Sadni netopirji

Aktualno-politična novica
14. 11. 2018 - 7.05

Na današnje hladno jutro se selimo v sadovnjake otoške države Indijskega oceana - Mauritiusa. Nedavno objavljena raziskava Univerze v Bristolu se je namreč posvetila pomembnemu vplivu letečih lisic na pridelavo tropskega sadja. Ker je velikost populacije te vrste netopirja v zadnjih letih zaradi človeka močno upadla, so raziskovalke in raziskovalci skušali poiskati rešitev, ki bi omilila spor med pridelovalci sadja in letečimi lisicami.

Mavricijske leteče lisice spadajo v družino netopirjev in so endemične na območju otočja v Indijskem oceanu. Njihovi ekološki funkciji sta opraševanje velikih dreves in raznašanje njihovih semen, kar ima pomembno vlogo pri ohranjanju izginjajočih otoških gozdov. Glavni vir njihove prehrane pa je tudi kultivirano sadje kot denimo liči in mango, kar povzroča nasprotovanje pri lokalnih pridelovalcih sadja. Tako prihaja do iztrebljanja vrste netopirjev. Od letos po Svetovni zvezi za varstvo narave vrsta ni več opredeljena zgolj kot ranljiva, temveč celo kot ogrožena.

V raziskavi so zato preučevali, kako učinkovita je metoda zamreženja dreves z namenom zmanjševanja škode pridelka, ki jo povzročijo netopirji. Podatke so zbirali na območju dveh sadovnjakov ličija in enega sadovnjaka manga. Koliko škode so na sadju tako zamreženih kot prostih dreves naredile leteče lisice, so preučevali z ugrizi v sadju, ki se med posameznimi vrstami razlikujejo. S sadjem kultiviranih dreves se namreč prehranjujejo tudi ptice in podgane.

Rezultati raziskave so pokazali, da so leteče lisice vplivale na četrtino pridelanega sadja, predvsem na nezamreženih višjih drevesih. Presenetljivo so rezultati pokazali tudi, da več škode povzročajo ptice. Uporaba zaščitnih mrež na drevesih se je izkazala kot zelo učinkovita, saj se je vpliv letečih lisic na izgubo pridelka močno zmanjšal.

Čeprav lokalni pridelovalci sadja na Mauritiusu uporabljajo tudi druge metode odganjanja letečih lisic, je zamreženje dreves najučinkovitejše. Raziskava je pokazala, da s sadjem prehranjujoči se  netopirji niso glavni krivci za upad produkcije sadja, kar ob ustrezni predaji informacij raziskave lahko vpliva na preživetje populacije te ogrožene vrste.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.