Klestenje stroškov dela
V tokratni oddaji smo naredili pregled, kaj se je čez poletje dogajalo z odmevnimi primeri, o katerih smo poročali maja in junija, govorili pa smo tudi z novim glavnim inšpektorjem za delo, Luko Lukićem.
Šokantna pričevanja o delovnih pogojih od proizvodnje pa do kulturne sfere kažejo na nevzdržno izčrpavanje delovne sile.
Postavljeni smo pred načelno odločitev med dvema precej nasprotnima pristopoma, ki pa si delita isti trg delovne sile:
- Je delovna sila nekaj, kar naj se čimbolj poceni izžame, prekuri in zavrže?
- Ali je delovna sila vir, katerega se splača negovati, vanj vlagati, da bo pridobival na kvaliteti in učinkovitosti?
Konkretneje pa je družba pred odločitvijo, ali bomo a) šli naprej po poti, ki ne omogoča upoštevanja delavskih pravic, ne da bi pri tem zrušili polovico delovnih obratov, ali bomo b) zgradili drugačno, soupravljalsko ekonomijo, v kateri je človek več kot le vir, ampak tudi cilj družbenih procesov.
Oddajo pripravljava Hana Radilovič in Julij Borštnik v posvetovanju s člani Delavske svetovalnice in Gibanja za dostojno delo in socialno družbo.
Odprto delovišče je oddaja, v kateri odpiramo vprašanja o socialnem položaju delavk in delavcev ter pogojih dela v Sloveniji. Z Radiem Študent združujemo moči člani Društva Stvarnost, Delavske svetovalnice in Gibanja za dostojno delo in socialno družbo. Nudimo brezplačno svetovanje s področij delovnega prava in prava socialne varnosti na @email.
Oddaja nastaja v sklopu projekta Sedanjost in prihodnost dela. Projekt financira Program Active Citizens Fund Slovenija 2014–2021.
Dodaj komentar
Komentiraj