23. 10. 2023 – 16.30

naslov se prične zavedati samega sebe

_1_

glasba etc.

 

.: Metelkova 

KUD Ch0 & Klub Gromka / 23.- 25.10. / Ignor sedem

Sedma izvedba festivala Ignor trka na naša vrata in vašo vest 

V treh dneh se bo v klubih Channel Zero in Gromka zvrstilo okoli 25 umetnic in umetnikov, ki ustvarjajo na poljih poezije, proze, glasbe, eksperimentalnega zvočenja, performansa in še česa.

Trije intenzivni večeri popolnega pomedvedenja!

Arrrggghhhhhhhhh, pridi in zarjovi z nami.

 

Danes v Channel0:

20.00 / vrata

20.30 / uvod

20.35 / improkolumna Miha Zadnikar (kritična beseda)

20.42 / Jernej Šmid (gibalni performans)

20.57 / Lea Vidmar (poezija)

21.04 / Miha Maurič (poezija)

21.11 / Iva Jevtić (poezija)

21.18 / Manca Marinko (poezija)

21.28 / Ana Čavić (performans)

21.38 / Koban in Raketa (poezija in elektronika)

22.08 / k o n e c

 

 

 

.: ostala Ljubljana 

ŠKUC / 21.00 / Ropotarnica XXIX - ALASTAIR MCNEILL

Londončan Alastair McNeill, ki zadnja leta živi in dela v Ljubljani, bo gost Ropotarnice XXIX. Njegovo delo ima raznolike glasbene obraze: nastopanje s skupino Unknown devices, Davidom Toopom, producentom Scroobiusom Pipom, bil je kitarist pri Roisin Murphy, oblikovalec poglobljenih glasbenih gledaliških del, delal je z avtorji pri glasovno manipuliranih ambientalno-zvočnih instalacijah in nazadnje je sodeloval z Laibachovo vokalistko Mino Špiler pri projektu Kreda. Alastair McNeill je ploden eksperimentator in znotraj tega nenehno premika lastne glasbene meje od orkestralnega popa/elektronike do tehna in noisa.

 

Tokratni solo nastop bo osredotočen na igranje posebnega, violončelu podobnega inštrumenta (SOMA-Dvina), v kombinaciji z živo elektroniko in procesiranjem zvoka v večkanalni prostorski postavitvi Galerije Škuc. Alastairjev “naivni” pristop k temu inovativnemu inštrumentu se izraža predvsem preko raziskovanja njegovih tekstur in preko same prostorske umestitve.

*1EUR

 

Prulčkrlzr / 20.00 / Marko Črnčec G.R.O.O.V.E. session

G.R.O.O.V.E. serija predstavlja briljantne glasbenike, mednarodno priznane umetnike ter dolgoletne prijatelje, ki so hkrati čudoviti poznavalci groova. Ta cikel je nastala na pobudo mlade jazz legende Marko Črnčeca, ki poleg klavirja, svojega glavnega inštrumenta, na teh koncertih igra na bas kitari.

Zasedba

-Marko Črnčec - električni bas

-Samo Šalamon - kitara

-Gašper Kržmanc - kitara

-Gašper Peršl - bobni

 

 

.: ostalo po Sloveniji

Dvorana Gustaf Pekarna / 21.00 / MARES OF THRACE (sludge metal – Kanada) + TARLUNG (stoner/sludge metal – Avstrija)

Mares of Thrace are a total riff feast; and while it can be characterized genre-wise further – as sludge or doom metal or post-hardcore and the likes – such a description captures the spirit of their minimalist, uncompromising sound. The sole constant member of the project, formed in 2010, is Thérèse Lanz, former bassist of the noise rock institution KEN mode, here on vocals and baritone guitar.

Mares of Thrace are joined by Tar Lung, a stoner/doom metal trio from Vienna, active since 2013. They have shared the stage with EyeHateGod, Crowbar, and Conan; they have three albums to their credit, the most recent of which is 2021's Architect, and a split EP with the noise rock band KRPL.

 

 

 

_2_

teater, razstave, festivali, ipd.

.: PLAC

12.00-17.00 - Rezidenca: Vaje za predstavo Gozd

 

 

.: Kino Šiška

Galerija Kamera / 19.00 / IX. BIENALE NEODVISNIH

pregledna razstava

23. oktobra ob 19.00 se v prostorih Kina Šiška prične IX. edicija Bienala slovenske neodvisne ilustracije – Bienala neodvisnih, ki tokrat gosti 23 avtorjev iz Slovenije in tujine, ki ustvarjajo v medprostorih sodobne ilustracije, umetniških praks in oblikovanja.

Mlad avtorski nabor del različnih formatov, medijev in tehnik se ponovno povezuje v pestro in pisano razstavo. Publiki se tudi letos predstavlja pomemben segment avtorjev večinoma mlajše generacije, ki skozi vizualna dela utelešajo aktualni “feel” časa.

*đabe

 

Dvorana Katedrala / 20.00 / SOFTWARENESS

plesna predstava

Softwareness je znanstvenofantastična plesna predstava, zasnovana na ideji bivanja v oblaku.

Občutno izpodbija konvencionalno dojemanje resničnosti in ponuja vpogled v prihodnost, kjer človeštvo v fantaziji oblaka najde uteho, vznemirjenje in celo obup. Oblak predstavlja virtualni prostor za shranjevanje, kot npr. iCloud. V oblaku je vse le informacija. Uprizoritev pod drobnogled postavlja logiko virtualnega prostora ter obenem razkriva, kako njegovo delovanje vpliva na logiko strukturiranja plesa.

*8eur v predprodaji, 10eur na dan, 6.40eur s popustom 

 

 

.: Slovensko mladinsko gledališče

Spodnja dvorana / 17.00 / Angeli v Ameriki 

Angeli v Ameriki, gejevska fantazija na nacionalne motive Tonyja Kushnerja, so po praizvedbi postali kanon poznega dvajsetega stoletja in umetniški dokument časa, v katerem se je akumuliral presežek zgodovine. Kushner zajame pozno dvajseto stoletje, zimo, ki združuje leti 85 in 86, čas pošasti, ko stari svet razpada in se drobi, novi svet pa se še ni vzpostavil; ko stari bogovi padajo, novi pa se še niso rodili; ko mladost umira, stare ideje pa se prijemljejo kot plevel. Angeli v Ameriki so drama ostre in široke diagonale, ki spaja žive in mrtve, raj in pekel, levico in desnico, komunizem in kapitalizem, angele in ljudi, svetnike_ce in demone_ke, disko in pogreb.

 

Nova pošta - studio / 18.30 – I. del, 20.30 – II. del / Delo in deklica I–V: Drame tlačank

Niz participativih bralnih uprizoritev – druga sezona

Delo in deklica I–V: Drame tlačank na primeru istoimenskega teksta preizprašuje principe bralnih uprizoritev, kolektivnega soustvarjanja in sodobne dramske pisave. Besedilo se osredišča na pet žensk z različnimi življenjskimi okoliščinami v različnih delovnih zagatah, vsem pa je skupno prekarno delovno razmerje. 

Medtem ko je v prvi sezoni heterogena skupina ustvarjalk_cev s področij uprizoritvenih umetnosti drame med javnim branjem komentirala in tako kolektivno generirala novo dramsko besedilo z naslovom Nevarno razmerje med dramatiko in gledališčem, bo v drugi sezoni, v kateri bo vsak od petih dogodkov namenjen svojemu prizoru, ugotavljala, kako besedilo zveni, če ga preberemo s poudarki, značilnimi za različne dramske žanre in sloge, ali pa skozi referenčne pristope odmevnejših avtoric_jev in kolektivov, ki delujejo na področjih sodobnih uprizoritvenih umetnosti.

* Prostovoljni prispevki; rezervacija brezplačne vstopnice: @email

 

 

.: Cankarjev dom 

Gallusova dvorana / 19.30 / Qudus Onikeku: Re:inkarnacija

Ob utripajočih urbanih ritmih Lagosa, prekipevajočega od mladostne energije, se nigerijski plesalec in koreograf Qudus Onikeku vrača k afrobeatu sedemdesetih, v kombinaciji s sodobnimi slogi, kot so hip-hop, dancehall in funky house. Re:inkarnacija je zgrajena okoli treh stopenj reinkarnacije: rojstva, smrti in novega rojstva. Delo zaznamujejo jasno izrisane, močne osebnosti izvajalcev, ki jih nosi skupinska energija. Vsak od njih tradicijo afrobeata Fele Kutija samosvoje prevaja v sodobne plesne in glasbene sloge. S tem Re:INKARNACIJA izžareva moč črne kulture, njeno brezkompromisno radoživost in sposobnost večnega preporoda.

*17-29eur

 

 

.: ostala Ljubljana

Atrij ZRC / 17.00 / EMBRACE dogodek: dokumentarni film Kar ostane na poti – Lo Que Queda en el Camino

V filmu spremljamo zgodbo samohranilke Lilian, ki se s štirimi otroci priključi karavani migrantov iz Gvatemale proti meji med Mehiko in ZDA. Čeprav gre za skoraj pet tisoč kilometrov dolgo in nevarno pot, je to za Lilian najboljša možnost pobega pred nasiljem, revščino in represijo.

Po filmu bo stekel tudi pogovor z enim od režiserjev, Jakobom Kresetom.

*Đabe

 

Visconti Fine Art (nekje na Mestnem trgu) / 19.00 / Andy Warhol »Vse barve pop-a« [razstava]

V počastitev letošnje 95 letnice rojstva Andyja Warhola, zvezde popa in še vedno izjemno zanimivega umetnika za vse generacije, razstavljamo originalna dela iz njegovih štirih manj znanih, a zelo pomembnih projektov: Ladies and Gentlemen, Space Fruit, Flowers in Speedskater, ki je bil izveden za projekt OI Sarajevo 84, v naši založbi. Prvič so nekatera od razstavljenih del tudi na prodaj.

*Mestni trg 18 ,1. nad.

*Razstava je odprta od srede do petka od 16h do 19h, in po dogovoru.

 

 

.: drugod po Sloveniji

Slovenj Gradec / 23. – 29. 10. / Poezija na mestnih ulicah 

Poezija na mestnih ulicah je projekt, ki v produkciji Mladinskega kulturnega centra Maribor poteka vse od leta 2009. Akcija vsako jesen mimoidoče na mariborskih ulicah vabi k prebiranju izbrane sodobne slovenske poezije, ki jo na plakatih velikih formatov spremljajo izbrana likovna dela slovenskih avtorjev.

Avtor projekta in selektor poezije je urednik in knjižničar Nino Flisar, selektorica likovnih del pa je kustosinja in direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti Petra Čeh, ki pri projektu sodeluje že tretjič, na njeno pobudo pa se Poezija na mestnih ulicah iz štajerske prestolnice seli tudi v Slovenj Gradec. Plakati bodo na različnih lokacijah po mestu na ogled med 23. in 29. oktobrom 2023.

 

 

Pokrajinski arhiv Maribor / 13.00 / Javna Tribuna – Naj dvorišče ne bo parkirišče 

Vabimo vas na 𝐣𝐚𝐯𝐧𝐨 𝐭𝐫𝐢𝐛𝐮𝐧𝐨 “Naj dvorišče ne bo (le) parkirišče”, kjer bomo skupaj z gosti iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Prostorož in IPOP razpravljali o pomenu in vlogi dvorišč v mestni krajini. Dvorišča, s svojim edinstvenim karakterjem in izjemnim vplivom na mestno krajino, niso le parkirišča, temveč so prostori, kjer se ustvarja identiteta mesta, povezanost skupnosti in izboljšuje kakovost urbanega življenja.

𝐒𝐨𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫𝐜𝐢𝐌𝐢𝐫𝐚𝐧 𝐊𝐫𝐢𝐯𝐞𝐜 (𝐙𝐚𝐯𝐨𝐝 𝐳𝐚 𝐯𝐚𝐫𝐬𝐭𝐯𝐨 𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞 𝐝𝐞𝐝𝐢šč𝐢𝐧𝐞 𝐑𝐒), 𝐒𝐞𝐧𝐤𝐚 Š𝐢𝐟𝐤𝐨𝐯𝐢č (𝐈𝐧𝐬𝐭𝐢𝐭𝐮𝐭 𝐳𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤𝐞𝐩𝐫𝐨𝐬𝐭𝐨𝐫𝐚), 𝐀𝐥𝐞𝐧𝐤𝐚 𝐊𝐨𝐫𝐞𝐧𝐣𝐚𝐤 (𝐏𝐫𝐨𝐬𝐭𝐨𝐫𝐨ž).

 

 

_3_

Kino kino kino 

 

.: Kinoteka

Kinodvor / 17.00 / Pogovor: Mark Cosgrove in Tara Judah – Kuriranje in skupnost: v zagovor neodvisnemu kinu [Jesenska filmska šola: Mi gledamo film, film gleda nas]

Watershed je bil ustanovljen leta 1982 kot medijski center, posvečen tako filmski produkciji kot prikazovanju filmov. Je prvi britanski neodvisni kino z več dvoranami zunaj Londona. Vzpostavil se je kot eden britanskih vodilnih arthousekinov, bil pa je tudi med prejemniki podpore Britanskega filmskega inštituta (BFI) za regionalno politiko razvoja kinodvoran v 80. letih. 

 

Ob predstavitvi načinov, na katere so kuratorske prakse prisluhnile skupnosti in postale bolj vključujoče, bosta predavatelja razmišljala o statusu neodvisnega kina v spreminjajoči se kinokrajini.

 

Tara Judah je doktorska kandidatka na University of West of England v Bristolu. V sodelovanju z Watershedom in Univerzo iz Exterja se v svojem raziskovalnem delu osredotoča na vlogo neodvisnih kinov v času kulture na zahtevo. Je tudi urednica spletnih revij in portalov, kot sta Senses of Cinema in MUBI.

Mark Cosgrove že več kot trideset let deluje na neodvisni filmski sceni. Je kurator v kinu Watershed v Bristolu. 

 

*Pogovor bo potekal v angleščini. Brezplačen vstop. 

 

Kinodvor, dvorana / 19.00 / Duh panja [Jesenska filmska šola: Mi gledamo film, film gleda nas]

Leto 1940. Španska državljanska vojna se je pravkar končala z zmago Francovih sil. Šestletna deklica Ana živi v osamljeni vasici na kastiljski planoti s staršema in sestro Isabel. Ko v vas prispe potujoči kino, si gre Ana z Isabel ogledat Frankensteina. Deklico film povsem začara, Isabel pa ji razloži, da je pošast v njem kot neke vrste duh, s katerim lahko spregovori, če zapre oči in se mu predstavi. Anino navdušenje nad zgodbo se še poveča, ko jo Isabel odpelje v zapuščeno ovčjo stajo, kjer domnevno živi pošast. Ana se tja večkrat vrne, da bi srečala to prikazen, a vse, kar najde, je velika stopinja na tleh. Deklica pod močnim vplivom te izkušnje postopoma odtava v svet domišljije. Portret podeželske Španije po državljanski vojni skozi oči travmatizirane deklice številni uvrščajo med najboljše španske filme vseh časov.

 

 

.: Kinodvor

Mala dvorana / 18.00 / Telo

Petra Seliškar / Slovenija, Severna Makedonija, Hrvaška / 2023 / 91 min

Intimni dokumentarec raziskuje izjemno življenje in zapleteni notranji svet ženske, ki je dvajset let preživela na robu med življenjem in smrtjo. Zgodba o vztrajnosti in sprejemanju, o bolezni in zdravju, o povezanosti telesa in duha.

 

Mala dvorana / 20.10 / Pero 

Damjan Kozole / Slovenija / 2023 / 98 min / slovenščina

Film Damjana Kozoleta o življenju, karieri in strahovih Petra Musevskega (1965–2020). Poklon velikemu slovenskemu igralcu.

 

Dvorana / 21.15 / Jesensko listje - Kuolleet lehdet

Aki Kaurismäki / Finska, Nemčija / 2023 / 81 min / finščina

Kaurismäkijev »četrti del trilogije o proletariatu« je nežna tragikomedija o dveh osamljenih dušah, ki iščeta ljubezen v času ekonomske neenakosti, vojne in negotovosti. Dobitnik nagrade žirije v Cannesu in nagrade mednarodnega združenja filmskih kritikov FIPRESCI za najboljši film leta.

 

//

“Cinema is the ultimate pervert art. It doesn't give you what you desire - it tells you how to desire.” 

― Slavoj Žižek

Vir slike. 

//

 

 

 

 

 

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.