Točka za kilogram

Aktualno-politična novica
26. 4. 2019 - 7.05

Prekomerna teža je hitro rastoč zdravstveni problem nove dobe. Močnejši posamezniki so pogosto ožigosani zaradi prepričanja družbe, da živijo nezdravo življenje. Toda temu ni vedno tako, saj je debelost tudi dedna lastnost. Znanstveniki in znanstvenice iz ZDA in Velike Britanije so skušali odkriti, kako bi lahko s pomočjo genov določili verjetnost za debelost.

Dovzetnost za prekomerno težo se v redkih primerih lahko deduje prek enega samega gena, ki na primer spremeni ravnovesje nalaganja maščob v telesu. Vendar v veliki večini primerov to ne drži. Na dovzetnost za debelost namreč vpliva nabor različnih genov, zato pravimo, da je lastnost poligenska. Že prejšnje raziskave so odkrile več kot dva milijona genskih različic, ki se pojavljajo pri debelih ljudeh. Nobena od teh različic sama po sebi nima omembe vrednega učinka na debelost, a so ob povečanju njihovega števila močnejši tudi njihovi vplivi.

Raziskovalna skupina je na osnovi zapletenega novega računskega algoritma pretehtala učinek vsake različice posebej in izdelala sistem točkovanja, s katerim napovemo nagnjenost k debelosti. Točkovanje so validirali in ocenili, da triindvajset odstotkov k razvoju debelosti prispevajo geni, preostalo pa je posledica življenjskega sloga.

Predpostavili so, da bo tista desetina ljudi, ki ima najvišje število točk, najbolj nagnjena k prekomerni teži. Nato so model preizkusili na populaciji dojenčkov, mladine in starejših. Pri mladih je znake debelosti razvilo okoli petnajst odstotkov od napovedanih primerov, medtem ko se je za novorojenčke izkazalo, da se kljub podobni teži ob rojstvu razlika z leti povečuje, in sicer skladno z novim točkovanjem. Pri odraslih srednje starosti so ljudje v desetini z največ točkami povprečno tehtali trinajst kilogramov več od tistih v desetini z najmanj točkami. 

Raziskovalci in raziskovalke so sklenili, da njihov način točkovanja učinkovito napoveduje razlike v teži. S pomočjo dodatnih raziskav bi lahko bolj natančno ovrednotili prispevek vsake različice k točkovanju in model izboljšali. Ker je debelost močno povezana s srčnimi boleznimi, bodo lahko ljudje, ki so nagnjeni k debelosti, poskrbeli za zdrav življenjski slog in s tem morda preprečili srčno kap. Poznavanje vpliva genov na debelost nam lahko pomaga pri razumevanju težav, s katerimi se srečujejo ljudje s prekomerno telesno težo, saj lahko kljub enakemu načinu življenja dosežejo drugačno težo kot ostali.

Kljub temu lahko takšno napovedovanje ljudi po nepotrebnem prestraši. Veliko je bilo ljudi, ki so jim z zgoraj opisanim sistemom napovedali debelost, a so ohranili normalno telesno težo. Prav tako se lahko ljudje s prekomerno težo enostavno vdajo v usodo in si napačno razlagajo, da gre zgolj za posledico genetike in da glede svoje telesne teže ne morejo storiti ničesar. Za zdaj velja, da je vpliv okolja najpogostejši faktor razvoja debelosti, zato bi bilo modro takšna točkovanja uporabljati previdno ali jih prepustiti zdravnikom, ki lahko upoštevajo še druge dejavnike.

Med pisanjem se je s sladkarijami debelila vajenka Živa.

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness