29. 1. 2018 – 7.05

Feminizacija želv

Audio file

Mednarodna raziskovalna skupina je razvila manj invazivno metodo za določanje spola mladih želv in želvakov, o kateri poroča v Current biology. Pri tem pa je prišla tudi do spoznanja, da visoke temperature na peščenih plažah vodijo v povečano število izleženih morskih želv v primerjavi z želvaki.

Znanstvenice in znanstveniki iz mednarodne raziskovalne skupine so skakali v morje na obalah Avstralije, da bi ulovili različno stare želve in jim določili spol. Spol mladih želv je namreč težko določiti od zunaj, zato morajo ponavadi uporabiti invazivno metodo laparoskopijo. Pri laparoskopiji v notranjost osebka vstavijo cevke in z vpogledom v razmnoževalne organe določijo spol želve ali želvaka.

Tokrat pa so raziskali, ali bi lahko manj invazivno in hitreje določili spol želv s pomočjo hormonske analize. Pri hormonski analizi so raziskovalci in raziskovalke želvam vzeli vzorec krvi in analizirali raven testosterona. V raziskavi pa so manjšemu številu želv določili spol tudi z laparoskopijo. Te rezultate so nato primerjali z hormonsko analizo in pokazali, da je nova metoda za določanje spola želv zelo uspešna.

Poleg hormonskih analiz so v raziskavi izvedli še genetske analize. Za te so uporabili majhen del kožnega tkiva, ki so ga živalim vzeli pri ulovu. Genetske analize so jim omogočile, da so lahko določili, od kod pozamezni osebki izvirajo oziroma kje so se izlegli.

Raziskovalce in raziskovalke je presenetila številčnost želv v primerjavi z želvaki. V skupini orjaških črepah Chelonia mydas, ki je izvirala iz enakega kraja valitve, so našteli celo več kot sto želv na enega želvaka.

Znano je, da se spol pri želvah določi v času embrionalnega razvoja v valilnici. Odrasle oplojene želve svoja jajca izvalijo in jih zakoplejo na peščenih obalah. Od temperature okoliškega peska pa je odvisno, ali se bodo izvalile mlade želvice ali želvaki. Če je tempreratura visoka se razvijejo želve, če je nizka želvaki.

Veliko število želv iz severnih populacij okoli Velikega koralnega grebena v Avstraliji kaže na to, da se število želv v primerjavi z želvaki že vsaj dvajset let povečuje. Ta razlika v številu želv v primerjavi z želvaki pa sovpada s povišanjem temperatur na obali. V skupinah, ki valijo svoja jajca na obalah južno od Velikega koralnega grebena, pa razlika med številom mladih želv v primerjavi z želvaki vsaj zaenkrat ni tako velika.

Na občudovanje želv in želvakov tudi v prihodosti upa Zarja.

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.