Mačja pota
Mačke se drugače obnašajo v prisotnosti človeka, kot kadar so same. Zato s snemanjem mačk s kamero, ki jo upravlja človek, ali s kamero, ki je pritrjena le na enem mestu, ne dobimo popolne predstave o mačjem vedenju ob različnih časih in na različnih lokacijah. Britanski znanstvenici sta zato namestili kamere kar na mačke. Metodologijo svoje raziskave sta po štirih letih sledenja mačkam podrobno opisali v reviji Applied Animal Behaviour Science.
16 mačkam sta na ovratnico namestili lahko kamero, ki je poleg slike zajemala tudi zvok. Ker je bila kamera opremljena tudi z infrardečimi sijalkami, sta lahko snemali dogajanje tudi ponoči. Za validacijo metode sta posnetke, ki so jih zajele kamere, nameščene na mačje ovratnice, primerjali s posnetki kamere, ki sta jo držali v roki.
Znanstvenici sta iz posnetkov sestavili etogram, opis glavnih vedenj. Pri proučevanju vedenja živali predstavlja etogram osnovo za objektivno zbiranje podatkov o vedenju. Med analizo posnetkov sta znanstvenici početje mačk razvrstili v 21 kategorij. Primeri teh kategorij so: spanje, lov, prehranjevanje, tek, kopánje, oglašanje in nevtralno socialno obnašanje.
Ker je bila kamera nameščena na ovratnici in torej ni v celoti posnela telesa mačke, ki je kamero nosila, nista mogli vselej z gotovostjo prepoznati trenutnega početja mačke. Sta pa kljub tej pomanjkljivosti zaključili, da je to primeren način za spremljanje vedenja živali, saj so bili rezultati takega snemanja primerljivi s posnetki, zajetimi s kamero, ki sta jo držali v roki.
Verjetno nas pretirano ne preseneča, da so bila štiri najpogostejša vedenja počivanje, hoja, raziskovanje in ležanje. V prisotnosti znanega človeka mačke pogosteje jejo in so manj aktivne ter imajo manj stikov z drugimi mačkami, saj se jih te izogibajo, dokler je človek prisoten.
Avtorici, ki sta se v članku zahvalili tudi vsem udeleženim mačkam, zaključujeta, da sta opisali dober način spremljanja vedenja živali, ki je potencialno uporaben tudi za proučevanje drugih vrst. Ker pa je čas zajemanja posnetkov zaradi kapacitete baterije in spomina kamere omejen na nekaj ur, tak pristop ni primeren za spremljanje živali v divjini, temveč le tistih, ki prihajajo redno v stik s človekom.
Mačkam je sledila Angelika.
Dodaj komentar
Komentiraj