Drugi val
Znanstvena redakcija sporoča: Zaradi padajočega števila novookuženih s koronavirusom Slovenija te dni previdno sprošča ukrepe, pri čemer opozarja na morebitni drugi val okužb. Ker je ena izmed lastnosti širjenja virusa eksponentna rast, širjenje hitro preide iz nadzorovanega v nenadzorovanega in edini način, da to ustavimo, je ponovna vzpostavitev neke vrste karantene. Ali v besedah Milana Kreka, Janševega človeka na čelu NIJZ-a: “Najbolj se bojim kresovanj. En sam prvomajski žur lahko pripelje do katastrofe. Dovolj je, da tja pride en okuženi z novim koronavirusom, pa bo bomo v roku 14 dni imeli po 50 novookuženih dnevno.”
Kljub temu opozarjamo, da Krek sploh ni strokovnjak na področju; povprečna inkubacijska doba se giblje med štirimi in šestimi dnevi, pokazateljev, da se virus uspešno širi na prostem, še nimamo.
Nazaj na drugi val. Nekaj dni nazaj so tako na primer morali ponovno vzpostaviti karanteno na Hokaidu, najsevernejšem otoku Japonske. Kljub temu da so vsaj na prvi pogled prvi val okužb uspešno zaustavili z zelo strogimi in zgodaj sprejetimi ukrepi za zajezitev ter so imeli na dan zaznani eno ali dve novi okužbi, so okužbe začele kmalu po sprostitvi ukrepov zopet naraščati in otok je ponovno v karanteni. Drugemu valu se lahko izognemo le z zmanjšanjem širjenja virusa, to pa lahko glede na še neobjavljeno raziskavo britanske raziskovalne skupine iz londonske šole za higieno in tropsko medicino na Otoku dosežejo le s kombinacijo obširnega testiranja, sledenja stikom in izolacije tako okuženih kot tistih, ki so bili v stiku z njimi. Poleg tega bi morali slediti tudi zmernim pravilom fizičnega distanciranja. Enaki ukrepe bo potrebno sprejeti tudi pri nas.
Dodaj komentar
Komentiraj