15. 5. 2014 – 15.30

Robotskih Akademskih 15

Audio file

Začenjamo na Britanskem otočju. Na edinburški univerzi so nedavno izvedli študijo, katere rezultati so pokazali, da je bila kar tretjina tamkajšnjih študentov vsaj enkrat žrtev spolnega nadlegovanja. Študentje so poročali, da so bili priča nezaželenim dejanjem spolne narave, od katerih jih je bilo 88 odstotkov verbalnih. Kar 61 odstotkov nadlegovanih je kasneje zaradi strahu pred podobnimi dejanji spremenilo svoje navade in obnašanje. Predstavniki študentskih organizacij so že izrazili zaskrbljenost nad mizogino in seksistično kulturo, ki se legitimira in sprejema skozi medije. Pozvali so tudi, naj študenti omenjene incidente nemudoma prijavijo, saj jih po podatkih to stori zgolj pičlih 7 odstotkov.

Na ameriških tleh pa iz podobnih razlogov poteka preiskava elitnih univerz. Preiskavo je naročila vlada Združenih držav, saj nekatere univerze naj ne bi pravilno ravnale z obtožbami o spolnem nadlegovanju. 55 univerz, med katere sodijo tudi Harvard, Princeton in Berkeley, se je znašlo pod drobnogledom preiskovalcev, da bi ugotovili, ali so obtožbe o nadlegovanju sploh jemali resno. Preiskava je del poskusov Obamove administracije zmanjševanja spolnega nasilja v študentskih naseljih. Če bodo univerze spoznane za krive prikrivanja ali ignoriranja obtožb, jim grozi večmilijonski upad proračunskih sredstev.

Anketa, ki je bila opravljena pri 1500 srednješolskih Britancih, je pokazala povečanje zanimanja za programe tehniških in strojniških smeri. Po mnenju avtorjev ankete je porast zanimanja mogoče pripisati popularni televizijski seriji The Big Bang Theory in poljudnoznanstvenim oddajam fizika Briana Coxa. Anketa je bila objavljena kmalu po tem, ko je Semta, krovna organizacija za področje inženirskih veščin, opozorila na predviden upad 80.000 delavcev v omenjenih industrijah. Upad usposobljene delovne sile pričakujejo prav zaradi čedalje manjšega števila učencev, ki bi se vpisovali na tehnične smeri. Klavrn vpis naj bi bil posledica stereotipov, ki se držijo omenjene stroke, zato je njihovo rušenje očitno morala prevzeti popkultura.

Študentje Univerze v Aucklandu so napovedali protest, ki bo potekal 16. maja. Protest bo v znamenju nasprotovanja finančnim rezom v terciarno izobraževanje. Po besedah organizatorjev je izobrazba pot v pravično in enakopravno družbo, rezi pa prav to onemogočajo, saj dostop do visokega šolstva dajejo zgolj tistim, ki si ga lahko privoščijo. Financiranje visokega šolstva se je na Novi Zelandiji od leta 2009 zmanjšalo za slabih 9 odstotkov, kar nanese okoli 400 milijonov ameriških dolarjev. V istem obdobju pa se je število študentov povečalo za 20.000, kar v praksi pomeni manj denarja, namenjenega posameznemu študentu.

Ponovno se vračamo na ozemlje Združenega kraljestva. 606 študentov Univerze v Derbyju je bilo izpostavljenih tveganju okužbe z virusom HIV in hepatitisom. Preplah je nastal, ko se je razvedelo, da je eden izmed zdravstvenih delavcev pri opravljanju krvnih testov večkrat uporabil isto brizgalko. Kljub dejstvu, da je na brizgalki menjaval igle, obstaja minimalno tveganje okužbe, zato bodo pri omenjenih študentih opravili krvne teste. Vzpostavljena je bila tudi telefonska linija, kamor lahko prizadeti študentje pokličejo za nasvet pri nadaljnjih akcijah. Odgovorni zdravstveni delavec je že bil suspendiran in čaka na preiskavo.

Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko je 13. maja v organizaciji tamkajšnjega Inštituta za robotiko potekalo državno tekmovanje v konstrukciji in vožnji z mobilnimi roboti. Tekmovanje je bilo sestavljeno iz več različnih kategorij, več o samem dogodku pa bo povedal organizator mag. Janez Pogorelc z Inštituta za robotiko:

(izjava se nahaja v posnetku oddaje)

Komisija Državnega zbora za nadzor javnih financ je včeraj na nujni seji sprejela sklep, ki Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport daje osemdnevni rok za pripravo podrobnega prikaza porabe javnofinančnih sredstev. Gre za sredstva, ki so jih za projekt Državljanska vzgoja dodelili Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Sklic seje je sicer že aprila zahtevala parlamentarna stranka SDS. Komisija je izrazila pričakovanje, da bo prikaz porabe javnofinančnih sredstev vključeval pravne podlage, vse prejemnike sredstev z zneski in datumi izplačil ter tudi specifikacijo pavšalne porabe iz naslova projekta Državljanska vzgoja v znesku 75.000 evrov.

Agencija za raziskovalno dejavnost je v marcu objavila javni razpis, vreden 46 milijonov evrov, ki pa je med znanstveniki, ki se že tako pritožujejo nad agencijo, povzročil nov val ogorčenja. Vzrok za nezadovoljstvo je v spremembah pogojev, ki so nastali 24. aprila, javnost pa je o tem ostala neobveščena. Neuradno je sicer agencija obvestilo podala šele dva tedna po samih spremembah. Znanstveniki, ki so se prijavili na razpis pred spremembami pogojev, so tako oddali krajše besedilo od zahtevanega, kar lahko posledično vpliva na oceno in s tem uspešnost prijave. Ker gre za sredstva, s katerimi znanstvene skupine svoje delovanje financirajo za več let, je ogorčenje precejšnje, saj se marsikdo boji, da bo ostal brez denarja.

S torkom, 13. majem, je začel veljati nov globalni sistem za razvrščanje univerz U-Multirank. Sistem ocenjuje uspešnost več kot 850 univerz in visokošolskih ustanov po svetu. Maja Petrovič s predstavništva Evropske komisije v Ljubljani nam je na kratko predstavila nov sistem:

(izjava se nahaja v posnetku oddaje)

Sicer pa je od 850 univerz v sistemu 62 odstotkov evropskih, 17 odstotkov iz Severne Amerike, 14 odstotkov iz Azije ter sedem odstotkov iz Oceanije, Južne Amerike ter Afrike. Prav tako so v sistem vključene vse slovenske univerze.

 



ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK 

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani prireja že peti sejem akademske knjige Liber.ac. Sejem je zasnovan kot tridnevna javna prireditev s spremljevalnim programom, s katero se v slovenskem prostoru uveljavlja nov tip knjižnega sejma, obenem pa se vzpostavlja novo kulturno in komunikacijsko središče. Na sejmu bodo sodelovali številni akterji s področja produkcije in promocije akademske knjige, tako univerzitetne založbe in knjigarne kot knjižnice. Potekal bo od 20. do 22. maja v prostorih Filozofske fakultete.

Ljubljanska kolesarska mreža v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v soboto, 17. maja, vabi na letošnji prvi kolesarski arhitekturni krog. Na kolesarski trasi se bodo posvetili stanovanjski gradnji v času socializma, nekatere najzanimivejše produkte si bodo tudi ogledali. Projekt je sicer nadaljevanje istoimenskega predavanja mlade raziskovalke Martine Malešič, ki je februarja letos v Stari mestni elektrarni predavala o stanovanjski gradnji iz obdobja od konca 2. svetovne vojne do začetka osemdesetih let. Krožna pot je dolga približno 20 kilometrov in traja tri ure, zbirališče za vse zainteresirane pa je ob desetih dopoldan v Parku Tabor.

Študenti sociologije s Filozofske fakultete vabijo na ogled dokumentarnega filma »Common ground« estonske avtorice in predavateljice na estonski Akademiji za umetnost Kristine Norman. Slednja se bo ob koncu projekcije prek videokonference pridružila pogovoru o begunski problematiki. V pogovoru bo sodelovala tudi dr. Mojca Pajnik. Projekcija bo sicer potekala v petek, 16. maja, ob 10. uri v Modri sobi na Filozofski fakulteti.

Oddelek za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, študentsko društvo Iskra in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije vabijo na javno srečanje »Nemirna Bosna?«, ki bo v ponedeljek, 19. maja 2014, v Sejni sobi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Na javnem srečanju bodo z gosti iz Tuzle in Ljubljane osvetlili nedavna turbulentna dogajanja v Tuzli ter nasploh v Bosni in Hercegovini. Na srečanju bo predvajan tudi dokumentarni film »Glas Dite« Denisa Sadikovića, ki je nastal decembra 2012 v času velikih protestov pred tovarno detergentov Dita.

V okviru festivala »Dnevi mladih in kulture« se bosta danes in jutri v Velenju odvili dve okrogli mizi. Prva bo potekala danes ob 17. uri v Vili Bianca na temo prekernega dela. Sodelovali bodo Tibor Rutar, Sašo Furlan in Sašo Slaček, v svojih prispevkih pa bodo problematizirali avtorske pogodbe, samozaposlenost in startup podjetja. Jutri, v petek, 16.5. pa bo ob 17. uri v Pekarni v Velenju potekala okrogla miza Kolektiva Gibanje - Kulturna pečica. Prizadevajo si ustvariti prostor za kulturno izobraževanje ljudi, ki bi bil sposoben ponuditi enako raznoliko vsebino kot center kulturnega dogajanja, Ljubljana. Dogodek bo sestavljen iz okrogle mize na temo francoski novi val in filma »A bout de souffle« režiserja Jean-Luc Godarda. Na okrogli mizi bodo sodelovali Matej Nahtigal, Jaka Šuligoj in Fabris Šulin, vsi trije aktivni mladi režiserji. Posebni gost bo igralec in scenarist Jože Dolmark, nekdanji urednik revije Ekran.

Na razpis se je pod napačnimi pogoji prijavil Andrej.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.