16. 8. 2016 – 19.00

JASTREB: ORIENT AND OCCIDENT

Vir: Naslovnica

Urtod Void Records, 2016

 

Jastreb je bil ustanovljen leta 2012 kot solo projekt Nika Potočnjaka, bolj znanega kot člana zagrebških psihedelikov Seven That Spells. Že več kot dvajset let ustvarja glasbo z raznoraznimi projekti, poleg Jastreb in STS širi obzorja še  pri bendih Otrovna Kristina in Pogavranjen. V današnji oddaji bomo pod drobnogled vzeli njegov zadnji izdan album Orient and Occident na novo mutirane zasedbe Jastreb. Po EP-ju leta 2012 in prvencu Mother Europe leto kasneje na novi izdaji najdemo imena z vseh koncev sveta. Poleg Nika Jastreb na albumu sestavljajo ustanovni član The Mars Volta in Laddio Bolocko Blake Fleming za bobni, Gordan Tomić iz Amygdala in Cojones z basom, Albin Julius za sinti, Adam Cadell iz dua The Scapes z violino in Lina Baby Doll iz Deutsch Nepal z vokali.

Vsak član prihaja iz drugačnih glasbenih ozadij, kar se zvokovno pokaže v razpeti glasbi nekje med vzhodom in zahodom, kot to pove sam naslov. S prvim posluhom albuma zaznamo širše odkrivanje vzhodnjaških glasb glede na prejšnji izdaji, ki sta bili instrumentalni, idejno pa sta ostajali v trših, ponavljajočih se riffih.  Orient and Occident je sestavljen iz štirih desetminutnih komadov, ki se prav tako kot na predhodnem albumu gradijo skozi repeticijo, obenem pa z raznolikimi glasbili in monotonim vokalom Line Baby Dolla vedno znova dosegajo hipnotični učinek spacerockovskih razsežnosti. Kljub temu da album opisujejo kot okultni krautrock, na njem najdemo ogromno prvin psihedelije, ki z violino in orientalskim igranjem kitare spomni na Secret Chiefs 3 v zadnjem komadu Let go.

Avtor vseh besedil je Lina Baby Doll, ki napram svojemu projektu Deutsch Nepal zveni bolj izstopajoče in čistejše, skupna stvar pa je predvsem temačnost tako v barvi in glasu kot v besedilih. Uvodni The Island na polno moč zadoni ob ponavljajočem kričanju: »Freedom as an island!«, medtem ko nas naslednji spomni na vsestranskega italijanskega umetnika Piera Paola Pasolinija v komadu Pasolini Nightmare. In prav tako kot komad Amanda Lear poslušalca pripravi do iskanja povezav med umetnikom in francosko disko divo ter psihedelično, zasanjano glasbo in besedilom oziroma njuno vlogo na albumu. Blakeovo igranje na albumu je zelo raznoliko, preko mirnejših nevpadljivih ritmiziranj v komadu The Island do zanimivejših jazzovskih poudarkov v komadu Amanda Lear. Komad Let Go je najbolj razgiban komad, ki se preko šumov in efektiranega vokala ustavlja in začenja znova v igrivem ritmu.

Niko je naveden kot glavni aranžer komadov in avtor celotnega miksa, ne moremo pa pozabiti njegovih kitar, ki skozi celoten album vijejo glavno melodijo. Če Jastreb v vseh zdajšnjih reinkarnacijah primerjamo s Seven That Spells, imajo še vedno bolj odprto in svobodnejšo formo komadov. Najsi bo to v hrupnem istoimenskem EP-ju ali pa najnovejšem čistejšem in idejno bogatejšem Orient and Occident. Album je še en projekt, ki bo najverjetneje ostal le še en zvočni zapis, ki ga žal ne bomo v živo nikoli videli. Glede na slišano pa lahko trdimo, da je Niko z nabrano ekipo zadnjega albuma z Jastrebom pripravljen odkrivati nove glasbene vetrove iz celega sveta.  

 

Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.