24. 5. 2018 – 7.05

Proaktivne hijene

Audio file

Hijene so odličen model za preučevanje kognitivnih sposobnosti živali. Tako v divjini kot v ujetništvu so jih raziskovalke in raziskovalci ujeli pri reševanju problemov in izumljanju rešitev. Vseeno pa vseh kognitivnih in drugih mehanizmov, ki živalim omogočijo inovacije, ne poznamo. Ameriška raziskovalna skupina se je odločila preveriti povezavo med inhibitornim nadzorom in inovacijami pri hijenah.

V članku, ki je bil objavljen v majski izdaji revije Animal Behaviour, je omenjena skupina predstavila uporabo škatle z več dostopi do hrane (angleško multiple-access box) za preučevanje vplivov različnih dejavnikov na inovacije pri hijenah. V nalogi so hijene, ki živijo v živalskih vrtovih v Združenih državah Amerike, skušale odkriti dostop do hrane, ki se je skrivala v škatli. Do hrane so hijene lahko prišle na štiri različne načine. Pri tem pa so raziskovalci in raziskovalke preučili, kako na odkrivanje novih rešitev vpliva sposobnost hijen za inhibitorni nadzor in proaktivnost. Inhibitorni nadzor pomeni, da v primeru, ko živali onemogočimo rešitev naloge na že poznan način, ta hitro preide v iskanje novega načina rešitve naloge. Proaktivnost so merili z vztrajnostjo, motorično raznolikostjo, motivacijo, aktivnostjo, efektivnostjo in odsotnostjo strahu pred novostmi.

V poskusu so bile hijene postavljene v prostor s škatlo, v kateri se je skrivala hrana. Ko so odkrile eno rešitev, je ta rešitev postala nedostopna in hijene so morale odkriti drugo rešitev. Raziskovalci in raziskovalke pa so v tem času beležili njihovo vedenje. Inhibitorni nadzor so na primer izmerili tako, da so merili čas, ki so ga hijene porabile za reševanje že rešene in po novem nedostopne naloge. Motivacijo so določili tako, da so izmerili čas, ki so ga hijene porabile od začetka poskusa do interakcije s škatlo. Vztrajnost pa je predstavljal čas, ki so ga hijene porabile za interakcijo s škatlo tekom trajanja poskusa.

Po eksperimentalnem delu in statistični analizi so odkrili, da inhibitorni nadzor ni bil povezan z uspešnimi odkritji novih rešitev. Veliko boljše je inovativnost hijen napovedovalo proaktivno vedenje, v katerem so bile združene visoka mera vztrajnosti, visoka raznolikost motoričnih akcij, višja aktivnost in nizka boječnost.

Odkritje je bilo v nasprotju s pričakovanji, saj pomen inhibitornega nadzora ni bil tako pomemben za inovacijo, kot je bilo pričakovano glede na raziskave, izvedene na drugih vrstah živali. Vse kaže na to, da je vsaj pri hijenah v ujetništvu za uspešno reševanje problemov najbolj pomembno proaktivno vedenje.

Hijene je spoznavala Zarja.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.