SWINGIN' UTTERS: POORLY FORMED
Fat Wreck Chords, 2013
Kalifornijska punk rock zasedba Swingin' Utters je eden od tistih bendov, ki jih ne boste videli na glavni mestni ulici. Tam ni prostora za ta vpliven punk rock bend iz San Francisca. Ne počutijo se dobro v sredinah, ki prisegajo na piarovske trike, nimajo časa za pretvarjanje. Lahko bi dodali, da je bila za njih na prvem mestu vedno glasba, vendar bi bilo to pretiravanje ali zavajanje. Glasba je bila za Swingin' Utters vedno na drugem mestu, saj so morali člani zasedbe za preživetje opravljati različna dela, da so podpirali svoje družine in se prebili skozi mesec. Delavski bend pač.
Swingin' Utters nikoli niso imeli sreče, da bi lahko svoja žezla kovali na plečih popularnosti punk rocka v drugi polovici devetdesetih in v novem tisočletju. Ko so drugi bendi osvajali Evropo in Japonsko, so Swingin' Utters ostajali doma. Sem in tja so sicer šli na kakšno turnejo in snemali albume. Teh se je v 24 letih nabralo osem. Vmes so se posvečali tudi mnogim stranskim projektom, od katerih gre omeniti predvsem folk-punkrockovskega Filthy Thieving Bastards. Gonilno silo slednjih prav tako kot v Swingin' Utters predstavljata vokalist Johnny Bonnel ter kitarist in vokalist Darious Koski. Leta 2003, ko so Swingin' Utters zapadli v stanje mirovanja, se je zdelo, da bodo izdajali samo še plošče svojih stranskih projektov. Pa vendar so se Swingin' Utters vrnili leta 2011 in izdali dobro sprejeto ploščo "Here, Under Protest". Peterica je namreč po letih posvečanja družinam in stranskim projektom znova začela koncertirati in snemati.
Swingin' Utters se tako po dveh letih vračajo z novo studijsko ploščo, ki nosi naslov "Poorly Formed". S to bend znova potrjuje, da še zmeraj lahko napiše in predstavi odlične punk rock komade, ki jih najdemo na temeljnih albumih, kot so "The Streets of San Francisco", "A Juvenille Product of the Working Class" in "Five Lessons Learned", s katerimi so vplivali na mnogo mlajših punk rock bendov.
Čeprav so Swingin' Utters skoraj vse albume izdali pri Fat Wreck Chords, so bili vedno neklasičen bend te založbe. Njihova glasba se namreč napaja iz bendov, kot so Sham 69, Stiff Little Fingers in The Clash ter Replacements in Velvet Underground. Seveda ne smemo pozabiti tudi irskih barskih mušic The Pogues. Prav to gnetenje vplivov, v katero vpletajo slogovno odlično zasnovana introspektivna besedila, pa dela njihovo glasbo žlahtno in zanimivo. Kritiki jim priznavajo pristnost in neizumetničenost.
Album "Poorly Formed" je v primerjavi s predhodnikom hitrejši, bolj direkten. Pesmi so poskočnejše, gibljivejše. Vsaka lahko stoji sama zase. Mogoče je to tudi razlog, da mu lahko očitamo manjšo razdrobljenost, zdi se namreč, da mu mestoma manjka povezanosti. Kljub temu "Poorly Formed" še vedno predstavlja prepoznaven zvok zasedbe, ki spretno spaja polhitri in udarni pankrokerski ritem z odrezavimi in zlogovno poudarjenimi kitarami, ki jim za pozornost ni treba navijati distorzije. Na plošči ne umanjka niti vedno prisoten in lepo izveden folkovski moment, ki pride najbolj do izraza v zaključni pesmi "Sevita Sing". Svojstveni in vitalni pankrokerski godbi, ki se spogleduje tako s protopankom kot folkom, pa poseben odtenek daje glavni vokal Johhnyja Bonnela, ki ga okrušenega in rohnečega na določenih komadih nadomešča bolj svetel in uglajen vokal Dariousa Koskija.
Swingin' Utters uvrščajo med pomembne ameriške punk rock bende že od leta 1995, ko so pri založbi New Red Archives izdali album "Streets of San Francisco". Z novim albumom "Poorly Formed" peterica dokazuje, da osvežena in znova živahna kljub starosti še vedno skriva privlačnost in prepričljivost, s katerima si je zagotovila mesto med vplivnimi imeni scene.
Swingin' Utters bodo prihodnji četrtek gostovali na tolminskem festivalu Punk Rock Holiday.
Dodaj komentar
Komentiraj