14. 3. 2022 – 8.00

Iliada, Odiseja, nevronska mreža ...

Audio file

Za preučevanje zgodovine antičnih civilizacij zgodovinarji pogosto uporabljajo metodo epigrafike. Ta pomožna zgodovinska veda preučuje originalne napise in gravure na trdnih materialih oziroma epigrafe. Starogrški epigrafi so tradicionalno zapisani na kamnu, zaradi svoje starosti pa so pogosto poškodovani do te mere, da na njih ni mogoče razbrati zapisov. Raziskovalna skupina z oxfordske univerze je v sodelovanju z Googlovim podjetjem Deepmind razvila sistem umetne inteligence, ki zgodovinarjem pomaga pri restavriranju starogrških epigrafov. Sistem je poimenovan po rojstnem otoku protagonista Homerjeve Odiseje – Ithaca.

Ithaca je primer nevronske mreže. To so računalniški sistemi za obdelavo informacij, ki se navdihujejo na matematičnem modeliranju delovanja bioloških nevronskih mrež. Bistvena lastnost nevronskih mrež je, da so med postopkom učenja sposobne same najti pravilo, ki povezuje izhodne podatke z vhodnimi. Za učenje nevronske mreže je raziskovalna skupina uporabila zbirko več kot sto tisoč strokovno označenih zapisov starogrških epigrafov. Učenje Ithace je potekalo tudi na zbirki antičnih grških imen, ki jo od leta 1972 ureja univerza v Oxfordu. Integracija omenjenih virov je Ithaci omogočila razpoznavanje prevladujočih jezikovnih vzorcev v starogrških napisih. Raziskovalna skupina je sistem zasnovala tako, da ne podaja definitivnih dopolnitev epigrafskih zapisov. Ithaca raziskovalcem namesto tega ponuja seznam najverjetnejših možnih dopolnitev manjkajočega zapisa. Nevronska mreža poda poleg dopolnitve teksta še prostorsko in kronološko oceno nastanka epigrafa. 

Audio file
21. 3. 2021 – 12.00
O osnovah umetne inteligence, njene emergence in etične konsekvence

Raziskovalci so Ithacin predlagalni tekstovni sistem testirali na množici poškodovanih antičnih epigrafov. V primerjavi s strokovnjaki s področja starogrške epigrafike je nevronska mreža dosegla občutno večjo natančnost pri dopolnitvi nepopolnih zapisov. Raziskovalna skupina poudarja, da je sistem zasnovan zgolj za dopolnitev strokovnega znanja in ne more nadomestiti dela strokovnjakov na področju antične epigrafike. Po besedah raziskovalne skupine je prednost takšnih sistemov, da se restavriranja epigrafov lotijo brez morebitnih človeških pričakovanj in predsodkov.

Manjkajoče fragmente ZbritOFFa je s pomočjo nevronske mreže dopolnil Žiga.

 

**V primeru, da vam v kleti leži nerazvozljiv antični epigraf, si lahko z Ithaco pomagate na: https://ithaca.deepmind.com/

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.