21. 10. 2015 – 17.00

VOJSKA NA DOMAČEM PRAGU, DRUGIČ

Audio file

Kot smo poročali že v včerajšnjem OFFsajdu, je vlada včeraj Državnemu zboru v obravnavo vložila predlog novele Zakona o obrambi, s katerim bi Slovenski vojski v obmejnem pasu dala policijska pooblastila in ji tako omogočila sodelovanje pri upravljanju z begunskimi tokovi. Po enodnevni, nedvomno izčrpni, obravnavi, je bil zakon na izredni seji Državnega zbora sprejet s podporo vseh poslanskih skupin, z izjemo Združene levice.Ker nas je ob spremembi temeljnega Zakona o obrambi zaskrbelo za ozemeljsko celovitost naše države, smo se čutili obvezani temo obravnavati še enkrat.

Zakon je sporen predvsem zaradi tega, ker zamegljuje razdelitev pristojnosti med vojsko in policijo, ki sta sicer z ustavo ločeni. Ustavni pravnik Matevž Krivic opozarja, da je bila že dosedanja ureditev s tega stališča sporna, novela pa spornost le zaostruje:

Izjava

Poleg zamegljevanja pristojnosti je prah dvignilo tudi dejstvo, da nova pooblastila, čeprav bodo morala biti vsakič potrjena v parlamentu z dvotretjinsko večino prisotnih poslancev, ne bodo omejena na trenutno situacijo prihoda beguncev. Predlog vlade namreč trajno novelira temeljni zakon. Opozicija, natančneje Združena levica, je zato predlagala sprejem interventnega zakona, ki bi bil vezan le na trenutno situacijo. Vlada pa, kot trdi Krivic:

Izjava

Znotraj te trajne spremembe obrambnega zakona ostajajo tudi številne nejasnosti. Način sodelovanja med vojsko in policijo ter veriga odločanja še nista jasno določena, zakonodajno-pravna služba Državnega zbora pa je izrazila tudi pomislek glede nedefiniranosti območja, na katerem se lahko izvaja tako imenovano “širše varovanje državne meje”. Prav tako bo vlada morala še definirati prisilna sredstva, ki jih bodo pri izpolnjevanju novo pridobljenih pooblastil lahko uporabljali vojaki.

A teh vprašanj vlada v ihti ni imela časa razreševati. Očitno se je res mudilo:

Izjava

Zadrego v konkretnem primeru prihoda beguncev pa bi bilo bolj smiselno od zaostrovanja varnostnih ukrepov reševati z nadgrajevanjem administrativne in logistične zmogljivosti. A pri tem napotitev vojske ne bo pomagala, saj so njihove naloge usmerjene izključno v represivne ukrepe. Zaključi Krivic:

Izjava

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.