15. 1. 2015 – 19.00

TUMIDO: Nomads

Vir: Naslovnica

Interstellar, 2014

 

V povprečni dnevni rutini si najpogosteje prizadevamo za mir in počitek od siceršnjega skorajda neprestanega stresa, kar zlahka vodi vse do roba pasivnosti. Take dnevne rutine pa si vseeno ne delimo vsi, vsaj ne v celoti. Nekateri skrbijo, da do roba pasivnosti ne pridejo. Merimo namreč na nelagodno nabitost zvoka avstrijske tričlanske skupine Tumido. V triu, ki ga sestavljajo Bernhard Breuer, Gigi Gratt in Mario Stadler, je vsakdan malce drugače zastavljen. 

O Grattu, priznanem multiinstrumentalistu, lahko na primer preberemo, da je izredno vpleten v glasbeno mrežo Ottenheima in Linza. Po poročanju spletne strani Music Austria aktivno sodeluje vsaj v petih glasbenih skupinah, ki žanrsko variirajo od romskega ansambla do skupine NI, ki nastopa v neofuturističnih kostumih. Njegovega pajdaša in bobnarja Bernharda Breuerja najdemo v podobni vlogi – samo v lanskem letu je v treh glasbenih skupinah sodeloval pri treh albumskih izdajah. Vse od leta 2002 tudi sama sestavljata skupino Tumido, v kateri sta na petih albumskih izdajah prikazala široko paleto glasbene izraznosti. 

V zadnji izdaji, Nomads, se jima je pridružil še Mario Stadler, ki je na albumu aranžiral tako kitaro in bas kot tudi elektronsko podlago. Album je bil posnet v Goon Studios v Linzu, kjer je Stadler aktiven kot producent. Z dvojico je v preteklosti že sodeloval, in sicer na lanskoletni izdaji Vakuum, ki je v celoti temeljila zgolj na zvokih trobent in je predstavljala nekoliko drugačno, ambientalno-avantgardno izdajo skupine Tumido. Nomads je zastavljen veliko bolj razgrajaško, vzdušje je bolj podobno albumu Hunde iz 2011. 

Na plošči Nomads ostaja skupina instrumentalne narave, zaznati pa je precejšnje kopičenje zvokov. V petih skladbah in cirka 32-ih minutah je prostora za mentalni oddih relativno malo. Začenši kar s prvim komadom, Gubbat, se po nejasnem uvodu zvrsti kopica neobičajnih zvokov, med katerimi pozornost prevzema Gigijeva trobenta, ki s celotnim vzdušjem spominja na skandinavsko avantgardno jazzovsko skupino The Thing. Bernhard Breuer se v sledečem komadu Nuuk povsem razigra na bobnih in agresivno menjuje med bolj in manj nabijaškimi deli. S psihedeličnim vzdušjem je najbolj pomirjujoč tretji komad, Isny, katerega začetek spominja na modernejši trap žanr. A ta se še v istem komadu preobrne v industrijsko mešanico rocka in eksperimentalne glasbe ter se izgubi v elektronskem šumu. Omembe vreden je tudi zadnji komad, ki s svojo dolžino 12-ih minut album zaključi v nenasilnem, kraut-rockovsko obarvanem odzvenu. 

Tumido so se s ploščo Nomads spet podali v polje žanrskega kombiniranja, ki tokrat pride do izraza v drugačni luči. Elektronska podlaga vpelje industrijsko, strojno noto, s katero nas seznani že sama naslovnica albuma, ki jo je oblikoval Ralf Tronstoner. Izdelek zagotovo ne dopušča lahke poslušalske izkušnje, prikazuje pa svet improvizirane avantgarde, ki se meša z žanri progresivnega rocka in duba. Tumido so na naših tleh redni gosti v Menzi pri koritu, upamo da se tudi z materialom iz nove plošče znajdejo pri nas.

 

https://tumidomusic.bandcamp.com/releases

http://old.radiostudent.si/article.php?sid=16979

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.