Množični umiki znanstvenih člankov
Novembra je založnik znanstvenih revij Elsevier pričel z umikom do danes že 38 od napovedanih 47 znanstvenih člankov istega soavtorja, objavljenih v znanstveni reviji Science of the Total Environment. Razlog za množičen umik člankov je navajanje lažnih recenzentov s strani korespondenčnega avtorja člankov. V obvestilu o umiku je Elsevierjeva ekipa za raziskovalno integriteto in založniško etiko zapisala, da je bil pri vsakem umaknjenem članku vsaj en recenzent izmišljen. Avtor člankov je namreč kot recenzente predlagal znane znanstvenike brez njihove vednosti ter reviji posredoval njihove lažne e-poštne naslove.
Akademski strokovni pregled oziroma recenziranje je postopek, v katerem članek, ki ga želi znanstvenik objaviti, pregledajo drugi znanstveniki. Recenzente lahko predlagajo avtorji članka, na koncu pa jih potrdijo uredniki in urednice revij. Namen recenzentskega postopka je tako pomoč založniku pri odločitvi, ali naj delo sprejme in objavi v eni izmed svojih znanstvenih revij. Prav tako se z recenzentskim postopkom zagotavlja strokovnost in verodostojnost znanstvenih objav.
Sistem objavljanja znanstvenih člankov se da na različne načine zaobiti. O podobnih primerih prevar so znanstveniki že poročali. Namreč, avtorji lahko v nekaterih revijah ob oddaji članka predlagajo recenzente in zlorabijo sistem tako, da navedejo prava imena znanstvenikov, vendar z lažnimi e-poštnimi naslovi. Na drugi strani je težava v uredniških postopkih nekaterih revij. Če uredniki teh naslovov ne preverijo, lahko zato, ker imajo avtorji dostop do lažnih e-poštnih naslovov, napišejo pozitivne recenzije svojih člankov in povečajo možnost objave. V primeru revije Science of Total Environment so članke pregledali še recenzenti, ki jih je izbral urednik revije, vendar, kot navajajo v uredništvu, članki niso več verodostojni.
V vseh 38 obvestilih o umiku so odgovorni uredniki Elsevierja zapisali, da jim je imena recenzentov in izmišljene kontaktne podatke predložil ekotoksikolog Guilherme Malafaia z Zveznega inštituta Goiano v Braziliji. Malafaia je bil v vseh zdaj že umaknjenih člankih naveden kot korespondenčni avtor ali soavtor. Malaifa je sicer v reviji Science of the Total Environment objavil več kot 70 člankov. Revija, ki je v zadnjih treh letih objavila več kot 7 tisoč znanstvenih člankov, je imela do nedavnega ugleden faktor vpliva. Podatkovna zbirka Web of Science, ki razvršča revije po kakovosti, je sporočila, da je revija začasno izgubila svoj faktor vpliva.
Malafaia je v odprtem pismu zapisal, da je postopek umikanja člankov krivičen in da od urednikov ni prejel jasnih pojasnil glede umika člankov. V enem izmed sporočil so mu sicer povedali, da so trije recenzenti, ki jih je navedel, potrdili, da v recenzentskem postopku niso sodelovali in da so posredovani podatki o njih lažni. V svoj bran je med drugim zapisal, da naj bi pred kratkim ugotovil, da je bil njegov službeni e-naslov zlorabljen, prav tako bi naj bila na temnem spletu deljena njegova gesla in uporabniška imena.
////////////////////
Prejšnji teden je Elsevier po štirih letih od objave iz svoje revije International Journal of Antimicrobial agents umaknil študijo uporabe hidroksiklorokina za zdravljenje covida-19. V študiji, objavljeni leta 2020, so raziskovalci enega izmed francoskih univerzitetnih bolnišničnih inštitutov, Inštituta za mediteranske infekcije v Marseillu preučevali uporabo hidroksiklorokina, zdravila za zdravljenje malarije in avtoimunskih bolezni, kot potencialnega zdravila za covid-19.
Spomnimo, na študijo so se v času epidemije covida-19 opirali številni politiki in vplivneži, med drugim tudi takratni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump. Ameriška uprava za hrano in zdravila je marca 2020 tudi izdala začasno dovoljenje za uporabo hidroksiklorokina. To je preklicala tri mesece pozneje, ko so bolj obsežne študije pokazale, da ni bilo koristi, ki bi presegla potencialna tveganja.
Avtorji so v študiji, v katero je bilo vključenih 36 oseb, pokazali, da naj bi hidroksiklorokin zmanjšal virusno breme v brisih nosnožrelnega predela pri bolnikih s covidom. Še bolj učinkovit pa naj bi bil v kombinaciji z antibiotikom azitromicinom. Takoj po objavi članka so številni strokovnjaki opozorili na mnoge nepravilnosti in pomanjkljivosti študije. Problematična je bila že denimo velikost vzorca. Kot se je izkazalo, so avtorji študije štiri paciente, ki so morali v času študije zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja na intenzivno nego, izključili iz študije. S tem so rezultate obrnili v prid pozitivnosti. Prav tako je bila recenzija članka nenavadno hitra. Samo štiri dni po oddaji članka v recenzijo je bil ta že objavljen. Kot morebiten razlog za to so znanstveniki navajali uredniški konflikt interesov. Namreč eden od avtorjev je bil tudi glavni urednik revije.
V obvestilu o umiku je Elsevierjeva ekipa za raziskovalno integriteto in založniško etiko zapisala, da so bili razlogi za umik študije neetičnost, metodološke nepravilnosti in da so trije avtorji sami kontaktirali urednike, da ne želijo biti več navedeni kot avtorji študije. Etični odbor je denimo ugotovil, da so v študiji navajali antibiotik azitromicin kot standardno zdravilo za zdravljenje pljučnice v Franciji, čeprav to ni bil, ter zato niso pridobili etičnega dovoljenja od pacientov. Prav tako so različno interpretirali pozitivnost rezultatov testov PCR pri kontrolni skupini v primerjavi s skupino, ki je prejela zdravilo.
Članek je objavilo 17 avtorjev, vsi zaposleni na Inštitutu za mediteranske infekcije v Marseillu, ki je eden izmed inštitutov, ki jih je ustanovil nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Omenjeni inštitut v Marseillu je vodil zdaj mikrobiolog Didier Raoult, med drugim tudi eden izmed avtorjev študije, ki je javno promoviral hidroksiklorokin kot učinkovit pri zdravljenju covida-19. V začetku decembra mu je francoska zdravniška zbornica za dve leti odvzela zdravniško licenco. Delovanje inštituta pa je od leta 2022 preiskovala tudi komisija javne univerze Aix Marseilles in pokazala na ponarejanje rezultatov in neetične prakse v študijah. Zaenkrat so iz različnih revij umaknili več kot 30 člankov, ki so jih objavili avtorji univerzitetnih bolnišničnih inštitutov.
Novici sta pripravili vajenka Gloria in Urška.
Dodaj komentar
Komentiraj