12. 3. 2024 – 17.00

Finančni doping ŠOU športa

Audio file

Pozdravljeni v oddaji ŠOUvizor, v kateri pod drobnogled jemljemo financiranje in delovanje enega izmed petih zavodov Študentske organizacije Univerze v Ljubljani – Zavod ŠOU šport in z njim povezane športne entitete. Zavodu je namreč Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, v nadaljevanju ŠOU, samo lani nakazala nekaj več kot 300 tisoč evrov in s tem že v enem letu presegla v proračunu predvideno dvoletno financiranje za leti 2023 in 2024.

FINANCIRANJE ŠOU ŠPORT

ŠOU šport je glede na finančni načrt ŠOU za leti 2023 in 2024 drugi najbolje financirani zavod družine ŠOU, takoj za Študentskim kampusom. V letu 2022 je Študentski zbor v finančnem načrtu potrdil 139 tisoč evrov visok znesek za financiranje ŠOU šport, medtem ko je iz Erarja razvidno, da je zavod prejel skoraj trikrat več – 367 tisoč evrov. Za tekoči leti 2023 in 2024, za kateri se po novem sprejema dvoletni finančni načrt, je v proračunu predvidenih 250 tisoč evrov. Ta znesek pa je ŠOU šport do letošnjega januarja že presegel. Prejel je dobrih 310 tisoč evrov. 

Audio file
8. 4. 2023 – 16.00
Finančni načrt 2023–2024, volitve podpredsednika ŠZ ter vodje resorja za informiranje in razvoj

Zanimalo nas je torej, kaj so razlogi za visoko financiranje ŠOU šport in kakšen je učinek takega financiranja za študente. Kot so nam pojasnili na ŠOU, so na lanski decembrski 24. redni seji predsedstva odobrili 15-odstotno zvišanje financiranja vseh zavodov družine ŠOU. To za ŠOU šport pomeni dodatnih 37.500 evrov, če upoštevamo dvoletni proračun. Še vedno tako ostane nepojasnjenih prejetih dobrih 30 tisoč evrov, če privzamemo, da do konca tega leta od ŠOU ne prejmejo nobenega denarja več.

ŠOU smo prosili tudi za obrazložitev nakazila ŠOU šport v letu 2022. Takrat je ŠOU zavodu nakazala dobrih 367 tisoč evrov, medtem ko je bilo v proračunu predvidenih 139 tisoč. Med zapisniki predsedstva smo našli le sklep o 20-odstotnem zvišanju financiranja vseh zavodov ŠOU, kar pomeni dobrih 27 tisoč dodatnih evrov za leto 2022. Dodatnih 30 tisoč evrov so, kot nam je pojasnil direktor ŠOU Andrej Klasinc, nakazali za športna tekmovanja, dodatnih 50 tisoč evrov pa za košarkarski turnir 3 X 3. Prosili smo ga za zapisnik ali kakršno koli drugo dokumentacijo, iz katere bi bilo razvidno, da je ŠOU šport prejel omenjeni dodatni denar in za katera športna tekmovanja konkretno, vendar odgovora nismo prejeli.

Klasinc nam je naštel še nekaj razlogov za dodatno financiranje zavoda v letu 2022, citiramo: »Na podlagi pregleda Erarja vidite samo finančni tok, v katerem so zajeti tudi transferji – na primer posojilo za določene projekte. [...] V navedenem primeru ŠOU šport potrebuje v začetku leta več sredstev za nakup smučarskih vozovnic ali najeme dvoran – za navedeno vzame posojilo in ga kasneje vrne.« Po pregledu Erarja ŠOU od zavoda do danes ni dobil vrnjenega nakazanega zneska. Od ŠOU pa prav tako nismo prejeli nobenih dokazil o dogovoru za posojilo.

Z vprašanji, kaj je razlog za dodatno financiranje in za katere aktivnosti ŠOU šport nameni prejeti denar, smo se obrnili tudi na ŠOU šport. Odgovorili so nam šele po treh pozivih informacijske pooblaščenke, ki so jo najprej zavrnili z odgovorom, da niso zavezanci Zakona o dostopu do informacij javnega značaja in da jim zato odgovorov ni treba posredovati. Informacijska pooblaščenka je njihovo interpretacijo zavrnila. Kot je utemeljila, ima v zavodu ŠOU šport kot ustanoviteljica prevladujoč vpliv ŠOU v Ljubljani, ta pa sodi med pravne osebe javnega prava. Na deset novinarskih vprašanj, ki smo jih poslali, smo po več mesecih po pošti dobili le kratek pisni odgovor, da denar dobijo v skladu s proračunom.

Audio file
25. 2. 2021 – 18.00
Pravno svetovanje ŠOU

STRUKTURA ŠOU ŠPORT

Predstavimo, kaj zavod ŠOU šport sploh je in kaj dela. Prisluhnete pa lahko tudi oddaji Suspenzor, v kateri smo leta 2021 na radiu že naredili krajši pregled delovanja zavoda. ŠOU šport je leta 2000 za izvajanje športnih dejavnosti za študente ustanovila ŠOU. Pred tem je športne dejavnosti izvajala sama. Od leta 2014 je soustanovitelj tudi Študentski športni klub Zdrava zabava. Prvi direktor ŠOU šport je bil Zvjezdan Mikić, ki je bil hkrati tudi predsednik ŠOU, in sicer med letoma 2000 in 2006. Deloval je v poslanski skupini Neodvisna akademska mreža, predhodnici današnje koalicijske skupine Modro za študente. V času njegovega vodenja ŠOU šport in predsedovanja ŠOU so v medijih poročali tudi o porabljanju študentskega denarja za pitje kavic. Mikić je trenutno direktor Športnega kluba Zdrava zabava, kot že omenjeno, soustanovitelja ŠOU šport. 

Audio file
24. 2. 2021 – 10.15
O študentskem športu v Ljubljani

Mikić ima bogato zgodovino udejstvovanja v športnih organizacijah. Od leta 2017 do 2019 je bil generalni sekretar Slovenske univerzitetne športne zveze, pred tem pa generalni sekretar njegove članice, Študentske zveze Univerze v Ljubljani. Obe zvezi imata sicer istega zastopnika, Igorja Lukšiča, nekdanjega predsednika stranke Socialnih demokratov. Omenimo, da je podpredsednik Slovenske univerzitetne športne zveze Alen Nikola Rajković, trenutni direktor Študentskega kampusa. 

Trenutni direktor zavoda ŠOU šport je Marko Strel. Funkcijo je od Mikića prevzel leta 2007. Tudi Strel zaseda položaje v podobnih in istih športnih organizacijah kot Mikić. Od ustanovitve do zasedbe mesta direktorja ŠOU šport je bil pomočnik direktorja, trenutno pa je tudi član izvršnega odbora že omenjene Slovenske univerzitetne športne zveze. Strel je prav tako predsednik Akademskega nogometnega društva, krajše AND. Društvo AND in ŠOU šport sta registrirana na istem naslovu, in sicer na Kersnikovi ulici 6, kjer ima prostore v lasti tudi ŠOU.

Tako Mikić kot Strel sta povezana s politično stranko Socialni demokrati. Oba sta leta 2014 sodelovala pri političnem podvigu Igorja Šoltesa pri ustanovitvi stranke Verjamem. Strel je takrat za Šoltesovo kampanjo prispeval nekaj več kot 14 tisoč evrov, Mikić pa 4 tisoč evrov. Trenutno je Mikić glavni namestnik tajnika Socialnih demokratov. Spomnimo, da je predsednik Športne zveze Univerze v Ljubljani kot tudi Slovenske športne univerzitetne zveze nekdanji predsednik Socialnih demokratov, Igor Lukšič. 

Audio file
10. 6. 2014 – 0.00
Š kot Šoltes ali š kot študent?

Omenimo še, da je generalni sekretar Športne zveze Univerze v Ljubljani, ki ima naslov na Pivovarniški ulici 6, kjer ima naslov tudi Študentski kampus, Rok Petrič, član Povezanih in zaenkrat še generalni sekretar Študentske organizacije Slovenije. V nadzornem odboru zveze je tudi že omenjeni direktor Kampusa Alen Nikola Rajković. Član izvršnega odbora pa je med drugim tudi Rasim Čehić, nekdanji vodja resorja za Študentske organizacije visokošolskih zavodov in član Povezanih.

FINANCIRANJE OSTALIH ŠPORTNIH ENTITET

Štirim pravkar omenjenim entitetam – zavodu ŠOU šport, klubu Zdrava zabava, društvu AND in Športni zvezi Univerze v Ljubljani je ŠOU v preteklosti nakazala in še nakazuje različne vsote študentskega denarja. Od leta 2017 do leta 2022 je društvo AND prejelo 16 tisoč evrov, Klub Zdrava zabava pa nekaj več kot 17 tisoč evrov. Od leta 2016 je ŠOU tudi Športni zvezi Univerze v Ljubljani nakazala že več kot 80 tisoč evrov, najvišji znesek, v višini 40.900 evrov, pa so prejeli januarja letos. 

ŠTUDENTSKI KLUB ZDRAVA ZABAVA

ŠOU poleg zavoda ŠOU šport finančno podpira še društva in organizacije, katerih direktorji in člani so sicer isti ljudje, ki so trenutni ali nekdanji direktorji ŠOU šport ali so politično povezani s ŠOU. Ena od športnih entitet je Mikićev Študentski klub Zdrava zabava. Na spletni strani ŠOU šport se opiše kot blagovna znamka in »klub lojalnosti uporabnikov blaga in storitev ŠOU šport.«

Zdrava zabava nima spletne strani, družbenih omrežij ali javno dostopnega e-poštnega naslova. Njihov obstoj je viden zgolj na spletni strani ŠOU šport, kjer je navedeno, da je plačilo članarine poleg plačila vadb pogoj za udeležitev na organiziranih vadbah. Članarina v višini 10 evrov se pobira letno, prinašala pa naj bi popuste pri vadbah, nakupu blaga in druge »posebne ugodnosti«. Hitro pa se da klub zamenjati z mariborskim športnim klubom Zdrava zabava, iz katerega so nam sporočili, da z Mikićevim klubom nimajo povezave. Imajo le isti logotip, da se jih skupno prepozna kot izvajalce študentskega športa.

ŠOU smo vprašali, za katere dejavnosti je klub Zdrava zabava med letoma 2017 in 2022 nakazal več kot 17 tisoč evrov ter kako klub izpolnjuje interese študentov. Kot pravijo, so sredstva nakazali iz različnih proračunskih postavk za različne projekte. Kaj konkretno so različne postavke in različni projekti, nismo izvedeli. Poklicali smo tudi Zvjezdana Mikića, ki pa na novinarska vprašanja po telefonu ni želel odgovarjati. Preusmeril nas je na njihov e-poštni naslov, a odgovora nikoli nismo prejeli. 

AKADEMSKO NOGOMETNO DRUŠTVO AND

Podobno deluje Akademsko nogometno društvo AND, katerega direktor je trenutni direktor ŠOU šport Marko Strel. Od leta 2017 do 2022 je od ŠOU prejelo več kot 16 tisoč evrov. Društvo nima spletne strani in po pregledu na spletu ne izvaja nobenih aktivnosti. Našteto je le kot članica že omenjene Športne zveze Univerze v Ljubljani. 

Marka Strela, zastopnika društva AND, smo poklicali, da bi ga povprašali o dejavnostih društva, a se ni oglasil. Novinarskih vprašanj mu nismo mogli poslati, saj društvo nima javno objavljenega e-poštnega naslova. Obrnili smo se na ŠOU, kjer so pojasnili, da naj bi se zadnje nakazilo iz septembra 2022 v višini 1300 evrov navezovalo na izvedbo nogometnih turnirjev. Na vprašanje, na podlagi katerega dogovora oziroma sklepa so se v ŠOU odločili za financiranje nogometnega turnirja Društva AND in kdaj konkretno je bil turnir izveden, nismo prejeli odgovora.

ŠPORTNA ZVEZA UNIVERZE V LJUBLJANI

Kot že omenjeno, pa je ŠOU letos januarja nakazal tudi 40.900 evrov Športni zvezi Univerze v Ljubljani. Tako s ŠOU kot Športne zveze so nam pojasnili, da so sredstva pridobili na javnem razpisu za izvedbo športnih tekmovanj, ki ga je izvedel ŠOU. Sredstva pa so zagotovili iz proračunske postavke za sofinanciranje študentskih športnih tekmovanj. V razpisu pa so predvidena sredstva omejena na višino 40 tisoč evrov. Dodatnih 900 evrov so, kot so nam pojasnili na zvezi, prejeli za plačilo prijavnine za ekipe Naravoslovnotehniške fakultete, ki so tekmovale v univerzitetnih ligaških tekmovanjih. 

Audio file
18. 5. 2015 – 12.00
Poročilo s 13. redne seje Študentskega zbora ŠOU

Da financiranje športne zveze ni pod pristojnostjo ŠOU, pač pa Univerze v Ljubljani, so v preteklosti že opozarjali opozicijski poslanci študentskega zbora ŠOU. Tako je Rok Liković, nekdanji predsednik ŠOU, na eni od sej leta 2015 utemeljeval razloge za nakazilo osem tisoč evrov Športni zvezi Univerze v Ljubljani:

Izjava Likovič

KAJ ŠOU ŠPORT PONUJA ŠTUDENTOM

Kot smo slišali v izjavi, si v ŠOU že več let prizadevajo šport približati študentom. Kako dostopen je za študente šport, ki ga ponuja drugi najbolje financiran zavod ŠOU, smo preverili tudi sami. Kot je razvidno iz spletne strani ŠOU Šport, je njihova glavna dejavnost izvajanje športnih vadb. Večine športnih dejavnosti za študente pa, ne glede na dejstvo, da se zavod financira s študentskim denarjem, ne izvajajo brezplačno. Dejavnosti, kot so joga, pilates, plavanje in boks, so vsaj glede na cenik na njihovi spletni strani tudi za študente plačljive. Spletna stran sicer ni doživela prenove, že odkar smo v Sloveniji zamenjali denarno valuto. Cene so navedene tako v evrih kot tolarjih.

Na spletni strani ponujajo še cenejši obisk pohorskih Term Zreče. Za študente naj bi bile karte za obisk bazenov in savn nekaj evrov cenejše, denimo 12 evrov za kopanje med tednom. Na spletni strani ni, razen cen kart, zapisano nič o tem, kako naj bi študent popust dejansko unovčil. Poklicale smo v terme Zreče, a so nam povedali, da tega popusta vsaj po védenju receptorke ne ponujajo. Poklicale smo tudi ŠOU šport, kjer so nam povedali, da je akcija kart za bazen ponovno v ponudbi le nekaj mesecev. Zainteresirani morajo denar za karto nakazati na transakcijski račun ŠOU šport, potem lahko karte prevzamejo v živo ali jih prejmejo po pošti. Povedali so nam še, da karte večinoma kupujejo študentski klubi.

Na spletni strani ŠOU šport ponujajo tudi smučarske karte za študente, kjer pa denimo cena celodnevne karte za smučanje na Rogli za študente stane 31 evrov, kar je ista cena, kot jo smučišče ponuja v predprodaji. Spomnimo tudi, da znotraj ŠOU obstaja resor za obštudijske dejavnosti, ki prav tako organizira športne aktivnosti za študente, kot so delno subvencionirano smučanje. Za šport so pod to postavko v trenutnem finančnem načrtu namenili 15 tisoč evrov.

Največji športni dogodek, pod katerega se kot organizator podpisujeta ŠOU šport in Zdrava zabava, je brezplačni študentski tek na grad. Vodja tekmovanja je že omenjeni Zvjezdan Mikić. Maja lani je potekal 30. tradicionalni študentski tek na grad, kar je sodeč po spletni strani ŠOU šport tudi edino tekmovanje, ki ga organizirajo. Kot podporniki dogodka so na Facebooku med drugim navedeni še ŠOU v Ljubljani, Mestna občina Ljubljana, Fundacija za financiranje športnih organizacij v Republiki Sloveniji in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. Ker ŠOU šport na spletu finančnih poročil in načrtov ne objavlja, prav tako pa nam jih niso poslali, nismo mogli preveriti, kolikšen delež proračuna porabijo za organizacijo dogodka in koliko prispevajo omenjeni partnerji. 

Audio file
15. 1. 2021 – 15.10
Nekulturna nepolitika ŠOU v Ljubljani

Da bi preverili, kako izgleda študentska vadba v zavodu ŠOU šport, sva se avtorici oddaje prijavili na vadbo joge, ki naj bi potekala vsako sredo ob osmih v Švic bajti v prostorih Študentskega kampusa. Prijaviti sva se morali preko e-pošte. Na spletni strani je sicer navedeno, da se vadb lahko udeležijo samo člani Študentskega športnega kluba Zdrava zabava. Na spletni strani je cena za člane kluba Zdrava zabava za okoli 30 ur vadbe 40 evrov, za nečlane pa 150 evrov, pri čemer je prva vadba brezplačna. Sva pa ob obisku na recepciji naleteli na študentskim denarnicam nekoliko prijaznejše ponudbe. Na plakatih so oglaševali brezplačno vadbo za prvih 8 mesecev ob pogoju, da si član kluba Zdrava zabava.

Ko sva prišli v Švic bajto, je bilo kljub temu, da naj bi po urniku pred terminom joge že potekala vadba aerobike, vse prazno. Nekaj minut pred začetkom so se pred vhodom pojavili štirje ljudje, ki so imeli v Švic bajti rezerviran prostor za izvajanje učiteljskega programa joge. Nihče od njih naju ni pričakoval ali vedel, da bova prišli. Na spletni strani je bila namreč kot vaditeljica joge navedena Nataša Petavs. Kot so nama povedali, so bili osebno dogovorjeni z voditeljico, da jim tisti dan izjemoma odstopi prostor, vadbi pa sva se sicer lahko brezplačno priključili.

Kot zavod, ki je odvisen od financiranja ustanovitelja, je ŠOU šport zavezan k temu, da javno objavlja poročila in zapisnike sej organov, razen če gre za poslovne ali druge tajnosti. To je opredeljeno tudi v 25. členu statuta ŠOU šport. Kljub temu pa ti dokumenti na spletni strani niso dostopni, ŠOU šport pa se na prošnjo, naj nam jih posredujejo, ne odzove. Poleg statuta smo na spletu lahko našli le še Akt o ustanovitvi zavoda in dve letni poročili iz let 2003 in 2004.

Kot organi zavoda so v statutu ŠOU šport navedeni svet zavoda, direktor zavoda in strokovni svet. Ker zasedbe teh organov nismo našli na spletu, smo se obrnili na direktorja ŠOU Andreja Klasinca. Ta nam je povedal, da je poleg predsednika ŠOU Klemna Petka predstavnik ŠOU v svetu kar sam. Predstavnika drugega ustanovitelja, kluba Zdrava zabava, sta njegov direktor Zvijezdan Mikić in Aljoša Tišma, ki se je vsaj glede na ohranjene zastarele podatke na spletni strani ŠOU šport nekoč pisala Tišma Mikić. Tišma je sicer nekdanja vodja infotočke in urejevalka spletne strani ŠOU šport. Predstavnik uporabnikov naj bi bil po navedbah Klasinca Luka Čurković, član študentskega Kluba Modro za študente, predstavnica zaposlenih pa vodja programov Marija Jozak. O delu v svetu zavoda smo povprašali tako Čurkovića kot Tišmo, a nam do zaključka redakcije nista odgovorila. Poklicali pa smo tudi Marijo Jozak, ki je zanikala, da je predstavnica zaposlenih in nato pogovor z nami zavrnila. 

Poleg plačljivih in težje dostopnih športnih dejavnosti, ki jih ponuja javno financiran ŠOU šport, pa je za študente v Ljubljani organizirana tudi bolj poznana brezplačna športna dejavnost, ki jo izvaja Center za obštudijske dejavnosti Univerze v Ljubljani. Študentje se na portalu POPR lahko prijavijo na namizni tenis, košarko, fitnes, pa tudi vadbe, primerljive s tistimi, ki jih organizira ŠOU šport. Center za obštudijske dejavnosti pa je že omenjena vodja programov, Marija Jozak, ki za našo oddajo ni želela podati izjave, v oddaji Suspenzor leta 2021 označila za nelojalno konkurenco.

Izjava Jozak

V ŠOU športni kondiciji sta bili Nika in Urška. 

 

Naslovna slika: kolaž (Nika Klančar)

 

////////////////////////////

14. 3. smo prejeli dva odgovora od Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki jih naknadno objavljamo:

 

1. Glede na besedilo o javnem razpisu, objavljeno na vaši spletni strani, je bila višina sredstev v razpisu 40 tisoč evrov. V Erarju pa je prikaz nakazila v januarju višji - 40.900 evrov. Na podlagi katerep ogodbe/sklepa ste se dogovorili za nakazilo v višini 900 evrov 23. 1.2 024? Čemu je bil namenjen nakazan denar?

 

"Navedena sredstva predstavljajo plačilo računa Športne zveze Univerze vL jubljani št. 51-2023 z dne 30.11.2023. Račun je bil plačan s stroškovnega mesta Študentske organizacije Naravoslovnotehniške fakuletei n predstavlja kritje prijavnin za fakultetno ekipo v univerzitetni ligik ošarke 3x3, univerzitetni odbojkarski ligi in univerzitetni ligi vo dbojki na mivki. Po predhodni najavi si lahko ogledate fizičen izvodr ačuna v prostorih Finančno-računovodske službe ŠOU v Ljubljani."

 

2. V lanskem letu ste zavodu ŠOU Šport nakazali 301.750 tisoč evrov.V  finančnem načrtu je za leti 2023 in 2024 skupaj predvidenih 250t isoč evrov za zavod ŠOU Šport. Kot ste pojasnili, je del denarja-37.500 evrov dodatno nakazilo v višini 15 odstotkov proračunskeo postavke, ki ste ga potrdili decembra na redni seji predsedstva za vsez avode ŠOU. Zanima me pa, po katerem sklepu/pogodbi ste zavodu ŠOU zagotovilir preostanek denarja - tudi januarja nakazan znesek v višini 16.172 evrov. Za katero aktivnost konkretno ste namenili dodaten denar?

"Sredstva so bila nakazana na podlagi prejetih računov iz različnih stroškovnih mest. Predstavljajo predvsem kritje stroškov za izvedbo različnih športnih projektov, ki jih je organizirala Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, predvsem gre za subvencionirane smučarske vozovnice, ki so bile koriščene v okviru organiziranih smučarskih izletov. Po predhodni najavi si lahko ogledate fizične izvoded dokumentacije v prostorih Finančno-računovodske službe ŠOU v Ljubljani."

 

18. 3 smo prejeli odgovore Term Zreče na vprašanje, ali ponujajo cenejše vstopnice za študente, kot je navedeno na spletni strani ŠOU šport:

"V Termah Zreče za študente nimamo posebnih cen kopalnih vstopnic. V prodaji imamo dnevne in 3-urne kopalne vstopnice, cene pa se razlikujejo glede na to ali kopanje koristite med tednom ali med vikendom. Cenik najdete tukaj: https://www.terme-zrece.eu/si/zdravje-in-wellness/termalni-bazeni."

Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Komentarji

Heh / 15. Marec 2024 / 11.44

1. Ce šou ne da podatkov, mora informacijska pooblaščenka naložit kazen. Naslednjič višjo. Itn.
2. Ni mi jasno, kako se lahko leta in leta izvaja pranje in kraja študentskega denarja, zgodi se pa nič. Glede na videno v zadnjih 15 letih, bi lahko samo še izrazil obžalovanje, da se nisem priskledil zraven.
3. Super, da poročate o tem. Upam, da prispevek preseže rš mehurček.

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.