22. 12. 2016 – 8.15

Uredba o razvrstitvi prepovedanih drog

Audio file

Navkljub veselemu decembrskemu razpoloženju skušamo v Vsemogočni travici resno držo ohranjati z že prejšnji teden načetim domačim dogajanjem, povezanim z medicinsko uporabo konoplje. Ob izteku javne razprave glede predlaganih sprememb in dopolnil Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog tokratno oddajo posvečamo pojasnilom Ministrstva za zdravje, ki jih za nazorno ponazoritev ponavaljajočih se argumentov, s katerim vztrajno zagovarjajo najstrožjo prepoved konoplje, objavljamo v celoti. Za uravnoteženost mnenjskih vršičkov na vago dodajamo tudi komentar opozicijske Združene levice. 

Z zdravstvenega ministrstva so nam pojasnila, za katera smo prosil že pred prejšnjo edicijo Vsemogočne travice, poslali minuli petek, ob izteku javne razprave Uredbe o spremembi in dopolnitvah Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog. Nanjo je po neuradnih informacijah prišlo okoli 40 pripomb* in dopolnil, ki so se, kot je mogoče sklepati po predhodnih napovedih, večinoma nanašale na status rastline konoplja. Ta je, kot je znano, še naprej uvrščena v 1. skupino prepovedanih drog, kljub drugačnim zahtevam tako parlamentarnega odbora za zdravstvo kot Zdravniške zbornice Slovenije. Na ministrstvu podani predlog utemeljujejo z naslednjimi besedami:



S spremembo uredbe se standardizirani cvetni ali plodni vršički rastline konoplje, iz katerih smola ni bila iztisnjena, razvrščajo v drugo skupino prepovedanih drog. S tem se omogoča njihova uporaba v medicinske namene. S spremembo uredbe, ki je do 16. 12. še v javni razpravi, Ministrstvo za zdravje zagotavlja ustrezne pravne podlage za zdravljenje z medicinsko konopljo kot zdravilom, s čimer sledimo izhodiščem, ki jih je Delovna skupina za področje predpisovanja medicinske konoplje in kanabinoidov pri Zdravniški zbornici Slovenije zapisala v svojem poročilu. S to spremembo bo v Sloveniji na zdravniški recept mogoče predpisati tudi vršičke konoplje, kar nas uvršča med zelo redke države EU, kot so Nizozemska, Češka, Italija, ki to omogočajo. Zaradi tveganj, ki jih zloraba konoplje lahko predstavlja za zdravje ljudi, posebej mladih, konoplja ostaja v prvi skupini prepovedanih drog.

Odbor za zdravstvo je 7. oktobra ministrstvo za zdravje ob premestitvi konoplje pozval tudi, naj v prihodnjih dveh mesecih pripravi ustrezno pravno podlago za legalizacijo konoplje v medicinske namene. Kaj je je ministrstvo storilo v tem času?

Odbor Državnega zbora za zdravstvo je na svoji 22. nujni seji sklenil, da naj Ministrstvo za zdravje pripravi ustrezne pravne podlage, ki bodo omogočile zdravljenje z medicinsko konopljo, kot zdravilom. Predlog Uredbe o spremembi Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog uvaja spremembe, ki bodo omogočile dostop do tovrstnih vršičkov bolnikom na recept. Predlog uredbe bo do 16. 12. v javni razpravi, potem bo sledilo še medresorsko usklajevanje predlaganih sprememb in sprejem uredbe na Vladi.

Za ureditev področja namenjeni rok se je iztekel, zato smo zdravstveno ministrstvo za konec vprašali, kdaj bo torej omogočeno zdravljenje s konopljo?

Za začetek predpisovanja standardiziranih cvetnih ali plodnih vršičkov rastline konoplje, iz katerih smola ni bila iztisnjena, je poleg spremembe uredbe, ki je v pristojnosti Ministrstva za zdravje, potrebno pripraviti tudi smernice za predpisovanje tovrstnih pripravkov, ki jih bodo pripravili strokovnjaki posameznih področji medicine, pri katerih obstajajo indikacije za predpisovanje vršičkov konoplje. Te smernice bodo nujne za predpisovanje tovrstnih preparatov pacientom, zato bo priprava teh vsebin odigrala ključno vlogo pri uvedbi zdravljenja z vršički konoplje. Smernice se trenutno že pripravljajo, prav tako je Zdravniška zbornica začela izobraževanja zdravnikov o  učinkih tovrstnih preparatov.   

Takšne podobne argumente je iz ust zdravstvene ministrice Milojke Kolar Celarc slišala tudi poslanka predlagateljice oktobrske seje zdravstvenega odbora Združene levice Violeta Tomič ob postavljenem poslanskem vprašanju, kaj je ministrstvo storilo v zvezi s pobudo odbora. Tako s takratnim odgovorom ministrice (17. trak) kot tudi s predlaganimi spremembami Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog v opoziciji niso zadovoljni.

izjava

Tomič pa ob tem napoveduje nadaljnje korake.



izjava

*Po navedbah Dela naj bi z Ministrstva za zdravje poročali o 56 prispelih pripombah in dopolnilih, med drugim tudi iz Ministrstva za pravosodje in Generalne policijske uprave. Sami uradni odgovor MZ še čakamo.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.