NICE NICE: Extra Wow
Warp, 2010
Kultna britanska založba Warp, ki v zadnjih letih opazno širi svoj izdajateljski diapazon, še vedno zelo uspešno išče in lansira vedno nove in zanimive bende. Ameriška skupina Nice Nice ni pri tem nobena izjema, saj bi si jih še nekaj let nazaj le stežka zamislili v Warpovem košu. Ob boku ustvarjalcev, kakršni so denimo Tyondai Braxton in Battles, trenutno tvorijo najzanimivejši kos Warpove pogače. Po izidu njihovega, sicer že drugega albuma Extra Wow pred točno mesecem dni, sem se avtor tele recenzije lahko pošteno tolkel po glavi, ker sem si dovolil zamuditi njihov koncert v Berlinu skupaj s hišnimi kolegi Battles na enem izmed dogodkov ob dvajsetletnici založbe Warp. Če je bil njihov tedanji nastop v živo vsaj pol toliko dober kakor godba na njihovi novi plošči, je bil več kot vreden ogleda. Stare priložnosti nimajo navade, da bi se vračale, zato pa imamo v današnji oddaji pred nami njihovo ploščo Extra Wow.
Naslov albuma je več kot primeren, saj nas njegova vsebina presune že takoj ob prvem stiku. Silovit zvočni udarec, ki ga pričara duet v postavi Jason Buehler in Mark Shirazi, je tako presunljiv, da nas zlahka potegne v tok dogodkov za nadaljnjih petdeset minut. Ko pridemo do četrtega komada On and On, se prava divja vožnja na ritmičnem vrtiljaku zares začne in se umiri šele pred koncem plošče v zadnjih dveh komadih. Dovolite si in svoje ojačevalce odprite na malce višjo raven kot ponavadi, saj je glasba zasedbe Nice Nice prav narejena za nekolikanj glasnejše poslušanje. Njen pravi pogon začutimo šele na nekoliko višji jakosti in takrat bi lahko njen učinek primerjali z razoranostjo, ki jo v telesu pušča techno glasba na sintetičnih drogah po plesiščih širom sveta, pa čeprav samo v domači dnevni sobi.
Extra Wow je plošča, ki v pretežni meri ponuja inštrumentalno glasbo. Besedila se pojavijo le v nekaj skladbah, One Hit, Everything Falling Apart, Big Bounce, See Waves in A Vibration, pa še takrat ne nujno kot vodilna nit skladb. Največkrat nastopajo v nekakšnem psihedeličnem smislu, zgolj kot kakšno naštevanje ob otvoritvenih temah, ali pač mantrično vokaliziranje kot denimo v skladbi A Little Love. Nasploh glasba skupine Nice Nice temelji na močnih, večplastnih ritmičnih strukturah, ki so glavno vodilo skladb. Tudi melodični inštrumenti v posameznih kompozicijah so nemalokrat uporabljeni zgolj v ritmičnem smislu. Njihova fascinacija s tem prvinskim gradnikom glasbe se najbrž kaže tudi v uvrstitvi skladbe See Waves, ki je povsem navdahnjena z Afriko in tamkajšnjo tribalno ritmiko.
1 Set And Setting 3:46
2 One Hit 3:19
3 A Way We Glow 2:52
4 On And On 3:35
5 Everything Falling Apart 2:59
6 Big Bounce 4:05
7 See Waves 4:45
8 A Vibration 3:47
9 A Little Love 4:04
10 Double Head 3:48
11 Make It Gold 4:09
12 New Cascade 4:55
13 It's Here 5:19
Dodaj komentar
Komentiraj