Napaberkovanih 15

Oddaja
11. 4. 2018 - 14.00

Današnjih akademskih 15 bo obarvanih protestno. Ne le, da se dogaja čisto blizu vas, v Franciji, protesti na področju šolstva se odvijajo po vsem svetu. In iz različnih razlogov.

Francoski študentje nadaljujejo proteste proti Macronovim reformam visokega šolstva, ki bi spremenila pravila za vpis na univerze na način, ki dopušča možnost elitizacije visokošolskega študija. Omenjali smo že precej burne dogodke izpred dveh tednov, ko je dekan Univerze Paul-Valery v Montpellierju [MontpejE]  omogočil, po nekaterih infrmacijah celo vzpodbujal nasilje na univerzi. Nasilje ni omejeno samo na Montpeillejsko [Monpejejsko] univerzo. Policija je preteklo sredo že drugič v zadnjem času evakuirala poslopje univerze v Strassbourgu [Strazburu], po nekaterih navedbah so uporabljali tudi solzilec.

Po Ameriških univerzah je še vedno in čedalje bolj živahno. O protestih v Zahodni Virginiji smo že poročali, nezadovoljstvo s stanjem v visokem šolstvu pa se zdaj razširja še v druge zvezne države. Že sedmi dan se zunaj šol zbirajo učitelji v Oklahomi, osmi dan protestirajo šudentje v Wahigtonu.

Učitelji v Oklahomi opravljajo 170 km dolg pohod od Tulse do Oklahoma Citya, da izražajo nestrinjanje z namero države, da oklesti šolski proračun za 42 milijonov ameriških dolarjev. Letna plača učiteljev v Oklahomi je tudi približno dvajset tisoč dolarjev nižja od povprečja učiteljskih plač. Nedavno poročilo Center on Budget and Policy Priorities je vsebovalo podatek o tem, da je bil letni izdatek, namenjen šolstvu v zadnjih devetih letih, vsako leto okleščen za 1000 dolarjev na učenca. Namesto, da bi država vlagala finance v izobraževanje, je poskrbela za nižanje davkov na dohodek, plin in nafto.

Zborovanje študentov v Washingtonu pa je že rodilo sadove. Študentje protestniki so sestavili seznam devetih zahtev, za katere izpolitev se borijo. Med njimi so zahteva po reševanju študentske stanovanjske problematike, neenakomernemu in nepredvidljivemu naraščanju šolnin, zahteva po boju proti posilstvom in spolnemu nadlegovanju, zahteva po razorožitvi policije na študentskih kampusih. Študentje zahtevajo še več dodeljenih sredstev za urejanje prehrane. Po zadnjih podatkih je vodstvo univerze pristalo na sedem od devetih postavljenih zahtev.

Pestro je tudi v Bangladešu, v Dhaki, kjer študenti že ves teden blokirajo ceste zaradi diskriminatornih kvot za javne službe. 56% javnih služb je rezerviranh za veterane vojne leta 1971, ter njihove družine. Diplomantom tako preostane boj za 44% preostalih služb v javni upravi.

Tri Poljske jezikovne šole, ki delujejo v Angliji, so se znašle pod drobnogledom zaradi domnevnih povezav z desničarskimi skupinami. Polish school of Mother Tongue v Southamptonu, Julian Tuwin Polish School of Poland-related subjects v Essexu in Adam Mickiewitz Polish Saturday School v Blacbournu so bile šole, ki so na svojih facebook straneh objavile fotografije s simboli, ki so povezani s fašističnimi skupinami. Ena od teh skupin je skupina Ogniwo. Člani Ogniwa na spletu pogosto izražajo rasistična nagnjenja, objavili pa so tudi fotografijo, ki je prikazovala zastavo z napisom “Evropa bo bela ali nenaseljena.”

Ostajamo v Angliji, v Cambridgu, od koder prihaja vest, da sta univerza Cambridge in Oxford med tistimi, ki najslabše sprejemajo študente iz različnih socialnih, kulturnih in etničnih ozadij. Za pravičnost dostopa najbolje poskrbi Univerza Hull.

Letošnje šolsko leto pa je zaznamoval precej nižji vpis študentov na univerze v Angliji. Vpis je manjši za kar 2% oziroma 11000 študentov. Upad vpisa se delno pripisuje manjši genraciji osemnajstletnikov,ki je pripravljena na vstop na univerzo. Kandidati, starejši od 18 let pa po nekaterih podatkih odlašajo z vpisom zaradi strahu pred visokimi vpisninami, šolninami in domnevno slabo vrednostjo, ki jo ima zanje visokošolska izobrazba na trgu delovne sile.

 

Ta petek se lahko udeležite lahkotnega večera v Infošopu na ljubljanski Metelkovi, kjer se bo tokrat pogovarjalo o dogodkih maja 68. Začetek ob 20:00.

V soboto, se bo opoldne, v okviru festivala Itn, to je, mladinskega festivala angažiranega pisanja, v Vodnikovi domačiji v Šiški, odvijal dogodek Knjiga - osnova za reševanje okoljske krize.

Kaj in kako se bo dogajalo, razloži Izidor Ostan Ožbolt, moderator okrogle mize.

Izjava

 

Novice je nabrala Zala

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness