9. 1. 2013 – 23.00

phish

Audio file

1.  CD, 1 (marley,oni) TRENCH TOWN ROCK phish 5.15

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

Trench Town Rock, uvodna izvedba klasike Boba Marleya, tokrat v interpretaciji skupine Phish s koncerta v Star Lake Amphitheatru v Burgettstownu v Pensilvaniji, 11. avgusta 1998. leta. Posnetki s tega koncerta so izšli prejšnji mesec, 11. decembra 2012, na dvojnem DVDju z naslovom Star Lake 98. Izvedba Trench Town Rock, ki je vzpostavljala razpoloženje, se je takoj prelila v naslednjo pesem Julius.

2.  CD, 2 (oni) JULIUS phish 9.49

Nocoj se bomo končno, res končno, posvetili zasedbi Phish, ki bi jo morali v tej oddaji, navdušeni tudi nad tako imenovanimi ameriškimi jam zasedbami, torej tistimi zasedbami, ki si na koncertih rade privoščijo razprostranjena preigravanja in tudi improvizacije, obravnavati že zdavnaj. Pa je iz cele vrste razumljivih in nerazumljivih razlogov doslej sploh še nismo. Ker pa je opus te zasedbe obsežen, sem moral razmisliti, kako in s katerega konca se ga lotiti. Delo mi je olajšalo dejstvo, da so Phish v pravkar minulem letu 2012 objavili vrsto koncertnih plošč, ki lahko predstavljajo dober začetek. Najnovejša izdaja je prav omenjeni dvojni album Star Lake 98. Zato sem začel kar z njim, torej od konca. Njihova zadnja redna studijska izdaja pa je album Joy iz leta 2009. Studijskih plošč so objavili kakih ducat, odvisno od štetja. Teh se bomo lotili v kaki pregledni oddaji Moč pesmi eno od bodočih prvih sred v mesecu enkrat letos. Ob raznih prilikah pa bomo prečesali še koncertne plošče. Teh je kar neobvladljiva množica. Podobno, kot Grateful Dead, Widespread Panic, Allman Brothers Band in ne nazadnje Frank Zappa, imajo tudi Phish razne nize koncertnih izdaj. Najnovejša je Live Bait, v okviru katere sta letos izšla sedmi in osmi del. Pred tem je v drugi polovici devetdesetih izhajal še niz z enostavnim naslovom Live Phish, ob tem pa so kajpak izhajale še bolj uradne koncertne izdaje, ki jih je kakih deset. Zadnja v nizu je Chicago '94 s šestimi CDji, objavljena julija lani. Tudi izbor z nje si bomo privoščili ob kaki priliki.

Mi pa nocoj nadaljujmo z izborom z dvojnega DVDja Star Lake '98 s koncerta skupine Phish v Star Lake Amphitheatru v Burgettstownu v Pensilvaniji, 11. avgusta 1998. leta. Naslednji posnetek je izvedba pesmi Time Loves a Hero, še ene priredbe, tokrat zasedbe Little Feat.

3.  CD, 3 (littlefeat) TIME LOVES A HERO phish 5.46

Korenine zasedbe Phish segajo v 1983. leto, ko so se zbrali kitarist in pevec Trey Anastasio, kitarist in pevec Jeff Holdsworth, basist Mike Gordon, bobnar Jon Fishman in leto kasneje še tolkalec Marc Daubert. 1985. leta je zasedbo zaokrožil klaviaturist Page McConnell. Vendar je istega leta iz skupine šel tolkalec Daubert, leto za njim pa še kitarist in pevec Jeff Holdsworth, tako da se je zasedba Phish ustalila v obliki kvarteta Anastasio, Gordon, Fishman in McConnell. Tako so nadaljevali do leta 2004, ko so za nekaj časa prenehali z delom in se ponovno zbrali leta 2008. Najprej za par nastopov, nato pa se niso več mogli ustavit.

Z dvojnega koncertnega DVDja Star Lake '98 poslušajmo naslednji posnetek, Bittersweet Motel.

4.  CD, 4 (oni) BITTERSWEET MOTEL phish 4.30

Tile posnetki, s katerimi se ogrevamo za temeljitejše povzemanje opusa ameriške skupine Phish niti niso značilni zanje. Za začetek smo namreč slišali pet do največ desetminutne izvedbe, kar je zanje malo, če vemo, da je kar nekaj njihovih koncertnih izvedb dolgih po pol ure. Ob tem smo slišali že dve priredbi, Boba Marleya in Little Feat, zdaj bomo še eno, pesem Ginseng Sullivan Normana Blakea.

5.  CD, 5 (blake) GINSENG SULLIVAN phish 4.00

Nasploh so nekateri tisto poletno turnejo skupine Phish 1998. leta, na kateri je bil koncert v Star Lake Amphitheatru v Burgettstownu v Pensilvaniji, 11. avgusta 1998. leta dvajseti po vrsti, poimenovali 'poletje priredb', ker je skupina Phish na vsakem nastopu odigrala priredbo kake pesmi, ki je pred tem še nikoli ni. Nasploh vemo, da so njihovi koncerti vsak posebej dogodek zase in da dva nista bila enaka.

Ob tem so Phish, podobno, kot Grateful Dead in njihovi nasledniki, odigrali večurne koncerte, po navadi razdeljene v dva dela. Prvi del je bil dolg kako uro ali uro in pol, s krajšimi izvedbami, v drugem pa so eksplodirali. Mi smo trenutno še pri prvem delu nastopa skupine Phish. Do drugega pravzaprav danes sploh ne bomo prišli, čeprav nas tam recimo čaka petintridesetminutna odlična izvedba pesmi Runaway Jim. To si bomo prihranili za kdaj drugič in nocoj – tudi zaradi premalo časa - raje poslušali izvrstno, eno nasploh najboljših izvedb njihove pesmi Gumbo, ki jo najdemo na dodatnem disku za prve naročnike dvojnega DVDja Star Lake 98, z naslovom So Inclined. Na njem je par izbranih koncertnih posnetkov z raznih nastopov skupine Phish konec devetdesetih let. Omenjena izvrstna dvajsetminutna izvedba pesmi Gumbo je z nastopa na istem mestu, v Star Lake Amphitheatru v Burgettstownu v Pensilvaniji, vendar leto prej, 13. avgusta 1997. leta.

6.  CD, 6 (oni) GUMBO phish  19.43

Od zasedbe Phish se za nocoj v oddaji Izven zakona poslavljamo s pesmijo Sample In A Jar, s katero so sicer zaključili šele prvi del nastopa Star Lake Amphitheatru v Burgettstownu v Pensilvaniji avgusta 98, mi pa zaključujemo prvo od predvidenih še mnogih vračanj k zasedbi Phish. Milko Poštrak vas do naslednjega tedna lepo pozdravljam!

7.  CD, 7(oni) SAMPLE IN A JAR phish 5.17

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.