27. 5. 2024 – 16.00

15 ukrepov proti korupciji

Audio file
Vir: Artvee

V ponedeljek, 20. maja, je na 20. redni seji državnega zbora poslanec Levice Milan Jakopovič med vprašanji poslank in poslancev izpostavil problem Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU, ki je razviden iz revizijskega poročila računskega sodišča. Na ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča je naslovil vprašanji: »Kakšne spremembe namerava uveljaviti na področju študentskega organiziranja, da se prekine s to prakso očitnega klientelizma in korupcije, ki je razvidna tudi iz revizijskega dokumenta in pa, ali ministrstvo načrtuje dodatne ukrepe za povečanje transparentnosti in učinkovitosti ŠOS in njenih organizacijskih oblik pri zastopanju študentov«. Papič je odgovoril, da je ŠOU že sprejel nekatere ukrepe, ki naj bi izboljšali situacijo, predsedstvu ŠOS pa je tudi sam podal predlog za bolj transparentno delovanje. 

Izjava

Jakopovič je vprašanje o ukrepih preprečevanja korupcije, ki se dogaja v študentskih organizacijah, naslovil tudi na ministrico za pravosodje. Ministrica je v odgovoru zgolj poudarila, da Zakon o računskem sodišču omogoča, da se revizijsko poročilo posreduje pristojnemu organu ali ministrstvu, če revidirani subjekt ne izpolni zahtev, ki jih postavi računsko sodišče.

Ljubljanski mestni svetniki so prav tako 20. maja na 14. mestni seji potrdili dopolnitve odlokov o ustanovitvi sedmih osnovnih šol. S tem bodo te šole lahko izvajale prilagojeni izobraževalni program z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program za učence s posebnimi potrebami. Vodja odseka za izobraževanje na Mestni občini Ljubljana, Melita Oven, je izpostavila, da želijo s tem projektom graditi inkluzivno mrežo oddelkov v rednih osnovnih šolah, kar se je na nekaterih drugih že izkazalo kot uspešno. 

Aris je po sindikalnih očitkih o diskriminaciji, o katerih smo poročale prejšnji teden, sprejel nova merila za vodje projektov, ki so začela veljati 23. maja. Po novih merilih se za oceno usposobljenosti raziskovalk in raziskovalcev za vodenje projektov upoštevajo izključno vsebinski kriteriji. Presoja ni omejena na določeno časovno obdobje, saj se upošteva celotno obdobje raziskovalnega dela raziskovalca.

Predsednik vlade Robert Golob in rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar sta 22. maja v Kopru podpisala pismo o nameri za začetek novega enovitega magistrskega študijskega programa medicine v novi stavbi Fakultete za vede o zdravju v Izoli. Univerza se je s pismom zavezala, da bo do aprila 2025 poslala vlogo za akreditacijo programa, ki naj bi se začel izvajati v šolskem letu 2027/28 s 100 vpisnimi mesti. Projekt podpira tudi Ministrstvo za zdravje, ki se je zavezalo, da bo zagotovilo sredstva in opremo za izvajanje programa. Podpis namere pa je med strokovno javnostjo sprožil tudi nekaj pomislekov, med drugim pri predsednici zdravniške zbornice Bojani Beović, ki je opozorila, da bi ustanovitev nove fakultete brez ustreznega kadra lahko znižala raven izobrazbe zdravnikov. 

Poglejmo še v tujino. Na okupiranem Zahodnem bregu je izraelski vojak med študentskimi demonstracijami na dan nakbe ustrelil študenta Univerze Berzeit  Aysarja Safija. Študentje in študentke v Palestini se proti sionistični agresiji organizirajo od začetka izraelskega napada na Gazo oktobra lani. Ghaeid Hijaz, sošolka in prijateljica Safija, je na ljudski konferenci za Palestino povedala, da se kljub tej in neštetim izgubam študentsko gibanje v Palestini ne bo ustavilo do osvoboditve. 

Izjava

Protesti za svobodno Palestino se nadaljujejo tudi drugod po svetu. Po odločitvi Univerze Harvard, da 15 protestnikom ne podeli diplome, se je na podelitvi diplom več kot 1000 študentov in profesorjev odločilo, da jo bodo v znamenje protesta zapustili. Neupravičeno so štirim študentom odvzeli diplomo tudi na Univerzi v Chicagu, kjer je uprava zagovarjala svojo odločitev s trditvijo, da so bili ti študentje morda vpleteni v pritožbe v zvezi s solidarnostnim taborom za Gazo in Palestino. Center za integriteto študentov je po obvestilu študentom za štiri dni prekinil delo, s čimer je študentom preprečil, da bi vprašali, kakšne so pritožbe, ali pa, kako so bili izbrani, da sodelujejo v tem postopku. 

Študentski obvestilnik

Danes ob 19. uri se bo na Študentskem kampusu odvila 15. redna seja študentskega zbora ŠOU v Ljubljani. Ta bo za študente še posebej zanimiva, saj se bo na njej obravnavalo finančni načrt za leto 2024/25 in spreminjalo ter dopolnjevalo akte ŠOU. 

Z današnjim dnem se je pričel tudi teden odprtih vrat kulturnih ustanov za študentke in študente Univerze v Ljubljani, v Narodnem muzeju pa bodo poleg brezplačnega ogleda na voljo tudi vse publikacije, starejše od 6 mesecev, z 20-odstotnim popustom.

V torek ob 18.30 lahko v okviru programa Šole skupnega znanja v avditoriju Moderne galerije prisluhnete predavanju Tomaža Mastnaka z naslovom Postsocializem. V svojem predavanju bo postavil tezo, da postsocializem predstavlja poraz socializma s strani liberalizma.

Prav tako pa se bo v torek ob 19. uri na Kardeljevi ploščadi odvil zaključek Majskih iger. Na zaključku bodo nastopili Lovelorn, Orlek, Zabranjeno pušenje in Abba Mia!.

V sredo, 29. maja 2024, ob 17. uri bo v Modri sobi Filozofske fakultete ob stoletnici smrti Franza Kafke potekal simpozij Kafka za vse čase

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj