete pri literarnem natečaju Rdeča nit. Besedilo v slovenskem jeziku in s temo po lastni izbiri lahko v obliki kratke pripovedi, poezije ali dramskega besedila do navedenega datuma pošljete na elektronski naslov @email.

 

 

Vir spremljevalne slike

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.