28. 5. 2012 – 13.12

Puščavski rock

Metelkova:

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Dubstep / Bass - Freeverse (Krunch it!!, Synaptic, Dub Lab), Sunneh (Krunch it!!, Dub Lab), VJ Mesec. Dubbing is a must!!

 

Glasba izven:

 

Letni vrt Društva slovenskih pisateljev ob 20:30: Študentski jam session



Kino Šiška, Katedrala ob 21:00: KYUSS Lives!, Carnaval

Predniki stoner rocka ponovno oživeli in prašijo na polno!

Cena vstopnice: 23 EUR na dan koncerta

John Garcia, Brant Bjork, Billy Cordell in Bruno Fevery v živo z repertoarjem puščavskih rifov s Sky Valley, Blues For The Red Sun in ostalih nepozabnih stonerskih epopej!

John Garcia – vocal

Brant Bjork – bobni

Billy Cordell – bas

Bruno Fevery – kitara

»Nekoč sem se za eno leto izselil iz puščave. Takoj ko sem začel zlagati stvari iz prve škatle, sem se zavedel, da sem naredil napako.«

Tako pravi vokalist zasedbe KYUSS, John Garcia, ki izvira iz kalifornijske doline Coachella in si lasti enega najbolj prepoznavnih glasov v rock n’ rollu. Skupaj z bobnarjem Brantom Bjorkom, basistom Nickom Oliverijem in kitaristom Joshem Hommejem je bil eden od štirih puščavskih najstnikov, ki so postavili temelje sodobnega »stoner rocka«. Le da se temu leta 1989, ko so z zasedbo po imenu Sons of Kyuss posneli svoj prvenec (z izvornim basistom Chrisom Cockrellom), še ni reklo stoner rock. Niti ni bilo tega nekoliko zahrbtnega žanrskega poimenovanja mogoče zaslediti, ko je zasedba KYUSS samo sebe odklopila proti koncu leta 1995, po šestih letih puščavskih generatorskih žurov, štirih gromozanskih albumih in prestižnih turnejah z zasedbami, kot sta Danzig in Metallica.

Pravzaprav se je legenda o KYUSS izoblikovala šele dosti po tem, ko se je bend razšel. Zelo kmalu je bilo njihovo zapuščino mogoče opaziti vsepovsod po generaciji rockovskih skupin, ki so začele vznikati v drugi polovici devetdesetih. Dečki vse od LA-ja do Stockholma so na vsem lepem začeli na gromozanskih basovskih ojačevalcih preigravati hrumeče razglašene kitarske ritme. Na področju mogočnih riffov se ni toliko dogajalo vse od takrat, ko so v sedemdesetih s svojimi zamotanimi ritmi in jeklenimi akordi kraljevali Zeppelini in Sabbathi. Zdaj pa so se nenadoma spet pojavili čisto pravi pevci, kar je bilo v polnem nasprotju z dolgočasnim rap rockom in »nu-metalom«, ki sta zaznamovala strm post-grungovski zaton težkega metala. Spet drugi so še manj diskretno nakazovali, od kje jim navdih – svoje zasedbe so preprosto poimenovali po komadih zasedbe KYUSS .

Prav vse člane benda KYUSS pa so medtem v vse širši bazi gorečih sledilcev začeli častiti kot božanstva. Garcia in Homme sta vsake toliko vrnila priklon in na odru z enim svojih post-Kyussovskih bendov oživela katero od starih melodij. Kyussevska manija je doživela vrhunec poleti 2010, ko se je Garcia z nizozemskimi in belgijskimi glasbeniki odpravil na evropsko turnejo pod imenom Garcia Plays Kyuss. Koncerte je otvarjal Brant Bjork s svojim bendom the Bros. Od prvega koncerta dalje se je Bjork vsakič pridružil Garcii na odru za komad »Gardenia,« ki ga je napisal sam in je otvoritveni posnetek njihovega izjemno cenjenega albuma iz leta 1994, Welcome To Sky Valley.

Ko so v okviru turneje igrali na Hellfestu v francoskem Clissonu, sta se Bjork in Garcia iz oči v oči srečala z Nickom Oliverijem, ki je na festivalu nastopal s svojo zasedbo Mondo Generator. Tisočim prisotnim so se široko odprle čeljusti in se oči zasvetile od navdušenja, ko so se Garcia, Bjork in Oliveri združili v zgodovinskem trenutku in zaigrali dva komada zasedbe KYUSS – »Gardenia« in »Green Machine« – pridružil pa se jim je belgijski kitarist Bruno Fevery, ki je obvladoval šest strun v okviru turneje Garcia Plays Kyuss.

»Vem, da beseda “čarobno” lahko včasih zveni trapasto ali klišejsko, vendar se je sam ne bojim,« zagotavlja Bjork. »Za nas je bil KYUSS zagotovo čaroben bend. Prihajamo iz čarobnega kraja in ko smo odraščali, nas je spremljalo čarobno prijateljstvo. Z Nickom in Johnom smo igrali, ko smo imeli 14 let. Ko se tako znajdemo v Franciji in pred nekaj tisoč ljudmi skupaj izvajamo komade, ki jih nismo igrali že skoraj 20 let, ne vem, katero drugo besedo bi lahko uporabil.«

»Uživali smo, ko smo igrali skupaj, in po koncu smo spili nekaj piv, to pa je bilo to,« dodaja Bjork. »Čez dva ali tri tedne pa mi je John poslal e-mail.«

In potem nastopi KYUSS LIVES! Novo poglavje z zgodovini benda KYUSS, ki je delno vstajenje od mrtvih in delno posvetilo. Zasedba, v kateri igrajo Garcia, Bjork, Oliveri in Fevery, se je sredi leta 2011 najprej odpravila na lepo sprejeto evropsko turnejo. »Bruno je fantastičen kitarist, pa še bolj čudovit človek,« se navdušuje Bjork. »Res ima spoštljiv odnos do igranja materiala benda Kyuss, kar se tiče naše ponovne vzpostavitve, pa je pravi junak. V njegovi prisotnosti sem sposoben početi tisto, kar sem si kot bobnar v tem bendu vedno želel – pri tem pa se zabavam in uživam v izkušnji.«

Na urniku zasedbe KYUSS LIVES! sledi turneja po ZDA in Kanadi (z nekdanjim basistom zasedbe KYUSS Scottom Reederjem, ki bo vskočil namesto Oliverija) ter Južni Ameriki. In potem? »Odzivi, ki smo jih doživeli, so bili tako neizmerno dobri, da smo se odločili posneti še eno ploščo,« razkriva Garcia. »Seveda imamo ogromno odgovornost, da vzdržujemo nivo naše glasbe – kategorijo, slog in celovitost pesmi. Ne vem, če je bil Kyuss ravno zlati standard rock ‘n’ rolla, zagotovo pa je bil zlati standard mojega življenja. In preklet naj bom, če to uničim. Ta plošča je dobesedno najpomembnejša v vsem mojem življenju, zato bom poskrbel, da bomo vsi ponosni nanjo. Mislim, da je ta zasedba kos izzivu. In vsak, ki bi nam hotel mešati štrene, to počne na lastno odgovornost.«

Bjork KYUSS LIVES! vidi predvsem kot odgovor na nedokončan posel. »Ko smo bili prvotno skupaj, je bil Kyuss moje življenje,« pojasnjuje. »Edini razlog, da sem danes del glasbene industrije in snemam plošče, potujem po svetu, je, da sem bil član zasedbe Kyuss. Ko sem jo zapustil, sem bil leto in pol v depresiji, in sploh nisem vedel, če se bom kdaj izvlekel. Star sem bil 19 let in zame je bilo to zelo temačno, dramatično in boleče obdobje. Potem pa sem opazil, kakšen gromozanski vpliv smo z bendom pustili v svetu rocka. Petnajst let so ljudje hodili do mene in mi neprestano govorili, kako izvrsten bend je bil Kyuss. Jaz pa sem vedno govoril: “Stari, jaz sem zadnji, komur je to treba razlagati.” Vedel sem, da smo super zasedba. Zato sem bil tako potrt, ko sem doživel razpad.«

Garcia na to gleda kot na poskus, da bi nedotakljivo prenesli na stopnjo višje. »Bendu Kyuss ni bilo treba nikoli ničesar dokazovati in tudi zdaj nam ni treba,« pojasnjuje. »Pravice smo si priborili na prvem generatorskem žuru, na katerem smo nastopili. V tem bendu svojega uspeha ne merimo po tem, koliko plošč prodamo ali kolikokrat se pojavimo na naslovnici revije Rolling Stone. Vendar mislim, da ima Kyuss ponuditi še mnogo več. Nismo še opravili in mislim, da so naše možnosti neomejene.«

Carnaval

Carnaval so slovenski stoner alter blues funk metal rock bend. Če slučajno ne bi bili nekaj posebnega, pač ne bi bili nič posebnega. S pred kratkim izdano tretjo plato "Tennis Football Basketball" trenutno harajo po slovenskih in tujih zaodrjih in odrih.

www.carnaval.si

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Slovensko mladinsko gledališče: 6. gledališki festival Prelet

19:00 De-/de-/konstrukcija: RAZREDNI SOVRAŽNIK, režija Borut Šeparović

21:00 Norman Allen: Zadnji ples Nižinskega, režija Marko Mlačnik

 

MGL:

Veliki oder ob 19.30: Čarovnice iz Eastwicka

Mala scena ob 20.00: Dlje od najdlje

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Zaigraj še enkrat, Sam (komedija), abonma ponedeljek beli in za izven

 

SNG Opera in balet Ljubljana ob 20:00: La traviata, Giuseppe Verdi

Opera v treh dejanjih (štirih slikah)

 

SNG Drama Ljubljana ob 20:00: Rdeča

 

Klub Cirkus ob 20:30: NaVAL Smeha - z odra v radijski eter

Večer stand up komedije z živim vklopom na radijske valove Val-a 202.

 

SiTi Teater pod zvezdami ob 21:00: Jamski človek

Otvoritev SiTi Teatra pod zvezdami in 10. rojstni dan Jamskega človeka!

 

Osrednji atrij, Mestna hiša ob 18:00: Otvoritev razstave "Povezujemo oblikovanje in industrijo"

Arhitekturna razstava

 

Kino Šiška, Komuna ob 19:00: CHOREOGRAPHIE, BABY!

JANA JEVTOVIĆ, CELINE LARRÈRE, raziskovanje z javno prezentacijo

Vstopnine ni

Chorégraphie, baby! je poskus tekstualnega in performativnega upora proti slepi hermenevtiki in umazanim kuhinjam performativne semiotike, v katerem bomo mi, »zatopljeni kreatorji plesa«, hkrati raziskovalci in material študije.

 

Galerija TR3 ob 19:30: Jakov Brdar v Galeriji TR3

Kiparska razstava

 

KUD France Prešeren ob 21:00: Plesalo se bo!

Tudi v KUDu bo vse dišalo po swingu. Plesu, ki so ga z vso strastjo plesali že pred skoraj 100 leti. Zaznamoval je mladostništvo naših babic in dedkov ter spremljal jazz prve polovice prejšnjega stoletja. Spoznajte pisano paleto različnih stilov swinga, ki bo podkrepljena z dobro glasbo, plesnimi boji, obilo gibalne improvizacije in dobro volje.

Vstop prost.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: Animateka: Slovenski animirani film

19:00 Rojstvo in klasično obdobje

Vitez in koš, Saša Dobrila, Slovenija, 1952, 35mm, 1.37, čb, 9'

Kurir Nejček, Miki Muster, Slovenija, 1961, 35mm, 1.37, barvni, 8'

Kitarist, Dušan Hrovatin, Slovenija, 1964, 35mm, 1.37, barvni, 11'45''

Jutro, jezero in večer v Annecyju, Črt Škodlar, Slovenija, 1965, 35mm, 1.37, barvni, 7'30''

Norčevi zapiski, Branko Ranitović, Slovenija, 1967, 35mm, 1.37, barvni, 9'

Brodolomci, Milan Ljubić, Witold Giersz, Slovenija, 1969, 35mm, 1.37, barvni, 10'

Močvirje, Koni Steinbacher, Slovenija, 1976, 35mm, 1.37, barvni, 9'10''

Poljubi mehka me radirka, Zvonko Čoh, Slovenija, 1984, 35mm, 1.37, barvni, 6'

Ljubo doma, Marjan Manček, Slovenija, 1985, 35mm, 1.37, barvni, 5'

Oblast, Zdravko Barišič, Slovenija, 1987, 35mm, 1.37, barvni, 2'

21:00 Od osamosvojitve do danes

Pregovori: Vrana vrani ne izkljuje oči, Bojan Jurc, Slovenija, 1989, 35mm, 1.37, barvni, 5'20''

Križišče, Franci Slak, Miloš Radosavljević, Slovenija, 1998, 35mm, 1.37, barvni, 3'40''

Perkmandeljc, Dušan Kastelic, Slovenija, 2002, 35mm, 1.37, barvni, 2'45''

Bizgeci: Češnje, Grega Mastnak, Slovenija, 2003, 35mm, 1.37, barvni, 5'20''

Zasukanec, Špela Čadež, Slovenija/Nemčija, 2004, 35mm, 1.66, barvni, 7'

Prdci – Vonj ljubezni, Polona Sepe, Slovenija, 2006, 35mm, 1.37, barvni, 6'40''

Ljubezen je bolezen/Liebeskrank, Špela Čadež, Slovenija/Nemčija, 2007, 35mm, 1.85, barvni, 8'30''

Smrt, Mitja Manček, Slovenija, 2007, 35mm, 1.37, čb, 4'

Čikorija an' kafe, Dušan Kastelic, Slovenija, 2008, 35mm, 1.37, barvni, 9'

Koyaa: Lajf je čist odbit, Kolja Saksida, Slovenija, 2011, video, barvni, 3'

Pikapolonica hoče odrasti, Miha Knific, Slovenija, 2011, video, barvni, 12'05''

 

Kinodvor:

16:45 Habemus Papam: imamo papeža, Nanni Moretti, Italija, 2011, 35 mm, 104'

Nestrpno pričakovani 'vatikanski' film velikega italijanskega režiserja (in levičarja) Nannija Morettija združuje edinstven avtorjev humor in ironijo z globokim humanizmom. V vlogi poglavarja rimskokatoliške vere v eksistencialni krizi blesti legendarni Michel Piccoli.

18:45 Ločitev (Jodaeiye Nader az Simin), Asghar Farhadi, Iran, 2011, 35 mm, 123'

Letošnji oskarjev nagrajenec za najboljši tujejezični film je kompleksna drama, ki se ob postavljanju pomembnih moralnih vprašanj odreka vsakršni sodbi, ter whodunit detektivka, v kateri boste težje kot krivca našli nedolžne. Ločitev so kritiki v hipu in skoraj soglasno označili za mojstrovino in jo uvrstili na številne lestvice najboljših filmov leta 2011.

21:00 Otok v Ljubljani: Preprosto življenje (Tao Jie), Ann Hui, Hongkong, 2011, 35 mm, 119'

Mojstrovina veteranske hongkonške režiserke, v kateri drobna družinska zgodba, ganljiva epizoda iz običajnega življenja dveh običajnih ljudi, preraste v nežno in iskreno odo starosti, obarvano z blagim humorjem, dokumentarnim pristopom, živimi stranskimi liki in vrsto cameo nastopov hongkonških filmskih zvezdnikov. Nagrada za najboljšo igralko v Benetkah.

Mala dvorana:

20:15 Izpovedi eko-terorista (Confessions of an Eco-Terrorist), Peter Brown, ZDA, 2010, DigiBeta, 90'

Aktivistični dokumentarec Izpovedi eko-terorista je epska pripoved o tolpi okoljevarstvenih piratov, polna humorja, razburljivih akcijskih prizorov in ekscentričnih likov – resničnostni šov, ki je nastajal celih trideset let.

 

Komuna:

17:15 Prijatelja (Intouchables), komedija, Francija, 2011, 112'

19:30 Muharjenje v Jemnu (Salmon Fishing in the Yemen), komična romantična drama, Velika Britanija, 2011, 107'

21:45 Diktator (The Dictator), komedija, ZDA, 2011, 83'



Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.