30. 11. 2016 – 7.05

Več tobaka

Audio file

Skupina raziskovalcev in raziskovalk iz univerze v Illinoisu je z gensko modifikacijo uspela povečati rast rastline tobaka za do 20 odstotkov. Povišano prirast so avtorji dosegli s spreminjanjem izražanja genov, ki sodelujejo pri zaščiti rastlin pred premočno svetlobo.

Celice rastlin pri procesu fotosinteze s pomočjo sončne svetlobe v zraku prisoten ogljikov dioksid vključijo v molekule sladkorja. Vendar pa je premočna svetloba zanje lahko tudi škodljiva. Zato imajo rastline razvit sistem za zaščito pred soncem, ki odvečno sončno energijo sprosti v obliki toplote.

Preklop med sistemom za tvorbo sladkorjev in zaščito pred soncem  pa je počasen proces. Zgolj kratkotrajna izpostavljenost močnemu soncu lahko vključi zaščitni sistem, ki pa bo ostal vključen tudi, ko bodo sonce že zakrili oblaki. Zaradi tega se pogosto zgodi, da rastline odvečno energijo odvajajo v obliki toplote tudi, ko to ni potrebno. Posledično pa hkrati tvorijo manj sladkorjev, zaradi česar tudi počasneje rastejo.

Avtorji raziskave so za izboljšanje rasti rastlin poskušali povečati izražanje proteinov, ki sodelujejo pri preklapljanju med obema omenjenima sistemoma. Sklepali so, da bo večja količina le teh pospešila preklapljanje, zaradi česar bo manj energije nepotrebno odvedene v toploto. S tem bi se hkrati več energije porabilo za tvorjenje sladkorjev in rast rastline.

Začetni poskusi na rastlini tobaka so pokazali za do 20 odstotkov večjo rast gensko spremenjenih rastlin v primerjavi s kontrolami. Po prvotnem uspehu na modelni rastlini avtorji že načrtujejo preizkus enakega pristopa tudi na nekaterih ključnih poljščinah, kot sta riž in pšenica.

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.