24. 12. 2024 – 19.00

Blind Girls: An Exit Exists + Half/Cross: Penitent

Audio file
Vir: Naslovnici

Blind Girls: An Exit Exists (Persistent Vision, Secret Voice, Life Lair Regret, 2024)

Leto 2024 je bilo zagotovo uspešno leto za žanr screama. Ne le da so se iz spanja začele prebujati nekatere starejše kultne zasedbe, Pg.99, Saetia, Envy, Raein, ki veselo napovedujejo nove turneje, izšlo je tudi nemalo izjemnih albumov mlajših zasedb, kot so Frail Body, Massa Nera, Mališa Bahat in ne nazadnje Blind Girls.

Vir: Bandcamp, kompozicija Julian Lavrič
Audio file
6. 7. 2024 – 19.00
Kaj letos ponuja screamo?

Ponos avstralske screamo scene, zasedba Blind Girls, je sicer na sceni že dobrih deset let, a če je bil kdaj čas, da s screamo ploščo zasijejo na sceni, je to danes. Že ptički na vejah čivkajo, da plošča An Exit Exists predstavlja eno boljših screamo plošč leta. Blind Girls sestavljajo basist Mark Grant, kitarista Julian Currie in Luke Sweeney, bobnar Ben Smith in vokalistka Sharni Brouwer. Za celotno vzdušje albuma je v precejšnji meri odgovorna prav Brouwer, album je namreč osebna izpoved žrtve nasilnih in toksičnih ljubezenskih razmerij.

An Exit Exists je od začetka do konca natančno to, kar predstavlja naslov – krik za pobeg stran od slabih vzorcev. Pekel so ljudje okrog nas, toda tudi mi smo pekel, dokler sodelujemo v slabih odnosih in s tem onemogočamo procese celjenja lastnih ran, pa tudi ran drugega.

Čeprav nas vokali od začetka do konca držijo v trdem primežu fokusa, inštrumentalno plošča nikakor ne zaostaja. Rifi so enako besni, kitarski breaki zavidanja vredni, ritem sekcija pa je nadvse dinamična. Dissonance, naslov prve skladbe od dvanajstih, namigne, da ni dobre plošče brez rabe disonance. Po prvi skladbi se hitiči vsujejo kot ose na meso, začenši s skladbo Loveless in nato s komadom Blemished Memory, dokler ne prispemo do skladbe Less Than Three, ob kateri se nam srce prvič zlomi pod težo spominov na masaker vseh čustev, ki smo jih kadarkoli gojili brez računice.

Glasba benda nas med drugim spomni tudi na slovensko screamo zasedbo zbrucz. Vokali Brouwer so namreč enako čustveno nabiti in uničujoči kot vokali Alex Češek, na zbrucz pa nas spomni še naslov skladbe It's Starting To Rain. Nihče ne bo prav hitro pozabil učinkov skladbe Dežujem.

Vir: Naslovnica
Audio file
16. 7. 2024 – 19.00
Screamo is for lovers, doma in po svetu

Blind Girls bomo naslednje leto lahko videli v naši bližini. Zasedba je napovedala evropsko turnejo, nastopili pa bodo tudi na festivalu Roadburn ob boku benda Pg.99. Plošča An Exit Exists zagotovo predstavlja vrhunec screamo scene leta 2024, hkrati pa je tudi opomin, da ne daješ več priložnosti samozagledanim človeškim lupinam.

 

Half/Cross: Penitent (No Time Records, 2024)

Medtem ko v Sloveniji od 2023 dalje praznujemo renesanso powerviolencea, v tujini ni nič drugače. Za enega hitrejših hardcore albumov so na tem področju poskrbeli člani zasedbe Half/Cross iz Filadelfije. Half/Cross sestavljajo basist Jin, kitarist Richie, vokalist Beef in bobnarka Samantha. Samantho poznamo že od leta 2019, ko je bobne igrala pri živi izvedbi muzike projekta Crowhurst na festivalu Roadburn, pri nas pa smo jo lahko zasledili nastopati z zasedbo Witching, ki se je lani z zasedbo Iskandr ustavila v Klubu Gromka.

Zasedba Half/Cross je nase prvič opozorila leta 2020, ko je izdala prvenec Terminal, nato pa še dve leti kasneje z EP-jem Throes. Bendov novi album Penitent je tako izšel po enako dolgem času. Glede na to, da zasedba deluje bolj kot ljubiteljski projekt, se ob tem, ko razmišljamo o bendovi časovnici, postavi vprašanje, koliko poslušalcev je sploh čakalo na nov izdelek. Glede na slišano zagotovo premalo.

Vir: osebni arhiv Sare Šabjan
Audio file
6. 11. 2024 – 23.00
Show Me The Body, Xiu Xiu, Chelsea Wolfe, Ethel Cain, Half/Cross, Senza, konoha 木ノ葉, Deaf Club

Plošča Penitent se namreč skozi večkratno poslušanje razodene kot ena zanimivejših hardcore izdaj zadnjega obdobja. Težko bi jo opisali kot zgolj hardcore, powerviolence, emoviolence ali posthardcore izdajo, ker se na njej mojstrsko pletejo prvine vseh naštetih žanrov. Štirinajst skladb, ki so vsebinsko prežete z jasnimi kritikami poznega kapitalizma v ZDA, niti za trenutek ne izgubi skupne rdeče niti, tudi kadar se stilsko preobražajo. Pravi užitek je slišati polminutni powerviolence komad Faux Slam, nato pa začetni rif skladbe Blunt Force Trauma, zaradi katerega lahko zagotovo povlečemo vzporednice z bendom Converge. Ko prispemo še do zadnjega komada na plošči, ta potolaži tudi vse ljubitelje screama. In saj veste, screamo je za ljubimce.

Half/Cross z albumom Penitent res poskrbijo za manj in tudi za bolj zahtevne poslušalce. Navidezna lahkotnost, s katero se v dvaindvajsetih minutah sprehodijo čez vse elemente, je enostavno neverjetna. Premikamo se med sempli, počasnimi solo kitarskimi deli, izbruhi vokalnih vložkov, hitrega, potem še hitrejšega udrihanja po bobnih, screamo vokalnimi deli, značilnimi hardcore breaki. Prav vsak glasbeni element na plošči najde smisel, ničesar ni preveč.

Žal ne kaže, da bomo Half/Cross kmalu videli v Evropi. Dva člana sta učitelja in tako odvisna od šolskih počitnic, dva pa igrata še v drugih zasedbah z bolj zapolnjenimi urniki. Samantha je članica bendov Witching in Lástima, član Lástime je tudi Richie. Kljub primanjkljaju žive potešitve obravnavane muzike nam bo album Penitent ostal v spominu, ko bomo premlevali čudovite glasbene izdelke leta 2024.

 

Aktualno-politične oznake
Leto izdaje
Avtorji del
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.