9. 3. 2017 – 8.15

Chronova bolezen

Audio file

Pri našem pregledovanju zdravilnih učinkov gandže, ki ga opravimo vsake toliko časa, se bomo tokrat posvetili Chronovi bolezni. Čeprav je področje delovanja kanabinoidov na kronično črevesno vnetje dokaj slabo raziskano, pa kanabis s protivnetnim učinkovanjem za mnoge bolnike pri lajšanju neprijetnih simptomov Chronove bolezni ostaja nepogrešljiva alternativa.

Regionalni enteritis oziroma Chronova bolezen, poimenovana po ameriškem gastroenterologu, ki jo je leta 1932 podrobno opisal, sodi med kronične vnetne črevesne bolezni. Pojavlja se pretežno med mladimi v obdobju med 15. in 25. letom starosti. Vnetje, ki lahko prizadene katerikoli del prebavnega trakta, povzroča značilne neprijetne simptome: drisko, bolečino v trebuhu, izgubo apetita in telesne teže. Vzrok bolezni ni znan in predvidevanja, da vnetje najverjetneje povzročajo bakterije v črevesju, za zdaj še niso uspeli potrditi, saj se bakterije, izolirane v sklopu raziskav, zunaj telesa vedejo drugače kot v črevesju. Tako kot na druge, tudi na Chronovo bolezen vplivata okolje in genetska struktura, med sicer običajnimi dejavniki tveganja pa izstopa jemanje antibiotikov v otroštvu.

Čeprav jemanje antibiotikov pred 2. letom starosti poveča možnosti za kasnejši nastanek Chronove bolezni, se te zdravniki običajno naprej lotijo z njimi in aminosalicilati. V kolikor slednji niso učinkoviti in je nastop bolezni hujši, je potrebno zdravljenje s kortikosteroidi ali imunosupresivi oziroma citostatiki, v skrajnem primeru pa tudi z biološkimi zdravili. Neredki so zapleti, ko se pojavijo ognojki, fistule in zožitve, potreben pa je kirurški poseg.

Zdravljenje s kortikosteroidi in citostatiki, kakor tudi z biološkimi zdravili, lahko povzroča neprijetne stranske učinke. Ti so različni: pri bioloških zdravilih denimo prevladujejo kožne spremembe, zato mnogi bolniki pri spopadanju s Chronovo boleznijo iščejo alternativne rešitve. Nemalo se jih obrne na kanabis, ki po pričevanjih bolnikov uživalcev učinkovito, predvsem pa hitro, odpravlja simptome bolezni.

Na to vpliva več lastnosti kanabinoidov. Ključno je njihovo protivnetno delovanje, ki po predvidevanjih zdravnikov v primeru Chronove bolezni poteka preko obeh glavnih skupin kanabinoidnih receptorjev. CB1 in CB2 receptorji se namreč nahajajo tudi v predelu črevesja, pri čemer protivnetno učinkovanje sproži predvsem aktivacija slednjih, na posledice vnetja pa vpliva tudi aktivacija receptorjev CB1, ki zmanjšuje pretirano stimulacijo črevesja, prepustnost epitelija in izločanje.

Ko govorimo o učinkovinah kanabisa, protivnetno deluje predvsem kanabinoid CBD, malce blažje terpen beta kariofilen, posredno pa tudi THC. Ta in drugi kanabinoidi pa so pomembni tudi zaradi drugih lastnosti, s katerimi lahko vplivajo na spremljevalne simptome Chronove bolezni. Zaznamuje jih na primer protibolečinsko delovanje, spodbujanje apetita, lajšanje slabosti in zmanjševanje krčev.

Navkljub dobrim izkušnjam bolnikov, ki naj bi segale daleč v preteklost, ko so se trebušnih vnetij prav tako lotevali z gandžo, je raziskav o vplivu kanabinoidov na Chronovo bolezen relativno malo. Tudi tiste maloštevilne globjih vzrokov in povezav ne pojasnjujejo, na ponavadi skromnem številu testnih subjektov pa precej površinsko ugotavljajo zlasti zmanjšanje značilnih bolezenskih simptomov in izboljšanje splošnega počutja. V glavnem se osredotočajo na učinkovitost THC-ja in pri tem delovanje drugih učinkovin praviloma zanemarjajo. V Združenih državah Amerike se kanabis za namen lajšanja simptomov Chronove bolezni sicer uporablja v več kot 20 zveznih državah.

***



Ko govorimo o uporabi konoplje v medicinske namene, ne moremo mimo zadnje domače aktualnosti. Vlada bo po napovedih že na eni od prihodnjih sej odločala o spremembah Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, ki, kot smo pravilno napovedali januarja, prinaša premestitev rastline konoplje iz prve skupine prepovedanih drog v drugo, za katero je dovoljena medicinska uporaba. Prvotno je Ministrstvo za zdravje nameravalo za zdravljenje dovoliti zgolj socvet konoplje oziroma kanabis ter ga v drugi skupini pridružiti THC-ju, tinkturam in ekstraktu konoplje. Rastlino so nameravali pustiti v prvi skupini, a so se po številnih pripombah vendarle odločili drugače. Sama premestitev rastline konoplje v praksi ne prinaša ničesar novega, predvsem pa ureditev še naprej ostaja v nasprotju s konvencijami Združenih narodov o mamilih. Prav tako ostaja nerazrešeno vprašanje terminologije.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.