21. 10. 2023 – 16.30

KAM PA KAM?

 

Glasba

 

Klubski maraton!

 

C.M.A.K. Cerkno, ob 20.00: KM23 v Cerknem: Jolted + Bregove dere

 

V Cerkno prihaja Klubski maraton RŠ s frišnim vetrcem slovenske glasbe.

Jolted | sunkoviti težkokategorniki

Jolted je ljubljanski tris vokala, basa in bobnov, ki s sunkovitimi rifi navigira med žanri sludgea, noisa in hardcora. Vnema ušesa, trese drobovja in sproža neusmiljen kaotični vrtinec surove energije in zvočnega pekla, ki raztrešči misli in pritiska ob rob neizprosne glasbene izkušnje.

Aleksander Jovanović: vokal

Jan Franko: bas

Matija Dolenčič: bobni

 

Bregove dere | Nič kaj tiha voda

Bregove dere je naveza starih znancev širom Slovenije, ki orbitira okrog domače impro in tiste malo bolj popackane kitarske scene ter šopa progresivno, akustično in z zanosom. Njihova glasba kot bučanje reke potegne poslušalce v nepredvidljivo odisejado barv ter jih potopi v svet evokativnih melodij, domiselnih aranžmajev in temačnega melosa.

Matjaž Karlovčec: klasična kitara, vokal

Robi Erzetič: bobni

Matej Kržišnik: električna kitara

Timi Vremec: bas kitara

Jure Planinšek: violina

 

 

 

Metaaaa

 

Channel Zero, ob 20.00: Unida (US) + Roadkill Soda (RO) + Sloanwall (HR)

 

Legendarna ameriška stoner skupina Unida prvič v Sloveniji!

UNIDA (Desert Stoner Rock / US)

Skupina Unida je bila ustanovljena leta 1998 v Kaliforniji. Po razpadu skupin Kyuss in Slo Burn se je John Garcia pridružil Arturu Seayu in Miguelu Cancunu, ki ju je smatral za izjemna glasbenika. Ime skupine izhaja iz španske besede za “združeni”, saj je po mnenju Garcie najbolje opisovala tovarištvo med puščavskimi glasbeniki in splošne okoliščine, iz katerih se je skupina rodila in rasla. Leto po ustanovitvi so izdali prvi split s švedsko stoner skupino Dozer, nato pa še svoj prvi kultni album “Coping With The Urban Coyote”, na katerem je tudi njihov največji hit “If Only Two”. Sledil je drugi album “The Great Divide”, ki ga je skupina prodajala na koncertih v neuradnih kopijah, saj album zaradi administrativnih zapletov ni bil uradno izdan. Poleg svojih klasik bo skupina odigrala tudi nekaj novih skladb kot napoved za album, ki naj bi izšel v kratkem.

ROADKILL SODA (Stoner Rock / RO)

Roadkill Soda je stoner rock skupina iz Bukarešte, ustanovljena leta 2011. Skupina ima za seboj 3 rilise:”A fucked up trip gone bad” (2011), “Oven Sun” (2013) in “Yo no hablo Ingles” (2014). Igrali so na različnih festivalih v regiji, med skupinami, s katerimi so si delili oder, pa velja izpostaviti imena, kot so Billy Idol, Nick Oliveri, Karma to Burn in Planet of Zeus.

 

 

 

Hostel Celica, ob 20.00: Celica špila 2023: Muito Kaballa

 

Celica špila, pleše, miga, gruva in muva na najbolj vročih koncertnih večerih v mestu, ob svoji 20-letnici pa neumorno žura tudi izven sezone!

Muito Kaballa je nemška zasedba, ki črpa ideje za svojo glasbo iz različnih vplivov. Afrobeat, jazz, soul, hip hop, samba in rumba so samo eni izmed virov njihovega glasbenega navdiha, to pa ustvarja edinstven zvok, ki ga skupina poimenuje »hibridni ritmi«. Njihova glasba je raznolika in se enako dobro znajde v mirnih kot tudi v močnejših ritmih.

Da bi resnično razumeli, kaj pomeni izraz »hibridni ritmi«, pa je treba zasedbo Muito Kaballa doživeti v živo. Z energetičnimi nastopi nastopi vas bodo spravili v živahen ples, hkrati pa bodo ustvarili dovolj glasbenih trenutkov, namenjenih zasanjanem razmišljanju in skupinskemu petju. Zasedba Muito Kaballa je kot vožnja z vlakcem v zabaviščnem parku: polna nepričakovanih ovinkov in zasukov, vendar vsekakor vredna doživetja.

* Vstop prost!

 

 

 

Jalla Jalla, ob 20.00: Pulmonary Fibrosis (goregrind, FR) + Greia (grindcore, IT/SLO)

 

In spet hitra muzika. In umazana. Po malo več kot letu dni se v Jallo vračajo francoske legende goregrinda Pulmonary Fibrosis. Težko bi jih predstavil drugače kot že v uvodu, hitro in umazano, with a hint of golaž. Btw, tokrat lahko pričakujemo še najbolj polno postavo.

Če že imamo na obisku Francoze, zakaj ne bi gostili še Italijanov. Greia se je v zadnjem letu ali dveh že kar dodobra predstavila slovenski publiki, tako, da tudi tukaj ne gre izgubljati besed – hitro in umazano, with a hint of vegan.

Vabljeni na hat trick doom/gore!

* Vstopnina: donacije

 

 

 

Gromka, on 21.00: Darkland & R.A.F.A.L. – HORROR VACUI (It) + MANMACHINE (Hr)

 

HORROR VACUI (It)

Bologna goes vampire punk: punker than dark, darker than punk. `Deathrock heroes` sestavljajo člani Kontatto, Campus Sterminii, Giuda, Noia, Marthe in Death From Above. Horror Vacui se rado primerja z zvokom Sisters of Mercy ali Killing Joke, vendar jih ne posnemajo; kljub navdihu imajo svoj, avtorski pristop. "Horror Vacui takes the blood cake as the definition of deathrock revival in our post-modern context and leaves no cerebral stone unturned as they crusade through dominions we dare not go alone." (Cvlt Nation)

 

MANMACHINE (Hr)

One-synth-army. Minimalistični elektro-industrial-pop s primesmi neo-romantike in glama. Kot glasbene vzornike rad izpostavlja Kraftwerk, Coil in The Streets. Zavzel je Manhattan, nato Berlin, zdaj je čas, da zavzame Gromko.

 

 

 

Drugod (a.k.a. mogoče ne moreš peš)

 

Hrastnik, ploščad rudniškega stolpa (pod Toplarno), ob 20.00: Cikel Komore zvoka #13 (Sound Chamber Series)

 

Cikel Komore zvoka tokrat po zaporedni št. 13 predstavlja 3 izvajalce elektro-akustične/noise/eksperimentalne glasbe, domačega multi-instrumentalista Iztoka Koren-a (SI), Nevena M. Agalmo (pod solo noise projektom Azbuka, SI), ter zvočnega noise umetnika, italijanskega porekla, Fabrizio de Bon-a (alias Fukte, IT).

Komore zvoka se pomikajo po prostorih industrijske zapuščine, po bivših rudarskih prostorih oz. objektih (rudarska vašhava v Trbovljah ter Hrastniku, Mašinhaus ter Kompreshaus v Hrastniku), tokrat prvikrat na odprtem, pod rudniškim stolpom, ki se nahaja tik pod Mašinhaus objektom.

V časovno skompresiranem programu se vam bodo predstavili trije zvočni umetniki, vsak s svojim specifičnim arsenalom zvočnih napravic oz. instrumentov: Iztok Koren (35–40min), Fukte (35 min), ter Azbuka (20 min).

Spekter v živo izvedenih zvočnih vsebin se bo raztezal v razponu med etno-instrumentalno-eksperimentalnimi zvočnimi nijansami, prepletenimi z ambientalno-organskimi zmesmi, do vmesnih insertov industrijsko terenskih posnetkov (field recordings), do odvodov bolj nasičenih oblik noise zvoka.

 

AZBUKA (noise/field recordings, Hrastnik, SI)

Solo noise projekt hrastničana, Nevena M. Agalme, ki deluje v projektih: Dodecahedragraph, Cadlag, Ontervjabbit. Aktiven tudi kot organizator Zasavje Noisefest International festivala (2014 - 2019) ter letnega cikla Komore zvoka (Sound Chambers Series). Vodi tudi net založbo Vile Descent Tapes (2018).

Eden vidnejših noise figur na slovenskih tleh ter gonilna sila, kar se tiče noise estetike zvoka. Igra(l) in si deli(l) oder s številnimi sodobnimi imeni noise in underground scene iz vseh koncev sveta: Hiroshi Hasegawa, Damien Dubrovnik, Keiji Haino, Ben Frost, Oneohtrix Point Never, Daniel Buess [R.I.P.], Zbigniew Karkowski [R.I.P.], Satori, Fukte, Mir, Puce Mary, Eraldo Bernocchi, Lorenzo Abattoir itd.

 

IZTOK KOREN (intimate-minimalistic-zen, Beltinci, SI)

Iztok Koren, rojen v prekmurski vasi Beltinci blizu madžarske meje, po poklicu socialni delavec, po glasbeni strani slovenski multiinstrumentalist, ki trenutno živi v Ljubljani. Glasbeno pot začne leta 2000 z dinamično-igralsko-melanholično postrockovsko zasedbo Škm banda, nadaljuje z glasno-ekspresivno-kaotičnim postindustrijskim noisecore duetom Hexenbrutal, širšo prepoznavnost pa doseže z imaginarno-sanjavim freak folk triom Širom. Poleg drugih občasnih glasbenih projektov v času lockdown-a, ustvari intimno-minimalistični-zen solo projekt pod svojim osebnim imenom. Iztok igra bendžo, gembri, balafon, kalimbo, tolkala, jekleni boben, kitaro, sintetizator, uporablja pa tudi različne efekte.

Predstavil bo svoj novi material iz albuma Praznina, ki je izšel 1. aprila 2023 pri italijanski založbi Torto Editions – Ramble Records. Album je vezan tudi na Zasavje, ker je bil tudi posnet na eni od lokacij zasavskega hribovja.

 

FUKTE (harsh noise/experimental, Belluno, IT)

Fukte (izgovorjava: Fooktæ) se je začel okoli leta 2004 kot solo projekt Fabrizia De Bon-a, noise performerja in eksperimentalnega glasbenika, samouka iz Belluna (Italija), lastnika založbe Toxic Industries, ki je prvo kaseto izdal leta 2009.

Prvotno so nanj vplivale japonska ter evropska industrijska/noise scene 90. let, nato pa se njegov slog razvija z nenehnim raziskovanjem različnih področij, kot so drone, musique concrète in HNW (Harsh Noise Wall).

Njegovi nastopi v živo so fizični, močni, uravnoteženi med interakcijo in nadzorom nad nestabilnimi viri, kot so lastnoročno izdelani inštrumenti, piezo-električni mikrofonski feedbacki, junk stomp boxi in ročno izdelan oscilator-ji. Njegove značilne zvočne tvarine so rezultat izmeničnega razpadanja distorziranega detritusa in procesiranih terenskih posnetkov, naplaščenosti drone-a ter etnične plunderfonije.

Večina njegove diskografije izhaja pod založbo Toxic Industries, kar nekaj izdaj pa najdemo tudi na mednarodnih založbah, kot so Silent Novels (JP), Zvukovina (BIH), Dokuro (IT), Ruido Latino (CO) in Moontone Records (TH).

Za njim je že dolg seznam koncertiranj po vsej Evropi, Aziji, kot so Japonska, Tajska, Mjanmar, Kambodža, Iran, in nedavno v Južni Ameriki, kot je Brazilija.

*** Vstop/Prihod prost (v primeru dežja bo zvočni dogodek v Mašinhausu, objektu zraven Toplarne)

 

 

 

Maribor, Narodni dom, ob 20.30: Jazz v Narodnem domu – Jazz Exchange 2023: Pantaloons + Tygroo (RAZPRODANO)

 

Pantaloons je eden tistih bendov, ki še tako ravnodušno občinstvo vedno spravijo na noge in poskrbijo za zabavo. Skupina deluje od leta 2016, njihova avtorska glasba pa je svoje mesto našla v elektronski plesni glasbi, začinjeni s prepihanimi ritmi jazza, funka, breakbeata, dubstepa in še česa. Po številnih domačih in mednarodnih nastopih so v letu 2022 izdali svoj prvi album z naslovom Zbounce, v sodelovanju s Slovenskim mladinskim gledališčem pripravili mladinsko gledališko predstavo Razcufane zgodbe, poleg številnih koncertov v Sloveniji pa so nastopili tudi na festivalih v Srbiji, Makedoniji, na Madžarskem, Češkem, Nizozemskem, v Belgiji in Franciji.

Tygroo je češka drum’n’brass/balkan/hiphop skupina, ki združuje nekatere tradicionalne in sodobne glasbene zvrsti, kot so klezmer, balkanska glasba, funk, hiphop, disco, dubstep in elektronika. Vse skupaj je začinjeno z veliko mero iznajdljivosti in kreativnosti. Ko igrajo le na bobne in pihala (in včasih na harmoniko), zvenijo zelo nenavadno, sveže, polno barv in ognja, ki prihaja včasih iz Odese ali festivala v Guči, včasih iz New Orleansa ali newyorške podzemne železnice.

 

 

 

Murska Sobota, MIKK, ob 20.30: Metal klavnica LX.: Decatholicize, Life On Display, Black Camo

 

Na MIKK-jevem stageu se bo zvrstila že LX. edicija legendarne METAL KLAVNICE! \m/

DECATHOLICIZE (SLO, death thrash metal)

Ime skupine se prvič pojavi leta 1991,a začetki segajo v leto 1989,ko nastane predhodnica skupine pod imenom Newsagent! Že takrat skupina nakaže svoj glasbeni slog in tematiko, ki jo še do danes izpopolnjuje. Leta 1993 posname svoj prvi demo z naslovom Anniversary of Apocalipse na katerih je 5 pesmi.Za tem pride do razpada skupine. Leta 2017 ustanovna člana skupine kitarist Mladen Buletinac-Bula in bobnar Alen Breber ponovno združita moči in k sodelovanju povabita nove, mlajše glasbenike z namenom, da bi Decatholicize ponovno oživela. Tako nastanejo nove 3 pesmi a kmalu za tem se skupina ponovno odpravi v studio posnet svoj prvi album Remains of dominance, ki luč sveta ugleda leta 2021. Album je klasični izdelek oldschool deaththrash metala v modernejši preobleki. Skupina je letos posnela in objavila še dve novi pesmi(Rise, Damnation through the science)in s tem nakazala še modernejši pristop k tej glasbi.

Trenutna zasedba:

Mladen Buletinac – Bula(ritem kitara)

Alen Breber (bobni)

Leon Pondelak (bas kitara)

Maj Deželak (vokal)

Jernej Hanc (solo kitara)

 

LIFE ON DISPLAY (Slo)

Life on Display je slovenski metal band, ki je del lokalne metal scene od leta 2019. V letu 2022 je skupina postopoma začela objavljati studijsko posnete komade svojega prvega EP-ja - "Souls on the Edge"

 

BLACK CAMO (SLO, trash metal)

So thrash metal bend iz Ljubljane. Poleg tega, da imajo radi groovy rife in težke breakdowne, imajo radi pivske kamele in mosh.

Make thrash great again

 

 

 

Velenje, Dvorana Centra Nova, ob 20.00: Uršula Ramoveš in Fantje z Jazbecove grape

 

Hribovske balade

Uršula Ramoveš, vokal

Joži Šalej, klavir, harmonika, vokal

Metod Banko, kitara, vokal

Na najnovejšem albumu Hribovske balade se nahaja 12 pesmi. Tako kot na prejšnjih izdajah je tudi tokrat avtor vseh besedil Janez Ramoveš (prejemnik Jenkove nagrade za pesniško zbirko leta), avtorica glasbe pa Uršula Ramoveš. Pri uglasbitvi pesmi se navdihuje pri ljudskih napevih, poleg tega pa v svoje petje vključuje samospev, džezovsko petje in starejše vokalne tehnike. Stalna člana sta še vokalist, pianist in harmonikar Joži Šalej ter vokalist in kitarist Metod Banko.

* Abonma Klub in izven (16 EUR)

 

 

 

Železniki, Kulturni dom, ob 20.00: Salve iz avle #5 – Tom Holliston, Simon Wells; Bibliban

 

Kakšen koncert v avli!?!

Elektroakustični punk rock show TOMA HOLLISTONA (bivšega NoMeansNo, Hanson brothers, Showbizz giants kitarista) in SIMONA WELLSA (prve kitare angleških brzinskih melodicpunkerjev SNUFF).

Začne WELLS, nadaljuje HOLLISTON, končata skupaj!

Večer odpre power trio BIBLIBAN iz Slovenj Gradca, zmagovalci Špil Lige 2022, klubski maratonci 2022, mladi upi domačega punka.

Zasedba:

Filip Klemenc – vokal, bas

Tadej Kac – vokal, kitara

Jani Smolar – bobni

No, občasno se tud mal zamenjajo ...

* Vstopnina: 10 EUR

** PARKIRANJE: parkirišče pred kulturnim domom in ostala urejena parkirišča v bližini.

 

 

 

Še dlje

 

Severna Makedonija // Skopje, različne lokacije, od 20.00 dalje: Skopje Jazz Festival 2023: Jason Moran, Joel Ross Good Vibes, Zoe Pia & Mats Gustafsson

 

 

 

 

 

Odri in podobno

 

 

Drama, Veliki oder, ob 18.00: Jutranja zvezda

 

Karl Ove Knausgård, režiser Ivica Buljan

Krstna uprizoritev dramatizacije

* Vstopnice: 10–20 € glede na sedišče

 

 

Mala Drama, ob 20.00: Dan, ko jaz ni bil več jaz

 

Režiserka: Maša Pelko

Prva slovenska uprizoritev.

Roland Schimmelpfennig je eden najradikalnejših in najpomembnejših sodobnih dramskih avtorjev in njegovo besedilo Dan, ko jaz ni bil več jaz, napisano leta 2018, se izjemno lucidno, a hkrati nepredvidljivo poigrava s tesnobo in stisko današnjosti.

V ospredje postavi osnovno družinsko celico, očeta, mater in njuna otroka, sina in hčer, ki na poletni večer sedejo za družinsko mizo. Vsakdanjost situacije, v kateri je vsaka gesta predvidljiva in v kateri si nimajo ničesar več povedati, se začne sesuvati, ko se v prostoru pojavi dvojnik očeta oziroma moža. Ta gesta, ki je sicer dramsko znana predvsem iz komičnih zapletov, v zgodbi sproži brutalnost soočanja akterjev samih s seboj ter z lastnima preteklostjo in prihodnostjo.

* Vstopnice: 17 €

 

 

 

SMG, gostuje na Frankfurtskem knjižnem sejmu, ob 19.00: Napletanja

 

Gledališki esej.

»Vse, kar je, je povezano, prav zato moraš biti, ko pričneš plesti, zelo pazljiva. Preštej natančno zanke in pazi, da ti ne uidejo iz igle. Ko boš že nekaj napletla, ti bo lažje šlo, a če ne boš skrbna, ti bo vse razpadlo, se zavozlalo in morala boš šteti znova.« Tako je omica govorila mali Bojani. Toliko in toliko let pozneje se spet pogovarjata – tokrat na gledališkem odru in na presečišču med feminizmom, politiko, etiko in ekologijo, v prepletu spomina ter premisleka. Skrb ni samo intimna zaveza, je tudi politično vprašanje. Bojana Kunst jo v svojem gledališkem eseju skupaj s soigralko Damjano Černe reflektira in plete nadvse previdno, poglobljeno ter skrbno.

 

 

 

 

Kino

 

 

 

Kinodvor – Festival Kinotrip

 

Dvorana, ob 17.30: Potovanje hijene

 

Djibril Diop Mambéty / Senegal / 1973 / 88 min / wolof

Potovanje hijene, ki ga je posnel eden najbolj ‘svobodnih’ podsaharskih režiserjev, velja za prelomnico – ne le med filmi sedemdesetih let in ne le v afriški kinematografiji, ampak v vsej filmski zgodovini.

Zgodba: Mory in Anta, mlada zaljubljenca iz revnega dakarskega predmestja, sanjata o lepši prihodnosti v Parizu. Naveličana življenja v zaostali in provincialni državi hrepenita po bogastvu in slavi, ki ju čakata v tujini. Odločena, da za vsako ceno zapustita Senegal, začneta zbirati denar za pot …

* Vstopnice: 6,30 €

 

 

 

Dvorana, ob 20.00: Robotove sanje

 

Pablo Berger / Španija, Francija / 2023 / 101 min / brez dialogov

Animirani film, ki brez besed naslika barvito in toplo pripoved o pomenu prijateljstva in o izgubi.

* Vstopnice: 6,30 €

 

 

Kinoteka – Mesto žensk // Jesenska filmska šola

 

Dvorana Silvana Furlana, ob 20.00: Ena poje, druga ne

 

Izvirni naslov: L'une chante l'autre pas | Režija: Agnès Varda | Država: Francija | Leto: 1977

Pariz, 1962. V zraku diši po revoluciji. Pauline (Valérie Mairesse) je živahno mestno dekle, neukročena trmoglavka, ki sanja o pevski karieri. Nekoliko starejša Suzanne (Thérèse Liotard) je mati dveh otrok, ki je z brezperspektivnega podeželja pobegnila v mesto, kjer se še vedno bori z revščino – tretjega otroka si ne more privoščiti. Spoprijateljita se, ko Pomme Suzanni posodi denar za nelegalni splav. Splet tragičnih dogodkov ju nato loči in šele deset let kasneje se po naključju srečata na protestih za pravico do splava. Obljubita si, da bosta ostali v stiku – pišeta si razglednice, preko katerih spremljamo, kako gibanje za ženske pravice zaznamuje in spreminja njuni življenji. Ena poje, druga ne je eden politično najodločnejših, a obenem najtoplejših filmov Agnès Varda, feministični muzikal, ki z jasno in spevno ostrino odmeva še danes.

* Vstopnice: 4,40 €

 

//

Vir slike

 

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.