15 odhodov z Rožnika
Drage poslušalke in poslušalci, pozdravljene in pozdravljeni v oddaji Akademskih 15. Danes začenjamo s prepletom novice in obvestila o dogodku. Tradicionalni Pohod na Rožnik, ki se ga v okviru Majskih iger izvaja že 26 let, se bo to sredo, 22. maja, zgodil na drugi lokaciji kot običajno, v Rožni dolini. Temu primerno so organizatorji pri Študentskem svetu stanovalcev koncert preimenovali v Odhod z Rožnika.
V izjavi za javnost je Študentski svet stanovalcev pojasnil, da se je že leta zatikalo pri pridobivanju soglasja Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave. Kamen spotike med zavodom in svetom stanovalcev naj bi bilo motenje nočnega miru živali, težave z nočno osvetlitvijo, uničenje zelenice in še kaj. Organizatorji povedo, da so za izpostavljene probleme sproti iskali rešitve, zmanjšali glasnost zvočnikov, ročno prenašali tehnični in gostinski inventar, na lastne stroške obnovili prizadeto zelenico in organizirali čistilno akcijo Očistimo Rožnik. A to vseeno ni bilo dovolj, pojasni Deni Cerovac, predsednik Študentskega sveta stanovalcev.
Študentski svet stanovalcev navaja tudi, da so na Zavodu v zahtevah po dopolnitvi vloge od njih pričakovali navajanje podatkov na podlagi poročil, ki jih pri študentskem svetu niso nikoli prejeli ali bili o njih seznanjeni. Zavod smo zato povprašale, kako odgovarjajo na te trditve, a odziva do zaključka redakcije nismo prejele. Ko ga prejmemo, bomo odgovor objavile pod prispevkom na spletni strani Radia Študent.
Organizatorji študentski populaciji obljubljajo, da bodo prihodnje leto ponovno poskusili pridobiti soglasje zavoda in postopek pridobivanja začeli prej.
Visokošolski sindikat Slovenije, SVIZ in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam v skupnem odprtem pismu kritizirajo merila za vodje projektov, ki jih določa Agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, krajše Aris. Izpostavljajo, da merila niso prilagojena za primere začasne neprekinjene odsotnosti in s tem nezakonito diskriminirajo na podlagi starševstva ali zdravstvenega stanja. Aris je na podlagi teh kriterijev na letošnjem razpisu zavrnil projektne prijave prijaviteljev in prijaviteljic, ki so želeli podaljšati veljavni čas znanstvenih objav na podlagi upravičene odsotnosti.
Na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije so v odzivu na pismo sindikatov povedali, da bodo preverili izpostavljeno problematiko. Ob tem obljubljajo tudi širšo strokovno razpravo o načinih in pomenu vključevanja vidika spola v financiranje raziskave.
Špela Stres, trenutna direktorica Arisa, je v odprtem pismu odgovorila, da so bile odločitve, ki so povzročile te morebitne nepravilnosti, sprejete pod prejšnjimi vodstvi, sama pa je težavo prepoznala in začela reševati takoj po prihodu na Aris. Čez dva dni, v sredo popoldne, naj bi se tako sestal upravni odbor Arisa in predvidoma sprejel nove, popravljene kriterije za vodje projektov.
Aris smo povprašale, kaj morebitne spremembe kriterijev in ugotovitve glede diskriminatornosti pomenijo za letošnji, že zaključeni razpis. Direktorica Špela Stres nam je odgovorila, da bodo v primeru potrditve novih kriterijev preučili pravne možnosti, da razrešijo tisti dve prijavi, ki letos nista ustrezali pogojem kljub upravičeni odsotnosti, a da rezultatov še ne morejo napovedati. Ob tem je dodala, da ni zares pomembno, če sta takšni prijavi dve ali jih je sto, ker na Arisu vedo, da za vsako od teh prijav stojijo ljudje, na življenja katerih imajo rezultati razpisa velik vpliv.
V prejšnjem tednu so po spletu zaokrožile fotografije nalepk Kluba jeseniških študentov z napisoma »Prej boš dala, prej boš frej!« in »N’bena ni tok škrta, da neb mogla dat«, ki jih je klub delil na Škisovi tržnici. Spletni komentatorji in komentatorke so izpostavljale problematičnost takšnih mizoginih izjav, ki širijo družbeno sprejemljivost nekonsenzualnih spolnih odnosov. Na univerzitetni redakciji smo se z novinarskimi vprašanji o odločitvi za tisk takšnih nalepk in splošnem stališču do spolnega nasilja obrnile na Klub jeseniških študentov, organizatorje Škisove tržnice pa smo povprašale, kakšno je njihovo stališče do omenjenega incidenta, kako ocenjujejo primernost širjenja seksističnih sporočil na množičnih študentskih dogodkih, kakšni so njihovi načrtovani ukrepi glede incidenta in ali v prihodnosti nameravajo prek svojih aktivnosti v študentski populaciji naslavljati tudi problematiko spolnega nasilja. Odgovorov obeh organizacij do zaključka redakcije nismo prejele, zato jih bomo naknadno objavile pod oddajo na naši spletni strani.
Računsko sodišče je 16. maja izdalo porevizijsko poročilo o popravljalnih ukrepih pri reviziji učinkovitosti poslovanja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU, pri zastopanju interesov in pravic študentov. ŠOU je računskemu sodišču obljubila, da bo Študentski zbor ŠOU najkasneje do 15. julija tega leta sprejel prenovljen Pravilnik o projektih, ki bo urejal financiranje, načrtovanje in poročanje o projektih ŠOU, kot tudi nov Pravilnik o sodelovanju s člani Družine ŠOU, ki naj bi zaostril nadzor nad zavodi ŠOU. Do 1. junija bo ŠOU objavil javno naročilo za dobavo električne energije. Najbolj se je zapletlo pri računovodskem poročanju, pri katerem je računsko sodišče popravke letnega računovodskega poročanja, ki jih je predlagal ŠOU, prepoznalo kot nezadovoljive. Računsko sodišče je podalo sklep o kršitvi obveznosti dobrega poslovanja. Sklep in poziv za ukrepanje sta zaradi funkcije računskega sodišča večinoma formalnost, na katero mora ŠOU odgovoriti v roku 30 dni.
NUK-a II očitno še nekaj časa ne bo. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je konec aprila namreč ustavil postopek iskanja gradbenega izvajalca, saj da so v razpisu manjkale določene postavke in dokumentacija. Po poročanju časnika Dnevnik gre za izravnavo meje med dvema parcelama in varovanja izkopnih polj v bližini Plečnikove dediščine. Gradnja novega dela NUK-a naj bi se tako začela šele naslednje koledarsko leto.
Študentski obvestilnik
Če pohitite, lahko danes ob petih še ujamete živo knjižnico, ki se bo odvila v lokalu Pritličje. Tam boste lahko svoja morebitna vprašanja in radovednost naslovili na ljudi z izkušnjo brezdomstva, odvisnosti, bipolarne motnje, depresije in motnje hranjenja.
Jutri, v torek, se ob deseti uri dopoldne v Foersterjevem vrtu za Filozofsko fakulteto spet začenja sejem akademske knjige Liberac. Slogan letošnjega sejma je Poučujem. Prihodnost oblikujem. Na spremljevalnem programu sejma lahko zato prisluhnete pogovorom in okroglim mizam na temo zgodovine in sedanjosti slovenskega šolstva. Sejem traja do četrtka, 23. maja.
Jutri zvečer, ob pol sedmih, pa Društvo študentov psihologije vabi na okroglo mizo Kidfluencerji: Nekoč otrok za tekočim trakom, danes pred kamero. V predavalnici 18 na Filozofski fakulteti bodo gostje okrogle mize pretresali aktualno problematiko uporabe otrok za promocijo izdelkov.
Isti dan ob sedmih pa lahko v knjigarni Azil prisluhnete pogovoru o reproduktivnih pravicah žensk, ki se bo osredotočil na knjigo Maternica: kapitalizem, rasizacija, feminizem avtorice Françoise Vergès. Sodelovala bosta pisec spremne besede Blaž Gselman in feministična in antikolonialna teoretičarka Lilijana Burcar, ki je lani izdala knjigo Kapital in reproduktivne pravice.
Ta četrtek bo na Filozofski fakulteti v predavalnici 18 potekala javna tribuna ob študentski zasedbi FDV. Študentke in študenti bodo z dekani fakultet Univerze v Ljubljani od 14.30 naprej razpravljali o možnostih uresničitve zahtev, ki so jih zasedbeniki in zasedbenice preložili vodstvu univerze.
V študentskem prostoru K17 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani bodo v maju izvedli projekcije filmov o študentskem organiziranju in avtonomnih prostorih. Prvi med njimi bo film Mi smo zasedba v režiji Hane Radilovič, ki si ga boste v prostoru K17 lahko ogledale ta četrtek, 23. 5., ob 17.30. Gre za dokumentarni film o zasedbi Filozofske fakultete, ki se je zgodila konec leta 2011, o okoliščinah, ki so do nje privedle, in kaj ji je sledilo.
Fakultete članice Univerze v Ljubljani tudi letos vabijo na različne poletne šole. Če vas torej tudi poleti žuli potreba po pridobivanju znanja, si lahko preko linka na naši spletni strani pregledate letošnjo ponudbo poletnih šol.
***
Naša vprašanja za Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave:
Kaj so razlogi za odločitev, da letos pohoda na Rožnik ne boste odobrili?
Študentski svet stanovalcev v izjavi navaja, da ste v zadnjih letih zaostrovali pogoje za pridobivanje soglasja (zaradi motenja nočnega miru živali, težav z nočno osvetlitvijo, uničenja zelenice), a da so se organizatorji Majskih iger trudili te težave sproti naslavljati in odpravljati. Ali presojate, da so bili v tem trudu neuspešni?
V izjavi za javnost Študentski svet stanovalcev navaja tudi, da naj bi jim na vašem zavodu letos že prej ustno namignili, da boste letošnji postopek soglasja razpotegnili in na koncu zavrnili, ter da »se v letošnjem letu s pridobitvijo soglasja ne rabijo niti truditi, ker ga ne bo«. Dodajajo tudi, da ste v zahtevah po dopolnitvi vloge od njih zahtevali navajanje podatkov na podlagi poročil, ki jih sami niso nikoli prejeli ali bili o njih seznanjeni. Kako odgovarjate na te obtožbe?
Odgovor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave:
»Vse obtožbe tega Študentskega sveta stanovalcev so neutemeljene, s prejšnjim pa smo dobro sodelovali. ZRSVN vodi postopek skladno z zakonodajo. Ker postopek še ni zaključen, več informacij ne moremo podati.«
Odgovor Zveze ŠKIS in ekipe Škisove tržnice 2024:
»Vsem na Zvezi ŠKIS je iskreno žal, da je prišlo do omenjene situacije. Pogovorili smo se z aktivisti Kluba jeseniških študentov, ki so zagotovili, da nikoli ni bil njihov namen širiti seksistična namigovanja med obiskovalci in je tako njim, kot tudi nam, zelo žal, da so bila sporočila povod za takšno interpretacijo.
Rada bi omenila še, da med samim dogodkom ni mogoče preveriti vsega promo materiala, ki ga imajo partnerji pripravljenega za Škisovo tržnico in smo o situaciji bili obveščeni šele po prireditvi. Če bi tekom dogodka opazili negativne odzive na kakršnakoli sporočila, bi zagotovo urgirali in le-ta odstranili iz prizorišča.
Tudi v bodoče bomo bolj pozorni na podobne zadeve in se s partnerji ter študentskimi klubi pred prihajajočimi dogodki pogovorili o primernosti sporočil in aktivnosti na stojnicah. Prav tako že več let delamo na teh tematikah tekom naših projektov (izobraževanja, okrogle mize ter razni socialni projekti), preko katerih ozaveščamo o mentalnem zdravju mladih in problematiki nasilja med mladimi.«
Foto: Facebook profil Študentskega sveta stanovalcev
Dodaj komentar
Komentiraj