»Ima se, može se«
Naslednjo sredo, 9. oktobra, bodo potekale redne volitve v študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU, ter v upravne odbore študentskih organizacij posameznih visokošolskih zavodov, krajše ŠOVZ. V ponedeljek ob 18. uri se bomo na valovih Radia Študent posvetile kandidaturam na mesta poslank in poslancev v študentskem zboru, danes pa bomo preverile, kako so v prvih dneh študijskega leta potekale volilne kampanje. Kršitve pravil o volilni kampanji se namreč kar vrstijo, izgovori pa prav tako.
Naj najprej povemo, kaj je in kaj ni dovoljeno. Prva točka 5. člena Pravilnika o volilni kampanji ŠOU prepoveduje deljenje vsakršne oblike hrane in pijače na fakultetah in njihovi okolici za namen predvolilne kampanje. Kot okolico fakultete pravilnik predvideva radij 200 metrov okoli fakultete. Druga točka istega člena prepoveduje deljenje vsakršnega propagandnega materiala, razen tiskovin, torej letakov, plakatov in brošur, ki predstavljajo kandidata ali skupino kandidatov. Vrednost tiskovin ne sme presegati enega evra. Prepovedana je tudi organizacija nagradnih iger.
Za izvajanje nadzora nad upoštevanjem volilnega pravilnika in pravilnika o volilni kampanji je odgovorna Volilna komisija ŠOU. Ta je 30. septembra na 5. izredni seji obravnavala dve prijavi, in sicer prijavo kršitev liste Bovčka z Biotehniške fakultete in liste NAŠ NTF. Obema listama je izdala opozorilo in poziv k spoštovanju pravilnika o volilni kampanji. Lista Bovčka, ki do letos na fakulteti ni imela protikandidatov, je bila med drugim prijavljena zaradi zavajanja volivcev z zatrjevanjem, da je lista Bovčka enako kot Študentska organizacija Biotehniške fakultete. To je nekako tako, kot da bi dejali, da je ena občina enaka stranki, ki ima pretežen delež v občinskem svetu.
Listo Bovčka smo prosile za komentar na prejeto opozorilo volilne komisije. Odgovorili so nam, da so očitki komisije v celoti neutemeljeni in da ne razumejo, katerih kršitev se jih obtožuje, saj da z volilno kampanjo pred 1. oktobrom še niso začeli. Za komentar smo prosile Brina Zalarja Schroersa, kandidata liste Celica, ki prav tako kandidira na Biotehniški fakulteti.
Pravila volilne kampanje na več mestih puščajo prostor za interpretacijo. Nekatere liste so mnenja, da pravila glede prepovedi deljenja hrane in pijače veljajo le na fakultetnih površinah in v okolici fakultete, torej v območju 200 metrov okoli fakultete. Tako so na Pozdravu brucev na Kongresnem trgu liste Povezani EF, Friki in Bovčka nastopale na stojnicah in poleg letakov delile hrano. Na stojnici Povezanih EF so študentke naši novinarki povedale tudi, da izvajajo nagradno igro za majice. Spomnimo, da 5. člen pravilnika prepoveduje organizacijo nagradnih iger ne glede na lokacijo. Na naše vprašanje o omenjeni nagradni igri Povezani EF niso podali odgovora, so pa na naše vprašanje o hrani na stojnici odgovorili, da je 2,7 kilometra – kar je razdalja od Ekonomske fakultete do Kongresnega trga – več kot 200 metrov, torej pravil niso kršili.
Z vprašanjem, ali je deljenje hrane na način, kot so ga izvajali Povezani EF dovoljeno, smo se obrnile na Volilno komisijo, ki pa nam do zaključka redakcije ni odgovorila. Poraja se vprašanje, če lahko hrano smatramo kot propagandni pripomoček. Po tej interpretaciji torej deljenje hrane kot del kampanje kakorkoli ni dovoljeno. Poleg tega pa peti odstavek 5. člena Pravilnika o volilni kampanji določa, da kampanjo izvajajo osebe le na zavodih in njihovi okolici, ki imajo na zavodu veljaven status študenta in so kandidaturo na tem zavodu tudi najavile volilni komisiji. Pri tem se tako odpira pomislek, ali je izvajanje kampanje sploh dovoljeno na površinah, ki niso del fakultet ali njihovih okolic.
Lista Modri glasbeniki, ki kandidira na Akademiji za glasbo, se je odločila, da vseh prej navedenih pravil volilne kampanje ne bo upoštevala. Prvega oktobra so na akademiji delili kupone za brezplačno kavo v Klubu Kazina. V odgovoru na naša vprašanja so sicer kršitve zanikali, citiramo: »Imamo radi kavo, ampak je ne častimo na kar namigujete, nismo je točili niti častili nikakršne kave.« Konec citata. Novinarke smo v odgovor navedle njihovo Instagram objavo, v kateri so zapisali, citiramo: »Za uverturo v novo študijsko leto vam Modri glasbeniki jutri, 1. 10, častimo kavo v Klubu Kazina.« Odgovorili so, da so le posredovali sporočilo Kluba Kazina, Modri glasbeniki pa da s kuponi, na katerih je bilo natisnjeno ime njihove liste in so jih delili sami, niso imeli nič. Poleg tega so delili še vžigalnike in glasbene vilice. Za vžigalnike so povedali, da naj bi jih poslanska skupina nakupila za lastno uporabo, za glasbene vilice pa, da jih je za študente nakupila Študentska organizacija Akademije za glasbo.
Člani liste Elementarci, ki kandidirajo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, so 1. oktobra delili majice z logotipom liste, pa tudi drugi promocijski material, na primer platnene vrečke. Izgleda, da so delili vse, razen tiskovin, ki so po pravilniku edine dovoljene. Na naša vprašanja glede kršitev se niso odzvali. Na Fakulteti za arhitekturo pa je lista Arhiaktiv delila tudi rezalne podlage, olfa nože in druge propagandne pripomočke. Na naše vprašanje o teh kršitvah so odgovorili, da niso seznanjeni s tem, da bi bila zoper njih podana kakšna prijava.
Obveščene smo bile tudi o tem, da je do kršitev pravil volilne kampanje prišlo na Medicinski fakulteti, in sicer s strani liste Novi obrazi MF. Več pove Filip Gaser, poslanski kandidat na drugi listi, ki kandidira na fakulteti, Možgani MF.
Z Medicinske fakultete so nam na vprašanje, ali z objavo izražajo podporo eni od dveh list, ki kandidirata na fakulteti, odgovorili, citiramo, da »imajo njihovo podporo vsi študenti in vse relevantne organizacije, brez kakršnekoli preference ali podpore.« Obrazi MF pa so v odgovor na novinarsko vprašanje o kršitvah zapisali, da s strani volilne komisije niso bili obveščeni o nobenem prekršku, zato obtožb ne morejo komentirati. Pri Možganih MF odgovarjajo, da je prijava volilni komisiji v teku in bo odposlana še danes.
Na nekaterih fakultetah obstajajo tudi interni pravilniki, ki poleg aktov ŠOU določajo dodatna pravila izvajanja volilne kampanje na specifični fakulteti. Na našo redakcijo se je prvega oktobra obrnil Max Davidović s Fakultete za družbene vede, ki je bil v prejšnjem mandatu poslanec v študentskem zboru, letos pa ponovno kandidira za to funkcijo na listi Društveniki. Opozoril je, da drugi dve listi na FDV, Infrardeči in Požar, z izvajanjem volilne kampanje kršita fakultetni pravilnik. Ta namreč določa, da je izvajanje volilne kampanje na FDV dovoljeno največ dva dni pred volitvami, torej šele prihodnji ponedeljek. Kontaktirale smo tajništvo fakultete, ki nam je pojasnilo, da trenutni pravilnik ŠOU, sprejet lansko leto, fakultetam ne daje več velikih pristojnosti. Interni pravilnik velja zgolj v delih, ki niso v nasprotju z novejšim Pravilnikom ŠOU. Obtožene liste internega pravilnika tako niso kršile, kar pa so kaj kmalu ugotovili tudi Društveniki, ki so naslednji dan, v sredo, začeli s svojo kampanjo.
Volilno kampanjo so Društveniki izvajali tudi v Aula cafe, lokalu ob fakulteti, kjer so natakarice in natakarji nosili promocijske majice njihove liste, na zaslonih pa je bila grafika, ki študentke poziva, naj volijo za Društvenike. Natakarice in natakarji so nam povedali, da majice nosijo, saj jim je to naročil šef. V pogovoru s šefom lokala sicer nismo izvedele ničesar o tem, kakšen dogovor imajo z listo, vendar pa pravilnik o volilni kampanji, kot povedano že večkrat, prepoveduje sočasno izvajanje volilne propagande ter deljenje hrane in pijače, kar natakarski poklic nedvomno zahteva.
Očitki glede kršenja internega pravilnika so se pojavili tudi na Fakulteti za računalništvo in informatiko, leteli pa so na listo Delta, saj je svojo kampanjo začela že v torek, 1. oktobra. Fakultetni pravilnik iz leta 2014 to prepoveduje, medtem ko ŠOU pravilnik dovoljuje izvajanje kampanje od dneva razpisa volitev. Glede pravil smo kontaktirale tudi tajništvo FRI. Povedali so nam, da za namene volilne kampanje na fakulteti velja protokol iz leta 2014, ki res omejuje dolžino volilne kampanje na en teden pred dnevom volitev. Omenjenega protokola na spletni strani FRI nismo našle, dostopen je le ob točnem zapisu naslova protokola v brskalnik. Sicer se glede veljavnosti omenjenega protokola pojavljajo dvomi, saj je bil, kot že omenjeno na primeru FDV, leta 2023 objavljen nov pravilnik o volilni kampanji na ravni ŠOU, ki fakultetam daje manj pristojnosti. Za pojasnilo glede veljavnosti in dostopnosti protokola smo prosile fakulteto, vendar do zaključka redakcije še nismo dobile odgovora.
Kršile pa niso le liste, ampak tudi Volilna komisija v času odpiranja kandidatur, saj je sprejela nedovoljeno kandidaturo. Volilni pravilnik v 16. členu določa, da člani Volilne komisije, Pritožbene komisije in Nadzorne komisije Študentske organizacije Slovenije ter člani volilnih odborov in volilni inšpektorji nimajo pasivne volilne pravice, torej nimajo pravice biti voljeni. Pravilo je postavljeno zato, ker člani navedenih organov opravljajo nadzorno funkcijo v volilnem procesu. Letos to pravilo krši Matic Jelen, kandidat za poslanca Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani. Sam je član Pritožbene komisije, na funkcijo pa je bil imenovan na 16. redni seji Študentskega zbora. Z vprašanji o tem, zakaj so sprejeli njegovo kandidaturo in ali nameravajo kršitev obravnavati in sankcionirati, smo se obrnile na Volilno komisijo. Odgovorili so nam, da se komisija v teh dneh srečuje s povečanim številom prioritetnih volilnih opravil, zato nam odgovora ne morejo pripraviti takoj. Odgovor na vprašanja bomo objavile, ko ga prejmemo.
Ker kratka oddaja težko pokrije vse domnevne kršitve, ki so se nabrale v pičlih dveh dneh kampanje, bomo preostanek fotografskih dokazov, ki so prispeli na našo redakcijo, objavile pod oddajo na naši spletni strani. Za vse volivce, ki niso materialisti, ampak bolj cenijo doživetje, pa so liste Mafija, Friki in Združeni NTF poskrbele z organizacijo voženj z ladjicami, s katerimi so se študentke in študentje po Ljubljanici popeljali včeraj. Do volitev pa se bodo zvrstili še številni spoznavni žuri in pikniki, s katerimi si liste nabirajo volilne točke.
Volilne kampanje z budnimi očmi spremljajo Karin, Lučka, Nika G., Vika in Maša.
***
Fotografski materiali:
Modri glasbeniki:
Elementarci:
Bovčka:
Naš NTF:
Infrardeči (potencialna kršitev internega, ne ŠOU pravilnika):
Društveniki:
FriKi:
Obrazi MF:
ArhiAktiv:
Za FSD:
Mafija:
Dodaj komentar
Komentiraj