Vejperke sveta, nehajte, prosim!
Vejpanje in drugi podobni načini inhalacij so v zadnjem desetletju vse bolj popularni, tudi ker se tržijo kot manj škodljiva alternativa kajenju industrijsko predelanega tobaka in marihuane. Znanstvena ekipa je preiskala vpliv dveh redčil v tekočinah za elektronske cigarete – vitamina E in tokoferol acetata – na fiziološko neoporečnost membrane v pljučnem mešičku. Ugotovitve je predstavila v reviji Langmuir.
Leta 2019 je ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni ob velikem porastu pljučnih poškodb pri intenzivnih uporabnikih e-cigaret in vejpov prvič izdal opozorilo glede njihove prekomerne uporabe. Vitamin E in njegov derivat, tokoferol acetat, sta bila v študijah, ki so sledile, pri uporabnicah prepoznana kot potencialna krivca za poškodbe pljučnega tkiva. Kljub temu da ju regulatorni organi prepoznavajo kot varna v živilskih izdelkih, izpostavljajo dva problematična vidika uporabe v tekočini za vejpe. Zaradi kopičenja v membrani naj bi motila delovanje pljučnih mešičkov. Poleg tega se ob uparjanju pri visokih temperaturah tvorijo dodatni produkti, ki jih v živilstvu ne pričakujemo, posledično pa tudi ne vrednotimo njihove varnosti.
Znanstvena ekipa je želela preveriti, na kakšen način postopno nalaganje vitamina E in njegovega acetatnega derivata v pljučnih mešičkih vpliva na njihovo fiziološko funkcionalnost. Obe molekuli in nekateri produkti, ki nastanejo med uparjanjem tekočine za vejpe, se namreč usidrajo v tanko plast površinsko aktivnih molekul v mešičkih. Te skrbijo, da membrane mešičkov vzdržujejo napeto, kroglasto obliko in da je izmenjava plinov optimalna. Porušena površinska napetost lahko po drugi strani vodi v vnetje pljučnega tkiva, slabšo predihanost pljuč in škodljiv upad izmenjave plinov v mešičkih.
Poskuse so izvajali na modelni membrani s tanko plastjo surfaktantov. Glavna naloga surfaktantov je stabilizacija površine mešička ne glede na tlak plina, ki se med vdihanjem in izdihanjem spreminja. V študiji so preverjali spremembe v mehanskih lastnostih membrane in tudi strukturno organizacijo molekul na njeni površini glede na različne deleže tokoferola in njegovega acetatnega derivata v tekočini za vejpe. Z naborom mikroskopskih opazovanj in fizikalnih meritev na površini membrane s surfaktantom so ugotovili, da njuno nalaganje zmanjša stabilnost membrane. Nestabilnost izhaja iz povečane fluidnosti membranskih surfaktantov in spremenjene geometrije membrane.
Čikcal je Luka.
Dodaj komentar
Komentiraj