15. 1. 2024 – 16.00

Akademskih 15

Audio file

Vlada se je prejšnji četrtek na seji seznanila z aneksom h kolektivni pogodbi na področju vzgoje in izobraževanja, ki predstavlja delno realizacijo stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada sklenila s sindikatom vzgoje in izobraževanja ter z visokošolskim sindikatom. Prvi del aneksa sistemsko ureja plačilo zaposlenim v času večdnevnega vzgojno-izobraževalnega terena ali spremstva otrok, učencev ali dijakov izven kraja zavoda, ki skupno traja dva dni ali več. Primer tega je recimo šola v naravi, tabori, strokovne ekskurzije ali izmenjave. Plačilo se z aneksom umesti v kolektivno pogodbo, in sicer v višini dveh dnevnic za službena potovanja v Republiki Sloveniji nad 12 ur, za vsak dan dela izven kraja sedeža zavoda. Drugi del aneksa posega na področje visokega šolstva in po dogovoru z visokošolskim sindikatom ureja posebnosti glede delovnih obveznosti ter delovnega časa zaposlenih v visokem šolstvu, in sicer pravico do sobotnega dela ter pravico do finančnih sredstev, namenjenih raziskovalnemu, umetniškemu in strokovnemu delu visokošolskih učiteljev ter sodelavcev, ki se uporabijo za kritje materialnih stroškov in stroškov nakupa opreme. 

Zahteve stavkovnih sporazumov s sindikatom za vzgojo in izobraževanje ter visokošolskim sindikatom se nanašajo tudi na plačne zahteve, po katerih začetek veljavnosti novih uvrstitev v plačne razrede določajo 1. januar. Vlada je sicer s sindikatoma pričela pogovore o spremembah stavkovnega sporazuma, saj na vladni strani želijo zamik datumov, vezanih na reševanje plačnih vprašanj. S sindikatom za vzgojo in izobraževanje so uspeli doseči dogovor, saj so preteklo sredo parafirali sporazum o spremembah in dopolnitvah stavkovnega sporazuma, a mora po besedah glavnega tajnika sindikata o tem najprej odločiti še glavni odbor sindikata. Seja, na kateri bodo v sindikatu odločali o tem, bo potekala v četrtek. V visokošolskem sindikatu z vlado še niso našli kompromisa, če pa se bodo uspeli dogovoriti, bodo v sindikatu naknadno pristopili k podpisu dogovora o delni uskladitvi plač v javnem sektorju.

Odbor Državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je v četrtek seznanil s poročilom o položaju romske skupnosti v Sloveniji za leto 2022. V poročilu ministrstva za vzgojo in izobraževanje kot eno izmed težav vključevanja romskih otrok v družbo izpostavljajo neobiskovanje pouka, leta 2022 je bilo zaradi tega 245 prekrškovnih postopkov. Ministrstvo problematiko poskuša reševati z zaposlovanjem romskih pomočnikov v šolah, kar se je izkazalo za uspešno prakso v vrtcih. Poleg tega si prizadevajo, da se bi več romskih otrok pred začetkom osnovne šole vključilo v vrtec. Poudarjeno je bilo tudi to, da se premalo pozornosti namenja zavzemanju za višjo izobraženost mladih iz romske skupnosti in njihovemu zaposlovanju na trgu dela.

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Čez slabo uro in pol se bo na Vodnikovi domačiji odvil pogovor z naslovom Ekosocializem kot alternativa uničevalnosti kapitalizma. Na dogodku bo govora o poglabljajoči okoljski krizi in dejstvu, da se v kapitalističnem sistemu okoljske krize ne da reševati. V sklopu vprašanja, kako se pa krizo da rešiti, bo govora o tem, ali je ekosocializem učinkovita alternativa uničujočemu kapitalističnemu razvoju in kako lahko antikapitalistično ekološko politiko povežemo z delavskimi ter drugimi družbenimi prizadevanji. Pogovor bo potekal v francoščini, a se bo izrečeno tolmačilo v slovenščino.

Jutri ob 13.30 se bo v avli Fakultete za družbene vede odvila protestna akcija v podporo Palestini, s čimer študentke in študenti zahtevajo, da vodstvo fakultete obsodi genocid v Gazi in od odločevalcev zahteva, da ukrepajo v smeri prekinitve napadov Izraela na Palestince in Palestinke v Gazi, Izraelu ter okupiranima Vzhodnem Jeruzalemu in na Zahodnem bregu. V protestni akciji bodo študentke in študentje brali govore, pisma, poezijo ter zbirali podpise.

V sredo bo od sedmih zjutraj do sedmih zvečer v Zdravstvenem domu za študente Univerze v Ljubljani potekal cepilni dan za cepljenje proti humanemu papiloma virusu, ki velja za eno najpogostejših spolnih okužb. Vsi, ki bi se proti virusu radi cepili, se morate do jutri, 16. januarja, naročiti preko aplikacije doZdravnika.

V sredo ob trinajstih bo v prostorih Inštituta za novejšo zgodovino potekalo predavanje Marksistična misel v sovjetski Gruziji. Na predavanju bo govora o marksističnih akademskih avtorjih sovjetske gruzijske akademske skupnosti, o njihovi misli, prepojeni z marksistično tradicijo, o njihovih intelektualnih razpravah, razmišljanjih o ideologiji in kapitalizmu ter njihovi kritiki zahodnega marksizma. Dogodka se lahko udeležite tudi preko zoom povezave.

Na Oddelku za azijske študije Filozofske fakultete bo med 22. januarjem in 2. februarjem potekal brezplačni tečaj japonščine, ki ga bodo izvajale študentke magistrskega programa japonologije. Za udeležbo na tečaju ni potrebno predhodno znanje, saj je tečaj namenjen učenju osnov jezika ter osnovnega besedišča. Na tečaj se lahko prijavite na spletni strani fakultete

Univerza v Ljubljani je objavila razpis za štipendije Utrechtske mreže, ki nudi 20 štipendij v višini 1200 evrov študentkam in študentom ali mladim raziskovalkam ter raziskovalcem, ki niso upravičeni do financiranja iz drugih programov. Štipendija je namenjena raziskovalnim dejavnostim pri pripravi zaključnega dela na drugi ali tretji stopnji študija, pri čemer imajo prednosti študentke in študenti na tretji stopnji. Prijava je mogoča do 25. februarja, prijavni obrazec pa je na spletni strani Univerze v Ljubljani.

 

Vir spremljevalne slike

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.