18. 4. 2018 – 14.00

Dolar na dolar - palača, protest na protest - protest

Audio file

Akademske novice tega tedna, tako kot že preteklih nekaj tednov, vsebujejo precej novic o dogajanju na ameriških tleh. Kot kaže, se učiteljem in profesorjem v Zahodni Virginiji, dijakom in študentom s floridske srednje šole Parkland, študentom v Washingtonu, profesorjem iz Oklahome pridružujejo še študetje, profesorji in administrativno osebje z javne državne univerze Sonoma v Kaliforniji. Z vzkliki “No cuts, no fees, education should be free!” ter “Education, not deportation!” so povezali dve pereči temi ameriškega izobraževalnega prostora. Tako kot v mnogih drugih zveznih državah je tudi v Kaliforniji financiranje visokošolskih programov na javnih univerzah močno okleščeno. Država je omenjeni univerzi snedla obljubo prejšnjih let o višini omogočenih finančnih sredstev. Namesto 281 milijonov dolarjev, kolikor jih Sonoma potrebuje za izvajanje programa, bo omogočenih le 92 milijonov, to pa je, čez palec, slaba tretjina.

Obenem študentom grozijo tudi deportacije, vse od nejasnosti glede usode akta Deferred Action for Childhood Arrivals, krajše DACA [DAKA], ter Development, Relief and Education for Minors Act, krajše DREAM. Od nastopa Trumpove administracije so bili zaradi ustavitve obeh programov, ki nudita pravno zaščito posameznikom, ki so bili v Ameriko pripeljani nelegalno kot otroci, številni študentje deportirani. Ukinitev aktov DACA in DREAM zadeva predvsem Mehičane in predstavnike drugih južnoameriških manjšin.

Tudi v Sloveniji ne zaostajamo. Po suši protestov v zadnjih dveh tednih danes prav v času, ko poslušate tele besede, poteka Shod za znanost, ki ga organizira Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije. Več o shodu, Branimir Štrukelj.

IZJAVA

V času prihajajočih volitev je znanost eno od pomembnih tematik, v luči tega so na SVIZ poslanskim skupinam postavili vprašanja. Z odgovori Štrukelj, kot boste lahko slišali, ni zadovoljen.

IZJAVA

Skočimo ponovno na tuje, v Turčijo, kjer je sredi marca prišlo do incidenta na univerzi Boğaziçi [Boažiči] v Istanbulu. V Severnem kampusu univerze so študentje postavili stojnico, na kateri so delili slaščico rahat lokum kot opozorilo na smrt 46 vojakov, ki so izgubili življenje v bojih za kurdsko mesto Afrin. Študentje so za ta nedolžni izkaz solidarnosti dobili močno klofuto, ki jim jo je z roko istanbulske policije zasolila univerza. Študentom je policija v noči iz 21. na 22. marec nasilno preiskala sobe, študente pa priprla. Več o stanju na turških univerzah, predvsem izgubljanju neodvisnosti in kriminalizaciji turških študentov, ki kritizirajo vladno politiko do Kurdov, lahko slišite ta petek ob 14-ih v oddaji Unikompleks.



 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Danes, v sredo, 18. aprila, ter jutri, v četrtek, 19. aprila, drži odprta vrata Sindikat Mladi plus. O njihovem delovanju in dogodku govori aktivist in član sindikata Gregor Inkret.



IZJAVA

V petek, 20. 4., se bo odvila konferenca z naslovom Beauvoir, naš čas in ‘mi’, na kateri bo 13 govork in govorcev obravnavalo delo Simone de Beauvoir ter razmerje med filozofijo, marksizmom in feminizmom. Konferenca bo potekala na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani od desetih zjutraj do pol petih popoldne v organizaciji Filozofske fakultete, Mesta žensk ter Iskre.

Na isti dan, torej ta petek, si lahko ogledate dogodek, ki je nastal na tri dni trajajoči delavnici v Modrem kotu kot del 11. kulturološkega simpozija Postresničnost. Na delavnici so se igrali z dejstvi in emocijami ter se pod vodstvom umetnice in filozofinje Bare Kolenc na performativen način soočili z resnico in postresnico.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.